Yağ Oranı HesaplamasıVücudunuzun aşırı yağlı olduğunu düşünüyorsanız makalemizde anlatacağımız yağ oranı ile ilgili kısmı oldukça dikkatli okumalısınız. Hareketsizliğin yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme insan vücudunda yağlanmanın en önemli sebepleridir. İnsan vücudundaki yağ oranı olarak adlandırdığımız bu miktar sizin hangi vücuda sahip olduğunuzu göstermektedir. Yani vücudunuzun et, kemik, organlar, kaslar,su dışında olan oran, yağ oranı olarak adlandırılmaktadır. Erkeklerde ve bayanlarda farklı sonuçlar ile karşılaştırılan bu oranın en detaylı halini yazının devamında açıklayacağız. Vücut geliştirmek için sporla ilgilenen kişilerin veya zayıflamak için diyet programları uygulayıp, düzenli spor yapan kişilerin bu oranı dikkate alarak uygulamalarını sürdürmeleri gerekir. Fazla kilolarınızdan rahatsız oluyorsanız makalemizin ilerleyen kısımlarında bahsedeceğimiz yağ oranı ölçme tekniklerinden herhangi biri ile..Yağ Oranı Hesaplaması yapma öncelikle oranınızı belirleyin. Böylelikle çalışmalara başladıktan sonra vücudunuzdaki yağ miktarından ne kadar azalma olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Erkeklerde ve Kadınlarda Yağ Oranı

Profesyonel sporcularda gördüğümüz kaslı ve fit vücuttaki yağ oranı erkekler için %3-4 oranlarındayken bayanlarda %8-9 arasındadır. Fazla kilolarınız varsa ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız bu oranı yakalamak için çaba göstermemelisiniz! Çünkü bu oran spora hayatını adamış ve bu işi profesyonel bir şekilde gerçekleştiren kişilere aittir. Zayıflama sürecinde hem kilo vermenizi hızlandırmanın hem de kaslarınızı daha çok kuvvetlendirmenin ortalama ölçüsü erkeklerde %10, bayanlarda ise %18-20 arasındaki yağ oranıdır.

Günümüzde herkesin sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi için dikkat etmesi gereken bir oran olan bu yüzdeler kişinin vermesi gereken kiloları hesaplamasında da yardımcı olacaktır. Zayıflama sürecine giren bir kişinin yağ oranı hesaplaması yapıp, sonrasında tekrar bu hesaplamayı yapması vücudundaki yağları mı yoksa kaslarını mı kaybettiğini fark edebilmesi için oldukça iyi bir metottur. Yapılan yanlış diyet uygulamaları veya spor uygulamaları zayıflama sürecinde yağ yerine kaslardan kayıp olmasına sebep olarak insanın sağlıksız bir şekilde zayıflamasını beraberinde getirir. Hayatınıza yön vermek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için vücudunuzdaki yağ oranı ölçümünü şu metotlardan herhangi biriyle rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yağ Oranları

Vücut Yağ Oranı Hesaplama Araçları

  • Gözle Tespit: İlk tekniğimiz aynada önce kendi vücudunuza bakıp sonra oranlarını verdiğimiz insan vücutlarının fotoğraflarına bakarak kendi vücudunuzu tespit etme ile yapılmaktadır. Tahmini olarak bu gözlemde yağ oranı değerinizi fotoğraftan tespit edebilirsiniz.
  • Hesaplama Uygulamaları: YMCA ve US Navy olarak adlandırılan ölçüm teknikleri ile de yağ oranını rahatlıkla bulabilirsiniz. 1kg=2.20 lbs, 1 in=2.54 cm olarak değerlerinizi girebilirsiniz.
  • Vücut Yağ Kaliperi: En çok tercih edilen yöntemlerden olan yağ kaliperi vücudunuzda herhangi bir yerde elinize gelen yağı çekip sıkıştırarak öğrenebileceğiniz bir yöntemdir.%3 lük bir hata payına sahip olan bu yöntem tam yağ oranı vermeyebilir.
  • Yağ Oranı Hesaplama Makinesi: Bu yöntem de vücuda elektrik akımı gönderilmesi sonucu alınan orandır. Elektrik akımı ile yapılan bu yöntemde vücuttaki su oranı ölçüm üzerinde etkili olmaktadır. Bu yöntem genelde spor salonlarında kullanılır.
  • Vücut Kitle İndeksi: Kişinin boyu ve kilosu ile hesaplanan vücut kitle indeksi vücudunuzdaki yağ oranı tespiti yapabilmeniz için oldukça kolay bir yöntemdir. Bu yöntem ile kitle indeksinizi hesaplamak için ideal kilo hesaplama makalemize göz atabilirsiniz.

Zayıflamaya başlamadan önce yaptığınız ölçüm sonrasında istediğiniz vücuda ulaşana kadar tercih ettiğiniz bu ölçüm tekniklerinden herhangi biri ile düzenli olarak yağ oranı ölçümü yapmanız ne kadar yol aldığınızı gösterecektir. Ölçümlerinizi düzenli olarak yaparken aynı durumlarda yapmaya özen gösterin. Yani sabah aç karnına ve bağırsaklarınız boşken yapacağınız ölçümler daha doğru sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Yağ oranı ölçümü yaptıktan sonra hangi vücuda sahip olduğunuzu merak ediyorsanız verdiğimiz bu oranlarla kendinizi karşılaştırmanız gerekmektedir.

                                                                              Kadın                   Erkek

Profesyonel Vücuda Sahip Olanlar               %10-12                 %2-4

Atletlerin Yağ Oranı                                         %14-20                 %6-13

Fit ve Sıkı Vücuda Sahip Olanlar                   %21-24                 %14-17

Normal İnsan Yağ Oranı                                 %25-31                 %18-25

Obez Kişilerin Yağ Oranı                                 %32+                     %26+

Yağ Oranı

Kendi yağ oranı ölçümünüzü yaptıktan sonra burada sahip olduğunuz vücudu belirleyin ve sonrasında istediğiniz vücuda sahip olmak için yaptığınız spor egzersizleri ve diyetleri bu yönde değiştirebilirsiniz. Tablomuzda belirttiğimiz profesyonellerin değerleri insan vücudunun sınır noktası dediğimiz oranlardır. Yani bu oranların altına düşmek insan vücudundaki organların olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu oranlara vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişiler bile sadece yarışmalara katılacakları zaman düşüp sonrasında tekrar kilo almaktadırlar. Profesyonel kişiler değilseniz bu yağ oranına yaklaşmak dahi sizin için uygun olmamaktadır. Düzenli ve sürekli olarak sporla ilgilenen biriyseniz atletlerin oranları kadar yağ yakmak sizin için ideal olacaktır. Olmak istediğiniz yağ oranı hangi vücutlar için geçerlidir, nasıl bir görünüme sahiptir bir de bunlardan bahsedelim.

  • Spor salonlarında veya televizyonlarda gördüğünüz her yeri kas olan iri insanlar; erkekler için %6-8, bayanlar için ise %13-15 yağ oranlarına sahiptirler.
  • Erkeklerin genellikle spora başlama sebeplerinden biri olan baklavalı bir görünüme veya kaslı ve fit bir görünüme sahip olmanın oranı erkeklerde %8-11, bayanlarda %15-17 yağ oranı aralığındadır.
  • Düzenli olarak spor yapan biriyseniz ve sağlıklı, aynı zamanda sıkı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız erkekler için %15, kadınlar için %20 oranları idealdir.
  • Sadece sizi rahatsız eden fazlalıklardan kurtulmak, sağlıklı ve kendinizi iyi hissedebileceğiniz bir vücuda sahip olmak istiyorsanız erkeklerde %18, kadınlarda ise %20-23 yağ oranı yeterli olacaktır.

Her zaman söylediğimiz gibi yağlı bir vücuda sahip olmak istemiyorsanız düzenli bir diyet programı yanında kesinlikle bir spor dalı ile uğraşmalı veya zayıflama egzersizleri ile kilo verme sürecinizi hızlandırmalısınız. Zayıflayıp aynı zamanda kaslı ve sıkı bir vücuda sahip olmak hayaliniz ise hemen yağ oranı ölçümü yapıp sonrasında istediğiniz vücuda sahip olmak için egzersiz çalışmalarına başlamalı ve düzenli bir şekilde sürdürmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz