Yeni Yılda Yeni Bir Vücut

Yeni Yılda Yeni Bir VücutGirdiğimiz ocak ayı içerisinde yeni bir yıla yeni bir hayata başlıyoruz. Neler yaşanacak neler ile uğraşılacak bilinmese de hayatınızda değişiklikler yapmak istiyor olabilir, yeni yıla bambaşka bir biçimde girmek istiyor olabilirsiniz. Yeni bir tarz, yeni bir saç veya yeni bir vücut. Yapılan araştırmalara göre yeni yıla girerken kaçınılmaz olarak çoğu insanın aldığı karalardan bir tanesi kilo vermek ve daha fit bir vücuda sahip olmak. Yeni alınan diyet kararları, bir spor salonuna yazılma, içine girilmeyen kıyafetlere girebilecek kadar kilo vermek, şekeri, unu besinler arasından çıkarma, sağlıklı beslenmeye karar verme gibi birçok yeni fikirler bu dönemde başlar ancak uygulanması ne kadar sürer veya uygulanılır mı orası tam bir muamma. Bugün bu makalemizde tam da bu sorunun üzerine gidecek, zayıflamak için hangi yolları izlememiz gerektiği konusunda etkin tavsiyeler vereceğiz.

2020 Yılda Yeni Bir Vücut

Zayıflama Sürecinde Azimli Olun

Fazla kilolarınızdan şikâyetçiyseniz –ki olmalısınız- zannediyorum ki bu zamana kadar birçok diyet denediniz, birkaç kez spor salonlarına yazıldınız ancak devamını getiremediniz, her defasında.. artık çikolata, şeker yemeyeceğim dediniz ancak bir türlü başaramadınız. Bir diyet sayesinde kilo verdiniz ancak uyguladığınız yanlış yöntemler yüzünden bıraktığınızda tekrar kilolarınızı geri aldınız. Bütün bu etkenler daha sağlıksız bir vücuda sahip olmanıza ve metabolizmanızın daha da yavaşlamasına sebebiyet verecektir. Burada anlatmak istediğimiz diyetlerin yararsız olduğu değildir. Elbette ki doğru ve sağlıklı bir diyet sizi zayıflatabilir. Burada önemli olan size uygun bir diyet programını sürekli olarak devam ettirmek ve hayatınıza onu işlemektir. Diyetten kastımız az yiyin ve sürekli diyet yapın demek değildir! Sadece uzak durmanız gereken besinleri tanıyarak, daha sağlıklı pişirme yöntemleri tercih ederek üzerine biraz da egzersiz katarak bunu bir yaşam tarzı haline getirebilirsiniz. Dolayısıyla fit bir vücuda sahip olduktan sonra onu korumak için sürekli olarak diyet yapmak zorunda kalmazsınız.

Neden Kilo Veremiyorum?

Bunu yapabilmeniz için de oldukça önemli ve hatta kilit nokta dediğimiz konuyu anlamanız gerekmektedir. Size zayıflamayı vadeden bütün diyetleri, ilaçları bir kenara bırakın ve şunu düşünün: Neden ve nasıl kilo alıyorsunuz? Bu soruyu doğru bir şekilde düşünerek cevapladığınızda zayıflamak için yapmanız gerekenlerin yarısını tamamlamış olacaksınız. Çünkü bir problemin veya sıkıntının neden oluştuğunu bilmediğiniz takdirde çözüm yolu üretmeniz çok zor olacaktır. Bu soruya doğru cevap verebilmek için şu anki beslenme düzeninizi gözden geçirin, stresli, öfkeli, üzüntülü olduğunuz dönemlerdeki beslenme durumunuzu gözden geçirin ve en önemlisi de ihtiyacınızdan fazla yemek yemenize sebep olan durumları gözden geçirin. Bu yıl yeni bir fikir ve yeni bir çözüm yolu ile zayıflamak için yeni bir diyet aramayı bırakın ve tam tersini yani kilo almanızı sağlayan sebepleri inceleyin. İncelemeleriniz sonucunda vardığınız nokta yapacağınız diyet listesinin şekillenmesini sağlayacaktır.

Beslenme tarzınızı kontrol altına alabilmenizde duygularınızın da etkisi oldukça büyüktür. Diyet yaparken kendinizi suni bir kontrol hissine sokmuş olursunuz ki bu da yapmak istediğiniz şeyi başarmaya başladığınızda kendinizi ufak kaçamaklarla ödüllendirmeniz gerektiği gibi bir hisse kapılmanızı sağlar. Yani diyet esnasında ödül olarak verilen yemekler pek masum olmasa da bazen gözümüzü doyurmak adına gerekli olabiliyor ancak kilo vermek için kesinlikle minimum miktarda tüketilmesi gerekiyor. Öbür türlüsü diyet esnasında çekilen bütün sıkıntıların boşa gitmesine sebep oluyor. Bu süreç içerisinde duygularınızı kontrol etmeyi başarmalı ve sadece amaca odaklanmalısınız. Korumanız ve kontrol etmeniz gereken diğer bir konu ise motivasyondur. Bunu sağlayabilmeniz için de zayıflama sebebinizi, ne kadar kilo vermek istediğinizi, istediğiniz kiloya ulaştığınızdaki hayallerinizi düşünmeniz ve kararınızda emin olmalısınız. Zayıflama yöntemleri olarak her zaman şunu söyleriz: “Siz istemedikten sonra hiçbir diyet size kilo verdiremez.” Bunu önce kendiniz istemelisiniz, inanın gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Amacınız çok kilo vermek değil verdiğiniz kiloyu koruyabilmek olmalıdır. Yeni bir yılda büyük bir değişiklik yapın ve çözüm yolunu kendi içinizde bulun. Kilo alma sebebinizi, ne yaparsanız zayıflayacağınızı, duygularınızın ve hayallerinizin etkisini motivasyonunuzu düşünerek kendinize yeni bir plan yapın ve farklı bir görünümle hayata devam edin. Aç kalarak değil yeteri kadar beslenmeyi öğrendiğinizde ideal kilonuza ulaşmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz