zayiflamanizi-hizlandiracak-etkenlerKilo verme sürecinizi çok kısa bir süreye indirgeyecek yöntemler olduğunu biliyor muydunuz? Evde uygulayabileceğiniz bu basit adımlar ile büyük farklar yaratabilirsiniz. Bu adımlara geçmeden önce dilerseniz kısaca fazla kiloların sebeplerine geçelim. Günümüzün en büyük sorunlarından biridir fazla kilolar. Sağlıksız ve düzensiz beslenmenin olumsuz bir sonucu olarak ortaya çıkan bu durum pek çok insanın hayatını da olumsuz yönde etkilemektedir. Hal böyle olunca zayıflamak için insanlar çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Ancak bu yöntemler her insanda aynı etkiyi göstermeyeceği için bu yoldan vazgeçen de çok olmaktadır. Formumuzu korumanın zor olmasının en büyük sebebi, beynimizi başka yönlerde yoğunlaştırmamız sonucunda bedenimizi unutmamızdır. Bu yüzden günümüz şartlarını değiştiremiyorsak bu şartlara uygun form koruma ve kilo verme yöntemlerini hayata geçirmeliyiz. Hayatta bazı şeylerin pozitif gitmesini sağlamak için öncelikle negatif etkenlerden kurtulmalıyız. Dilerseniz konuyu uzatmadan kilo vermemizi etkileyen 14 faktör ve bu faktörleri nasıl yöneteceğimiz konusundaki detaylara geçelim.

 

1) Farkındalığın Gözardı Edilmemesi

Kilo vermenin altın kuralı, fiziksel durumumuzun farkında olmaktır. Sonrasında mücadele başlar. Bu mücadele psikolojik savaşlar içerir. Bu gibi psikolojik durumları basit birkaç hareketle kendi lehimize çevirebiliriz. Örneğin, “ayna karşısında yemek yemek!” Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, ayna karşısında yemek yiyen insanların kalori alımlarında 1/3 oranında azalma olduğu tespit edilmiştir.

Yemek yerken kendimizi izlemek, aklımızdaki ‘’zayıflamak istiyorum’’ düşüncesini gözardı etmemizi engelleyecektir. Bu durumda da daha az besin tüketerek zayıflayabilmemiz kaçınılmaz olacaktır. Farkındalığın arttırılması taktiğinin çeşitlendirilebiliriz. Örneğin; yemeğe başlamadan önce tabaktaki yemek miktarını iyice gözden geçirmek. Yiyebileceğimiz miktar ve tabağın bizi fazlasıyla doyuracağına inanmak işe yarayacaktır.

 

2) Uyku Düzeni

Uyku düzenimizi kesinlikle dengede tutmalıyız. Çünkü az uykunun kilo alımına etkisi olduğu gibi fazla uykunun da aynı etkiyi gösterdiği saptanmıştır.Fazla uyumak uyanıkken metobolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak daha az kalori yakmamıza sebep olur. Az uyumak ise gün içindeki enerji eksikliğine bağlı olarak daha çok kalori almamıza sebep olur. Her iki durumda da kilo verme süreci olumsuz etkilenecektir.

Uyku düzeninde dikkat edilmesi gereken diğer etken ise uyku başlangıç saatidir. Yağ yakan hormon olarak bilinen ‘’Ghrelin’’ in salgılanma saatleri gece 00.00 ile 02.00 arasıdır. Bu saatler arasında uykuda olan insanlar ile bu saatleri kaçıran insanların kilo verme hızında farklılıklar gözlemlenmiştir.

 

3) Yemek Yenilen Yer Faktörü

İnsan, rahat ortamlarda daha çok vakit geçirmek ister. Rahat bir araba, rahat bir yatak, rahat bir koltuk ve rahat bir işyeri… Ancak bu rahatlık istenmeyen sonuçlara da neden olabilir. Çünkü rahat bir sandalyenin bulunduğu masadan bıkana kadar kalkmayabiliriz. Bu esnada masada bulunan bütün yemekleri yiyebilme zamanına sahip oluruz.

Bu sebeptendir ki fast-food restoranlarında, müşteriler için rahatsız oturma yerleri kullanılır. Yemeğini bitiren kalksın ki diğer müşterilerde gelsin. İşte böylesine basit bir etkeni bile göz önünde bulundurarak, kilo verme sürecine büyük bir katkıda bulunabiliriz.

yemek-sandalye

 

4) Koku Faktörü

Midenin görevlerinden birisi de doyma noktasına ulaştıktan sonra insanı sınırlayabilmesidir. Ancak mideyi zorlayan ve kilo almaya başlayan insanlar, zayıflamaya karar verirse midesine bir yardımcı çağırmalıdır. Bu yardımcı elbette burnumuz olabilir. Binlerce gönüllünün katıldığı bir araştırmada yemekten önce bazı sebze ve meyveleri koklayan insanların, koklamayanlara göre daha az aç hissettiği doğrulanmıştır. Buna bağlı olarak yenilen yemek miktarı başarılı bir şekilde azaltılabilir. Koklanacak şeyler, kokusunu rahatça alabileceğimiz nane ve elma gibi besinler olabilir.

 

5) Renklere Dikkat

Renklerin insanı yemek konusunda ciddi bir psikolojiye sürükleyebileceği doğrulanmıştır. Bu teoriye göre; mavi rengi iştahı kapatırken, sarı, kırmızı ya da turuncu renkler iştahı açmaktadır. Bu sebeple restoran ya da lokantalarda mavi tonlarından uzak durulur. Çünkü mavi ton müşterilerini az yemek yemeye itecektir. Kilo vermek isteyenlere buradan yapılacak çıkarım, en azından tabaklarımızı mavi tonlarında seçmeliyiz. Buna ek olarak mutfak ya da yemek yeme eylemimizi sık geçirdiğimiz bölgeleri mavi ile dekore edersek zayıflamaya katkısı olacaktır.

 

6) Karanlık ve Sessizliğin Etkisi

Doyma hissinin diğer his ve duyu organlarıyla da bağlantısı vardır. Önemli olan bu bağıntıyı yakalamak ve kendi lehimize çevirmektir. Örneğin karanlıkta ya da ışığın az olduğu bölgelerde görme duyumuzun zayıflayacağı gibi sessizce yapılan konuşmaları da duymamız zorlaşır. Bu durumda yanlış yöne gitme veya söylenilenleri yanlış anlama gibi tepkiler vermemiz çok doğaldır. Karanlık veya loş ışık ile temposuz bir müziğin yemek yeme şeklimize etki ettiği belirlenmiştir. Bu duruma göre daha net görebileceğimiz ışıklı ortamlarda yemek yemek kontrolün bizde olmasını sağlayacaktır.

 

7) Kıyafet Seçimi

Kilo vermemizi etkileyen unsurlardan olan kıyafet seçiminin iki farklı etkisi mevcuttur. Bunlardan ilki psikolojik diğeri de rahat etme etkenleridir. Kıyafet seçimlerimizde dar kesimler üzerine yoğunlaşarak bunun yararını görebilirsiniz. Çünkü kilo verme aşamasında olan bir insan, dar kıyafet giydiğinde vücuduna oturmadığını her zaman düşünecektir. Böylece kilo vermesi gerektiğini de aklından çıkaramayacaktır. Aynı taktik ile midemize de sınırlama getirebiliriz. Yemek yeme esnasında dar giysiler giyerek, yeme kapasitesini sınırlandırabilirsiniz. Sonrasında rahat giysilerimizi giyerek kendimizi şımartabiliriz.

 

8) Stresin Olumsuz Etkisi

Kilo verme aşamasında kesinlikle stresten uzak durulmalıdır. Çünkü stres esnasında vücut kortizon hormonu salgılar. Bu hormon ise iştahı açarak vücutta yağlanmaya sebep olmaktadır. Stresin diğer bir negatif etkisi ise psikolojiktir. Bu etken stresli zamanlarımızda, bizi bilinçsizce yemek yemek için çabalamaya iter. Bu gibi zamanlarda kendimizi bazen buzdolabı önünde, bazen de bir fastfood restoranında buluruz.

 

9) Yemek Yerken Acele Etmeyin

Bilmemiz gereken en önemli şey beynimizin vücudumuzu kontrol ederek bize hükümler verdiğidir. Bu sebeple yemek yerken elimizden geldiğince yavaş yemeliyiz ki beynimiz bunu algılayarak bize gerekli komutları verebilsin. Kilo verme aşamasında beynimizin en büyük yardımı doyduğumuzu bize erken bildirmesi olacaktır. İncelemelere göre yemek yerken beynimiz, doyduğumuzu 15–20 dk sonra anlamaktadır. Bu sebeple ne kadar yavaş yersek beynimiz algıladığı zaman daha az miktar yemiş oluruz.

yavas-yemek

 

10) Baharat Kullanımı

Baharat kullanımının metobolizma üzerinde ciddi etkilere sahip olduğu saptanmıştır. Bu sebeple kilo verme sürecinde baharatların hızlandırıcı etkisinden kesinlikle destek almalıyız. Baharatlar bizim için lezzetli seçenekler olmakla birlikte metobolizmamızı da hızlandırır. Yapılan araştırmalara göre özellikle kırmızı biberin metobolizmayı hızlandırdığı ve bir sonraki öğünde alınan kaloriyi azalttığı belirlenmiştir.

 

11) Öğün Atlanması

Vücudumuzu tanımak aslında bize hemen her alanda bir avantaj sağlayacaktır. Bunu anlamak için vücudumuzu bir makine ile özdeşleştirebiliriz. Bu aşamada periyodik olarak yağlaması yapılan bir makinenin hiç sekteye uğramadan çalıştığını bildiğimiz gibi vücudumuza yapacağımız düzenli yeme alışkanlığının da metobolizmanın hızını dengede tutacağını biliriz. Peki metobolizma düzeni bozulursa ne olur? İşte bu durumda metobolizma yavaşlar ve kalori yakma işlemi de sekteye uğrar. Düzenli öğünler ile metobolizmamızın hızını koruyarak, öğün atlama halinde yemek yeme oranımızın artmasını önlemiş oluruz.

 

12) Ortam Isısı

Kilo verme aşamasında yapacağımız en ilginç ve en etkili yöntemlerden birisi de bulunduğumuz ortam ısısının düşük tutulmasıdır. Çünkü düşük sıcaklıklarda vücut ısısını yükseltebilmek amacıyla daha çok kalori yakar. En etkili yöntemin yatak odasının soğuk tutulması olduğu tespit edilmiştir. Çünkü bu esnada hem farkında olmadığımız için hem de uykuda daha çok üşüyeceğimiz için vücut daha çok kalori harcayacaktır. Bu yoldan gidildiğinde farkında olmadan kilo verdiğimizi görmek bizi kesinlikle mutlu eder.

 

13) Televizyon Etkisi

Televizyon izlemenin kiloya etkisi tartışılmaz bir hal almıştır. Bilindiği üzere televizyon izlerken insan diğer aktivitelerini kontrollü bir şekilde yönetemez. Buna bağlı olarak yemeklerimizi televizyon izlerken yediğimizi düşünürsek ne kadar yediğimizin farkında olamayız. Yapılan araştırmalara göre günde beş saat ve daha fazla televizyon izleyen deneklerin daha az televizyon izleyen (yarısı oranında) deneklere kıyasla 120 kalori daha fazla aldığı gözlemlenmiştir.

 

14) Su İhtiyacı

Sağlıklı bir süreç için günlük olarak tüketmemiz gereken su miktarı en az 1.5 lt’ dir. Bu miktar vücuttaki toksinleri ve mikropları da atmayı sağlamaktadır. Bu esnada yağ yakımı da hızlanacaktır. Su içmenin kilo vermeye etkisini çoğaltmak için içilen miktarın düzenlenmesinin yanında başka şeyler de yapabiliriz. En etkili çözüm ise yemek öğünlerimizden önce su içmek olacaktır. Yemek öncesinde içilen suyun iştahı etkilediği ve daha az yemek yemeyi sağladığı tespit edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz