zone diyeti

Vücudunuzdaki fazla yağları yakmak ve daha fit görünüm elde etmek için uygulanacak en güzel diyetlerden birisi hiç şüphesiz zone diyetidir. Zone diyeti uzun vadede uygulanan bir diyet şekli olup; amacı diğer zayıflama yöntemlerinden farklı olarak önce yağ yakımı daha sonra da ise uzun ve sağlıklı bir yaşam yaşamanızı kolaylaştırmaktır. Zaten araştırma istatistiklerine bakıldığında yağ yakımını en hızlı şekilde gerçekleştiren zayıflama yöntemleri arasında zone diyeti ilk sıralarda yer alırken kronik hastalılıklara da iyi gelmektedir.

Zone diyetini diğer diyet yöntemlerinden ayıran aç kalmayı engelleyerek, aç kalmamaya dayanan prensibinin ana nedeni ise; psikolojik olarak insanlarda diyet yaptıklarında oluşan yeme dürtüsünün ortadan kalkması ile kişinin daha kolay şekilde diyetini sürdürmesidir. Çünkü insanoğlu kıtlık bilinci korkusu ile diyete başladığı an sürekli bir şeyler yiyerek maalesef diyetini bozmaktadır. Ayrıca insanlar aç kaldığı taktirde doyma hissini kaybederek bilinçsiz ve hızlı yeme işlevini sürdürür sonucunda ise çok aşırı kalori almış olur. Bu yüzden zone diyeti tüm bu olumsuzluklara karşı her öğünde dengeli ve doyurucu besinleri sunarak insanların beynine tokluk mesajı iletilir ve sonucunda kişinin ilk beyni ardından ise midesi doyar.

Zone Diyeti Nasıl Yapılır, Nasıl Beslenmek Gerekir?

Günde 5 öğün yemek yeme şekli ile oluşan zone diyeti; 3 ana ve 2 ara öğün olmak üzere uygulanmaktadır. Öğünlerde kesinlikle aç kalınmıyor ve ayrıca insülin seviyesinin normal düzeyde kalması sağlanarak kilo verme hızı artmış oluyor. Çünkü bilindiği gibi insülin seviyesinin dalgalanması kişide açlık ve tatlı krizleri oluşturarak hem aşırı yemeye hemde fazla kalori almaya neden olur. Bu yüzden şeker hastaları kan şekerindeki dalgalanma nedeni ile aşırı kilo alırlar.

Zone diyetinin ikinci kuralında ise günde en az 8 bardak su içmek gerekiyor. Bu şekilde diyet uygulandığında kişi sağlıklı şekilde vücudundan fazla yağlarını eritmiş olacaktır. Sizlerde eğer zone diyeti ile kilo vermek istiyorsanız; makarna, tahıllar, farklı nişasta türleri, şeker içeren besinleri hayatınızdan çıkararak veya haftada sadece bir kez tüketerek diyetinize destek olabilirsiniz. Aşağıda örnek olarak sizlere 3 günlük beslenme listesi verilmiştir, sizlerde bu listeye uyum sağlayarak ve kendinize beslenme programı oluşturabilirsiniz.zone diyeti nasıl yapılır

1.Gün Beslenme Programı

Sabah: 2 adet haşlanmış yumurta, domates salatalık, 1 adet portakal
Öğle: Izgara veya haşlanmış tavuk, sınırsız salata
Ara: 1 adet elma veya armut
Akşam: 1 porsiyon sebze yemeği, 1 kase yoğurt, sınırsız salata
Gece: 1 su bardağı yağsız yoğurt veya süt

2.Gün Beslenme Programı

Sabah: 2 adet haşlanmış yumurta veya tavada hazırlanan 1 kişilik peynirli omlet, 1 adet yeşil elma
Öğlen: 1 porsiyon haşlanmış et veya 1 porsiyon sebze yemeği, yağsız sınırsız salata, 1 adet portakal
Ara: 1 su bardağı ayran ve 1 avuç kuru yemiş
Akşam: Izgara balık, sınırsız salata
Gece: 1 porsiyon meyve

3.Gün Beslenme Programı

Sabah: 1 porsiyon sebzeli omlet, domates salatalık, 1 adet armut
Öğle: Izgara, haşlanmış tavuk veya sebze yemeği, sınırsız salata
Ara: 1 avuç kuru yemiş 1 su bardağı ayran
Akşam: 1 porsiyon sebze yemeği veya ızgara et, 1 kase yoğurt
Gece: 1 su bardağı yağsız yoğurt, süt veya 1 porsiyon meyve

NOT: Damak tadınıza göre beslenme listenizi kendiniz oluşturarak hem sağlıkli beslenip hemde formda bir yaşam sürebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kan Grubuna Göre Diyet Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Kan Grubuna Göre Diyet ve kan grubuna gore nasil zayiflanir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz