Kilo vermek isteyen kişilerin öncelikle kilo almak denen şeyin ne olduğunu bilmeleri gerekiyor. Bu gerçek bilindiği takdirde ancak doğru yollardan ve bilinçli bir şekilde kilo verilebilir. Aksi halde yapılan sadece sosyal bir aktiviteden öteye geçmeyecektir. Kısıtlı miktarda kilo verilse bile verilen kilolar ve daha fazlası çok kısa süre içinde geri alınacaktır.

Kilo almak çok kısa anlatımla vücutta yağ birikmesi demektir. Özellikle vücudun belli bölgelerinde biriken yağ tabakası kişinin kilo almasına ve ardından şişmanlamasına yol açar. Vücutta yağ birikmesi de ancak aşırı yağlı yiyeceklerin ve yağa dönüşebilen gıdaların tüketilmesi ile olur. Yağa dönüşebilen besinler dendiğinde de akla karbonhidrat içerikli ürünler gelir. Bir kişi günlük yakılacak yağ oranın üzerinde bir beslenme yöntemi içine girerse fazladan alınan yağlar ve karbonhidratlar bedende yağ olarak birikir. Bu birikme zaman içinde kilo olarak karşımıza çıkar. Vücut için gerekli olan günlük yağ miktarı 1 birim ise ve kişi gün içinde 2 birim yağı bedenine alıyorsa aradaki 1 birimlik fark vücudun özellikle belli alanlarında birikir ve bu sayede kilo alınır. Aslında işlem bu kadar basittir. İşte bu basit bilgi bilinecek olursa kilo vermek aslında çok daha basit hale gelir.

Bu Konuda Yapılması Gerekenler

Kilo vermek için son derece sakıncalı ve aslında geçici ve sadece belli miktarlarda kilo verdirmeye yarayan öneriler gerek yazılı ve gerekse görsel medyada oldukça sık yer almaktadır. Çok basit ve çok kısa bir cümle ile bu konuya giriş yapmak gerekir. Şu bilinmelidir ki spor yaparak ve özellikle aşırı spor yaparak kilo verilemez. “Ne kadar spor o kadar kilo” bilgisi çok yaygındır ve aslında bu doğru diye bilinen yanlışların en başında gelendir. Spor denen ve kültürfizik denen şey esasen bedenin fit halde tutulmasıdır. Bu etkinlikle vücut sadece fit halde tutulabilir sanıldığı gibi kilo verilmez. Çünkü beden bu hareketleri sadece kasların yardımı ile yapar. Dolayısı ile yapılan tüm bu spor etkinliklerinin yağ ile bir alakası yoktur. Yapılan koşular ve kültürfizik hareketleri bedenin kas yapısı sayesinde yerine getirilir ve bu etkinlik esnasında çalışan sadece kaslardır. Dolayısı ile yapılan eylemin kaslara en fazla yardımı vardır. Bu nedenle spor yaparak kilo verilmesi diye bir şey bilimsel olarak yanlıştır. İşte bu nedenle konunun uzmanları gün içerisinde 25 – 30 dakikanın üzerinde spor ya da kültürfizik hareketleri yapmanın kilo vermeye bir yararının olmadığını ısrarla dile getirmektedirler. Çünkü bu hareketler yapıldığında ve süre 30 dakikayı aştığında beden artık yağ yakmayı bırakır ve kaslara yüklenir. Dolayısı ile sadece 30 dakikalık bir süre içinde yağ yakılır ve daha sonraki süreçte beden kasları kullanır. Bu nedenle spor yapan kişiler yaptıkları spor branşına bağlı olarak kaslı yapıya sahiptir. Hangi bölüm çok çalışıyor ve çalıştırılıyorsa o bölüm daha kaslı olur çünkü bedenin o bölümüne çok daha fazla yüklenilmiş ve o kaslar çok daha fazla çalışmıştır.

Spor yaparak kilo verme niyetinde olan kişilere uzmanların söylediğini aynen aktarmak istiyoruz. Gün içerisinde 30 dakikayı geçmeyecek spor yapılmalıdır. Mümkünse deniz kenarında ya da ağaçlık bir ortamda 20 dakika yapılacak çok hafif koşu ya da tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Bu esnada mümkün olduğunda çok burundan nefes alıp ağızdan verilmelidir. Alınacak oksijen bedendeki yağların yakılmasına yarayacaktır. 20 dakikanın ardından 10 dakikayı geçmeyecek sürede de açma germe hareketlerinden oluşan kültürfizik hareketleri yapmak yeterlidir. Bu sürenin üzerine çıkılmasının yağ yakmaya hiçbir faydasının olmadığı bilinmelidir. Ancak bu 30 dakikalık spor süresinin periyodik olarak her gün sabah ya da akşam saatlerinde yapılması gerekmektedir.

Bunun yanında gün içerisinde hareketli bir yaşamın en az yapılan spor kadar etkili olduğunun da bilmek gerekir. Mümkün olduğunca yürümek, merdiven çıkmak ve oturma süresini uzun tutmamak önemli oranda yağ yakmaya yardımcı olacaktır.

Böylesi bir yaşam stili kazanıldığında ve bu doğru beslenme ile desteklendiğinde aslında kilo vermek sorun olmaktan çıkılacaktır ve beden her gün 150 gram kadar yağ yakacaktır ki doğru miktar da aslında budur. Bir aylık süre içinde 4 – 5 kilo yağ bedenden atılmış olacaktır ve 5 – 6 aylık bir sürede 25 kilo gibi çok ciddi bir yağ tabakası bedenden dışarı atılmış olur. Günde 150 gram yağ küçümsenmemeli ve toplamda günler içinde kilolara ve aylar sonunda da onlarca kiloya dönüşmektedir.

Beslenme Ayağı Nasıl Olmalıdır?

Yazımızın girişinde belirtildiği gibi yanlış beslenme bedende yağ birikmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle tüketilecek besin ürünleri ve miktarları önem arz etmektedir. İnternet ve görsel medyada anlatılan çeşitli beslenme tipleri vardır ve çoğu kafa karıştırıcı ve aslında uygulanması zor şeylerdir. Çok karmaşık ve çok zor bir işlem olmadığını gene yukarda açıklamıştık. Günlük yakılacak yağ oranından daha fazlasının bedene alınmaması temel prensip olarak benimsenmelidir. Eğer gün içinde 150 gram yağ bedenden gidiyorsa en fazla 150 gram yağ bedene alınmalıdır. Hesap bu kadar basittir. Ancak kilo vermeye çalışan kişilerin zaten bedenlerinde fazla miktarda yağ biriktiği için özellikle ilk 3 – 4 aylık dönemde neredeyse hiç yağsız ürünler tüketmeleri gerekir. Ama asla bu yağsız beslenme tipi çok uzun süreler boyunca sürdürülmemelidir ve unutulmamalıdır ki yağ bedenin enerji kaynağıdır ve beden yakılan yağ sayesinde günlük aktivitelerini yerine getirir. Bedenin benzini yağdır da demek yerinde bir benzetme olacaktır.

Nasıl Beslenmek Gerekir?

Mutlaka günün iki öğünü en azından yerine getirilmelidir ve sabah ve akşam saatlerinde mutlaka yemek yenmelidir. Asla öğün atlamamak gerekir. Öğlen öğünü yemek yiyerek değil atıştırılarak geçirilmelidir. Dolayısı ile günlük öğün üçten ikiye indirilmelidir ve bu süre verilmek istenen kilolar verilene kadar devam etmelidir. Daha sonrasında elbette kilo ideal seviyeye indiğinde öğünlere öğle yemekleri de eklenebilir ancak gene günlük alınacak yağ miktarı hesap edilerek yemek yenmelidir.

Sabahları mutlaka 1 adet yumurta yenmelidir. Mutlaka bir dilim beyaz ya da başka tip peynirlerden yenmelidir. Sofrada mutlaka yeşillik ve domates olmalı ve bunlardan tüketilmelidir. Bir bardak az şekerli ve mümkünse şekersiz çay içilebilir. Bir dilimi geçmeyen esmer ekmek yenmelidir. Ve bir avuç kuruyemiş (ceviz, fındık ve badem) mutlaka yenmeli ve öğlen saatlerinde gene bir avuç yenmesine de dikkat edilmelidir. Mutlaka işe gitmeden 2 bardak su içilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca sabahları bir adet mevsimine göre meyve yenmesi de ihmal edilmemelidir. Yağ yakmaya destek veren unsurlardan birisi de sudur.

Öğlen vakti yemek yememeye ve bir adet meyve ve bir avuç kuruyemiş yeterli olacaktır ve hatta bu kuruyemişlere üzüm ve erik kurusu eklenip bir kase yağsız yoğurda katılıp yenirse hem doyurucu ve hem de bedene lif ve probiyotik alınmış olur. Gene öğlen saatlerinde 2 – 3 bardak su içmek asla atlanmamalıdır.

Akşam yemeğinde ise bol yeşillikli salata (roka, maydanoz, dereotu, tere ve nane gibi), 1 kase çorba ve 1 kase yoğurt, balık, tavuk ya da kırmızı et (ızgara ya da haşlama olmak kaydı ile) 1 porsiyon (150 – 180 gram) olarak yenmelidir. Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tercih edilmeli ve makarnadan uzak durulmalıdır. Kızartmalardan en azından 5 – 6 kadar kaçınmak gerekir. Gene 1 adet meyve ve yatana kadar 2 – 3 bardak su içilmelidir. Akşam yemeğinden sonra asla bir şeyler atıştırılmaması gerekir. Sofradan kalkılır ve bir saat sonra 1 adet meyve (elma, armut, üzüm, portakal, kivi ve nar gibi) ile 1 kase yoğurt atıştırma niyetine yenebilir ve yatmaya en az bir saat kala artık mideye bir şey girmemelidir. Yatmadan önce gene 1 bardak su içilip yatılmalıdır. Günlük dengeli ve yeterli beslenme aslında bu kadar basittir. Öyle sofistike işlemler ve besinlere gerek yoktur. Sadece beslenme saatleri hep aynı olmalı ve gün içinde hep aynı miktarda yemek yenmelidir. Bol yeşillik ve kesinlikle protein içerikli bakliyatlar (kurufasulye, bezelye, soya ve nohut gibi) yenmelidir. Bir gün tavuk yendi ise ertesi gün yağsız kırmızı et ve ertesi gün balık yenirse gayet düzenli olacaktır ve beden et içerikli vitaminlerden ve minerallerden de (özellikle B12) mahrum kalmayacaktır. Salatalara mutlaka bol zeytinyağı eklenmelidir ve başka yağ kesinlikle kullanılmamalıdır. Yemeklere olabildiğince az tuz koyulmalı ve mümkün olduğunca (en azından yeterli kiloya inilene kadar) tatlı yenmemelidir. Ancak eğer mümkünse 2 – 3 günde bir 1 kase aşure yenmesinde hiçbir sakınca yoktur. Tüm bu beslenme biçimine sabahları ya da akşamları iş dönüşü (aç karnına olması şart) 30 dakikalık bir sporla destek verilirse aslında istenen kilolar çok kısa sürede verilecek ve gene yukarıda açıkladığımız günlük 150 gramlık yağ yakılması işlemi kolaylıkla yerine getirilmiş olacaktır.

Yani unutulmaması gereken şey, kilo vermenin sporla değil yenilenlere dikkat edilmesi ile mümkün olabildiği gerçeğidir. Gün içerisindeki hareketli yaşamla da desteklendiğince çok rahatça kilo vermek mümkün olacaktır. Elbette gün içerisinde 8 – 10 bardak su içmek gerektiği de unutulmamalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Soğan suyu içerek nasıl zayıflanır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz