yılbaşı beslenme

yılbaşı beslenmeBir şekilde 365 günü tamamlayıp yeni bir yılın başlangıcına kadar geldik. Birçok kişinin de bu yeni yılın ilk gecesini iple çektiğini biliyoruz. Yeni yıl demek yeni umutlar anlamına geliyor bu nedenle de yeni gelecek olan yıldan beklentilerimiz her sene olduğu gibi bu sene de çok büyük ancak bazı kişiler daha çok maddi isteklerini ön plana alırken sağlıklı olma temennisini göz ardı eder. Fakat biliyoruz ki sağlıklı olmak her şeyin başında gelir. Bu nedenle de sağlıklı olabilmek için sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

Biz olaya aslında yanlış yerden başlıyoruz çünkü yeni umutların peşine düştüğümüz gece yediğimize içtiğimize dikkat etmiyoruz aklımıza gelen ne varsa sanki o gün bitirilmesi gerekiyormuş gibi masaya getiriyoruz daha sonrasında elbette ki bu yiyecekler bize gaz şişmanlık ve hazımsızlık olarak geri dönüyor. Hele ki kalp, şeker, tansiyon gibi kronik hastalıkları var olan kişiler buna çok dikkat etmesi gerektiği yerde bir günlük bir şey olmaz diyerek es geçiyorlar. Oysa ki ne şekilde yenileceğini bilmek ve abartmamak kaydıyla yılbaşı gecesi ipin ucunu biraz kaçırmak elbette mümkün.

 

Yılbaşı Gecesi Kilo Almayın

Biz de üzerimize düşen görevi yerine getirerek yılbaşı gecesi beslenme konusunda neyi nasıl tercih etmesi gerektiğini merak edenler için hatırlatma yapalım. Öncelikle yılbaşı gecesinde yağlı ve şekerli yemeklerden uzak durmalısınız. Alkol tüketimi ve beraberinde yenilen mezeler, kuruyemişler ve çerezlerin sizi ertesi gün sıkıntıya düşüreceğini bilmeniz gerekiyor. O gece yediğiniz her şey geç saatlerde olduğu için midenize dolacak ve sizin sindiriminizi yavaşlatacaktır bu şekilde olduğunda da direk olarak sizde hazımsızlık meydana gelecektir. Dilerseniz size yılbaşı gecesi için beslenme önereyim üstelik bu yılbaşı gecesi beslenme listesinde alkol bile mevcut, yalnızca nasıl ve ne şekilde besinleri tüketeciğinizi, en az zararla bu geceyi en keyifli nasıl geçireceğinizi anlatalım.

 • Yılbaşı gecesine hazırlandığınızı biliyoruz ancak illa da bu gece yemeğe oturacaksanız o zaman fazla aç oturmamaya çalışın ve yemeğe başlarken sıralama olarak ilk önce salata ve çorbayı öne çekin.
 • Sebze ağırlıklı beslenmek sizin için ideal olacaktır ancak meze olması gerekiyorsa o zaman peynir ve yoğurtan oluşan bir mezeyi tercih edin.
 • Sofranızda kızarmış et değil de daha çok haşlama, buğulama ve fırında pişirilmiş yemeği tercih edin.
 • Et olmazsa olmaz diyorsanız o zaman kırmızı etin yerine tavuk, balık veya hindi tüketin.
 • Karbonhidratlı yemeklerden uzak durun (pilav, makarna, ekmek) karbonhidratlı yemek yenecek ise o zaman bu grupta olan yalnızca bir tanesini seçin. Biz size yılbaşı gecesi için kestaneli pilav yemeğini önerebiliriz.
 • Alkolü yemek esnasında tüketin. Aç karnına alkol tüketmek ileriki saatlerde kan şekerinizin dengesizleşmesine neden olacaktır. Çünkü alkol kana direkt olarak karışır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Yeni Yılda Yeni Bir Vücut

 

Yılbaşı Ertesi Beslenme

 • Yılbaşı gecesi alkol içtiyseniz o zaman sabah kahvaltısından önce mutlaka bir iki bardak su için ve bunu güne vuracak olursak kesinlikle on iki bardağa tamamlayın.
 • Mutlaka kahvaltı yapın çünkü alkol kan şekerinizi düşürecektir. Gün içerisinde de ara öğünleri es geçmeyin.
 • Yılbaşı gecesinde zaten yeteri kadar kalori aldınız o nedenle ertesi gün ana öğünlerde az ve kalorisiz yiyin.
 • Gün boyunca üç dört porsiyon meyve yiyin. Yediğiniz meyveler vücudunuzda biriken ödemlerin atılmasını sağlayacaktır.
 • En az bir saatlik bir yürüyüş yapın bu sayede baş ağrısı ve halsizlik durumları ortadan kalkacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz