Zayıflamak için Egzersiz HareketleriBayanların veya erkeklerin günümüz şartlarında en çok rahatsız duydukları sorunlardan bir tanesi de fazla kilolardır. Özellikle bayanlarda meydana gelen basen, göbek ve kalça kısmındaki yağlanmalar oldukça sıkıntı oluşturmaktadır. Daha önceki “zayıflamak için neler yapılmalı” konulu yazımızda beslenme alışkanlıklarının nasıl olması gerektiğine dikkat çekmiştik. Bugün ise sizlere bu uygulamanın tamamlayıcısı niteliğindeki zayıflamak için egzersiz hareketlerinden bahsedecek, nasıl yapılması gerektikleri hakkında bilgi vereceğiz. Zayıflamak için egzersiz hareketleri ve her zaman söylediğimiz gibi düzenli bir beslenme planı istediğiniz görünüme sahip olmanız için yapmanız gereken uygulamaların başında gelir. Yaptığınız spor hareketleri vücudunuzun genelinde kilo kaybı sağlarken özellikle çalıştırdığınız bölgede de ciddi derecede incelme sağlayacaktır. Örneğin göbek kısmında aşırı yağlanmadan şikâyetçi olan bir kişi göbek kısmını çalıştıran bir egzersizi düzenli olarak uyguladığında.. genel olarak kilo kaybı sağlanırken, özellikle göbek kısmının çalıştırılması ile orada daha fazla incelme ve sıkılaşma sağlanacaktır. Zayıflamak için egzersiz hareketlerini yapmaya başlamadan önce 40 dakika boyunca ısınmak amacıyla kardio dediğimiz yürüyüş veya bisiklet uygulamalarını yapmalısınız. Zayıflamak için egzersiz hareketlerine yaptığınız kardio uygulamasından sonra başlayabilir ve en çok yağlanma meydana gelen bölgelerinizi 1-2 hafta boyunca çalıştırdıktan sonra genel çalışmalara geçebilirsiniz. Sizlere anlatacağımız egzersiz hareketleri sonucunda istediğiniz bölgenize göre hareketleri söylenilen şekillere uygun olarak yapabilir ve bu şekilde kısa sürede incelme ve sıkılaşma gözlemleyebilirsiniz.

Mekik Hareketi

Zayıflamak için egzersiz hareketlerimizden olan mekik hareketi ile anlatıma başlayabiliriz. Genel olarak hepimizin bildiği mekik hareketi özellikle göbek bölgesini çalıştırmaya yöneliktir. Egzersizin vücut için etkisinin tam olabilmesi için anlatıma uygun bir şekilde yapmaya özen gösterin. Öncelikle sırt üstü olacak şekilde yere uzanın ve ayaklarınızı yukarı kaldırın. Ayaklarınızı kaldırdıktan sonra 90 derece oluşacak şekilde dizlerinizden kırın. Ellerinizi şakaklarınıza veya göğsünüze yerleştirebilirsiniz. Pozisyonu aldıktan sonra karnınızı iyice sıkın ve nefes alın. Aldığınız nefesi geri verirken yerden doğrularak, karnınızı sıkı bir şekilde dizlerinize doğru yöneltin. Tekrar nefes alırken sırtınızı yavaş bir şekilde yere bırakın, ancak hareketi tekrarlarken omuzlarınız yere değmeden hemen doğrulun ve tekrarlayın. Zayıflamak için egzersiz hareketlerimizden olan mekik hareketini yaparken belinizi yerden kaldırmamaya ve nefeslere dikkat etmeye özen gösterin.

Mekik Hareketi

Çapraz Mekik Hareketi

Egzersiz hareketlerimiz içerisinde mekik hareketiyle hemen hemen aynı olan çapraz mekik hareketi de bel ve göğüs kısmını çalıştırmada önemlidir. Hareketi doğru bir şekilde yapabilmek için sırt üstü yere uzanın ve sol ayağınızı yukarı kaldırın. Kaldırdığınız ayağınızı dizden bükün. Sol ayağınız havadayken sağ elinizi dirseğiniz açık bir şekilde şakaklarınıza yerleştirin. Pozisyonu aldıktan sonra nefes alın ve nefesinizi verirken karnınızı sıkıp sağ omuz kısmından doğrularak sola doğru eğilin. Nefesinizi tekrar alırken omuzlarınızı zemine değdirmeden hareketi tekrarlatın. Aynı uygulamayı diğer taraf için de uygulayın. Zayıflamak için egzersiz hareketleri sayesinde kaslarınızda da güçlenmelerin meydana geldiğini göreceksiniz.

Çapraz Mekik Hareketi

Şınav Çekme Hareketi

Şınav olarak adlandırdığımız zayıflamak için egzersiz hareketimizi oldukça küçük yaşlardan itibaren doğru yanlış yapmışızdır. Hareketi doğru bir şekilde yaptığınız kalça kısmında sıkılaşma ve incelme meydana gelirken, kol ve omuz kaslarınızda da güçlenme meydana gelecektir. Zayıflamak için egzersiz hareketi öncelikle hepimizin bildiği şınav pozisyonu alınarak başlanmalıdır. Pozisyonu aldıktan sonra karnınızı iyice sıkarak vücut olarak aşağı eğilin ve bu şekilde 20 saniye bekledikten sonra yukarı tekrar çıkın. Hareketi tekrar tekrar yapın. Egzersizi uygularken yüzünüzün ileri doğru bakmasına dikkat edin.

Şınav Çekme Hareketi

Sırt Üstü Yere Yatma Hareketi

Adından da anlaşılacağı gibi zayıflamak için egzersiz hareketimizi yapabilmek için sırt üstü yere uzanın ve ellerinizi belinizin altına gelecek şekilde yerleştirin. Sonrasında ayaklarınızı sık bir şekilde 45 derecelik bir pozisyona kaldırın. Şu an aldığınız şekilde 15 saniye kaldıktan sonra egzersizi tekrarlayın.

Sırt Üstü Yere Yatma Hareketi

Plank Hareketi

Zayıflamak için egzersiz hareketlerimizden olan plank hareketini uygulayabilmek için kolunuzun dirseğinize kadar olan bölümünü yere yerleştirin. Ve yüz üstü olacak şekilde şınav pozisyonu alın. Ancak dediğimiz gibi burada sadece eller değil dirseklere kadar olan bölüm yere yapışık olmalıdır. Şınav pozisyonunda uyguladığımız gibi vücudunuzu yukarı kaldırın 20 saniye bekleyin ve eski durumunuza geri dönün. Hareketi bu şekilde tekrarlayın.

Plank Hareketi

Vücudunuzun fit bir görünüme sahip olabilmesi ve yağlanmalardan kurtulmak için uygulayacağınız zayıflamak için egzersiz hareketleri ve bunun yanında sağlıklı bir beslenme planı sayesinde ideal bir vücuda sahip olabileceksiniz. En etkili diğer bölgesel egzersizler içinse egzersizler kategorimize Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Egzersizleri uygularken en çok basen, göbek ve kalça kısmının çalıştığını fark edeceksiniz. Bunun yanında kol, omuz, sırt gibi bölümlerde yaptığınız egzersizler sayesinde daha çok çalışmış ve kaslarınızda gelişme meydana gelmiş olacaktır. Yapmış olduğunuz spor aktiviteleri kilolarınızdan kurtulmanızı sağlarken aynı zamanda sıkı bir görünüme sahip olmanızı da sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz