Zayıflama Yanlışları

Zayıflama YanlışlarıKulaktan dolma bilgiler ve insanların doğru yanlış her bilgiyi insanlara önerme alışkanlığının olması her konuda özellikle de sağlık konusunda büyük sıkıntıların oluşmasına neden olabilmektedir. Kişiler kendileri için iyi olan şeyleri başkalarına önererek uygulamalarını sağlarlar. Genellikle kilo verme konusunda bayanların birbirlerine önerilerde bulunması ciddi zayıflama yanlışları ve olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bilimsel bir kaynağı olmayan hatta halk arasında tamamen doğru bilinen geleneksel hale gelmiş olan bazı zayıflama yanlışları kişiler üzerinde ciddi problemlerin oluşmasına neden olduğu için sık yapılan yanlışları bu makalemizde ele alacağız.

Zayıflama Yanlışları Hakkında 8 Temel Hata

  • Su içmek insan vücudu için oldukça önemli olması nedeniyle kilo vermek için de oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bir insanın günde en az 1-1.5 litre arası saf su tüketmesi gerektiğini bilirsiniz. Ancak yapılan zayıflama yanlışları içerisinde önemli bir yer tutan bilgiye göre.. kahve veya çay gibi içeceklerin de su yerine geçtiği düşüncesidir. Bu bilgi kesinlikle yanlış bir bilgidir.
  • Su ile ilgili yapılan diğer zayıflama yanlışları ise su içerek kilo verileceği kanısıdır. Su başlı başına kilo vermeye yarayan bir içecek değildir. Kalorisi olmayan ve çeşitli mineraller içeren su hayatın devamlılığı için gerekli ve toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan çok önemli bir besin parçasıdır. Bu nedenle su içtiğinizde kilo verme gibi bir durum söz konusu değildir. Elbette yardımcı bir araçtır ancak nasılsa bol su içiyorum istediğim yiyecekleri yiyeyim düşüncesi yanlış bir kanıdır.
  • Yapılan diğer bir zayıflama yanlışları ise meyvelerin kilo verme döneminde istenildiği kadar yenilebilme düşüncesidir. Unutmayın ki meyveler doğal şekerlerdir ve içerilerinde sağlıklı bir karbonat olan früktozu bulundururlar ve fazla tüketilmesi halinde alacağınız fazla şeker vücutta yağ olarak depolanır. Özellikle karın bölgesinde yağlanmayı arttıran meyvenin aşırı tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Zayıflama yanlışları insanların tahminlerinden veya kendi üzerilerindeki uygulamalarından meydana geldikleri için doğru veya aynı sonucu vermesi zordur. Maydanoz suyunun kilo vermeye yardımcı olması gibi yanlış bir düşünce de bu sebeplerden dolayı doğan bir örnektir. Maydanoz suyu C vitamini açısından zengin olduğu için idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Maydanoz suyu içtiğinizde vücudunuzdaki kilo miktarının azaldığını görürseniz bunun yağdan değil vücuttaki su miktarından kaynaklandığını unutmamalısınız.
  • Zayıflama süreci içerisinde birçok zayıflama yanlışları yapılmaktadır. Bunlardan birisi de kilo verme sürecinde hazırlanan diyet içerisindeki ana öğünlerin birinin atlanılarak kilo verme işlemini hızlandırma gibi bir düşüncedir. Normal hayatta ve diyet içerisinde ana öğünler oldukça önemlidir ve atlanılması sağlık açısından olumsuzluk teşkil eder. Kalıcı kilo verebilmeniz için kesinlikle planlı beslenmeli ve öğünlerinizi atlamamalısınız.
  • Spor alanında da sıkça yapılan zayıflama yanlışları sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi engelleyen etmenlerdir. Örneğin, açken egzersiz yapıldığında daha çok kilo verilmesi veya spordan sonra bir şey yenilmediğinde daha fazla kilo verilmesi gibi düşüncelere sahipseniz kesinlikle değiştirmelisiniz. Egzersiz öncesinde bir şey yemeyip aç karnına egzersiz yapmanız oldukça sağlıksız bir durumdur. Bu düşünce ile daha fazla kalori yakacağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Aç karnına yapılan egzersizler kişinin daha çabuk yorulmasını ve halsizleşmesini sağladığı için daha az spor yapmasını ve haliyle daha az kalori harcamasını sağlayacaktır. İdeali yemekten 1,5–2 saat sonra spora başlanılmasıdır. Spor sonrası ise aşırıya kaçmamak kaydıyla protein ağırlıklı beslenmektir.
  • Diyetlerinizde genellikle tercih edeceğiniz diyet besin ürünleri kişilerde sanki onların hiç kalorisi olmadığı kanısını oluşturabiliyor. Diyet ürünler normal ürünlere göre daha az kalorilidirler ancak istenildiği kadar yenilmesi kesinlikle yanlıştır ve sadece yeteri kadar yemeniz gerekir.
  • Zayıflama yanlışları verilen bilginin yanlış anlaşılmasından da kaynaklandığı gibi kişinin yanlış anladığı bu bilgiyi insanlara anlatması sorunun büyümesine neden olmaktadır. Tam da bu konuyla alakalı olan herhangi bir diyete başlarken yağ tüketiminin hiç olmaması oldukça yanlış bir bilgidir ve genellikle çoğu kişi tarafından doğru bilinmektedir. Her besin değerinin vücut için bir önemi ve ihtiyacı vardır. Vücudunun ihtiyacından fazla almadığınız sürece yağ tüketimi kesinlikle sıfırlanmamalıdır.

Bir dizin zayıflama yanlışlarını burada sıralamış olduk, bunların nasıl doğru ve sağlıklı yapılabileceğiyle ilgili kaleme aldığımız makaleye de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz: Zayıflama yöntemleri

Yapılan zayıflama yanlışları görüldüğü gibi tamamen zayıflamanın tersine etkiler oluşturmaktadır. Zayıflama yanlışları öğrenildikten sonra tekrarlanmaması ve oldukça dikkat edilmesi gereken konulardır. Bu ve bunun gibi zayıflama yanlışları sizleri olmak istemediğiniz durumlara sokabilir. Bu nedenle kilo verme sürecinize başlarken bu hususları göz ardı etmemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz