şişmanlığın zararları

Ülkemizde yapılan son araştırmalara göre obezite oranlarının oldukça hızlı bir şekilde arttığı gözlemlenmektedir. Bunun yanında obezite olmamış ancak sınırda olan veya fazla kilolarından şikâyetçi olan birçok insan var. Sadece fiziksel bir sorunmuş gibi gözükse de oldukça ciddi bir sağlık sorunu olan şişmanlık bugünkü makalemizin konusu olacak. Şişmanlığın zararları ve insan vücuduna verdiği maddi manevi olumsuzlukları anlatacağımız makalemizde su içsem yarıyor diyenleri de bilinçlendireceğiz. İnsan vücudunda meydana gelen fazla kiloların oluşması hepimizin bildiği gibi sağlıksız beslenmek ve hareketsizlikten meydana gelmektedir. Hazır beslenmeye oldukça hızlı bir şekilde yönelme olan ülkemizde haliyle aynı doğrultuda şişmanlık oranında da artış gözlemlenmektedir. Vücuttaki neredeyse bütün hastalıkların oluşmasında başrol oynayan şişmanlık, insanı psikolojik olarak da çökertmekte ve kişinin özgüveninin zedelenmesinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

İnsan vücudunda meydana gelen fazla yağlanma, tüketilen besin kalorisi vücuda alındıktan sonra.. yakılamayıp depolandığı zaman oluşur. Yağ dokusu olarak vücutta biriken fazla kalori kilo artışını meydana getirmekte ve sürekli bu şekilde olduğunda obeziteyi de beraberinde getirmektedir. Herhangi bir önlem alınmadığı veya bir tedavi yoluna başvurulmadığı sürece hayatınızın sonuna kadar kronik şişmanlıkla beraber yaşamış olacaksınız. Ancak biz size önlem alınmadığında ömür boyu sürmesi kaçınılmaz olan bu hastalık ile ömür boyu mücadele etmenizi tavsiye ediyoruz.

Şişmanlığın Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Şişmanlığın zararları ilk başlarda sadece sizin hayattan soğumanız, insanlardan çekinmeniz gibi şeylerle sınırlı kalacağını düşüyorsanız yanılıyorsanız. Şişmanlığın zararları tek bir hastalığın diğer birçok hastalığa davetiye çıkarması şeklinde açıklanabilir. Makalemizin diğer kısmında ayrıntılı olarak bahsedeceğimiz şişmanlığın zararları konusundan önce şişmanlığın ölçüsü nedir, sadece kıyafetlerinize giremediğinizde mi kilo almış olursunuz, bunun bilimsel bir izahı var mı bu konuya bir açıklık getirelim. Kilo almak kıyafetlerinize girememekten veya aynaya baktığınızda kendinizi kilo almış olarak görmekten anlaşılabilir. Ancak bu kilolar sizin için zararlı mı yoksa aslında bu kiloda mı olmanız gerektiğini ancak Vücut Kitle İndeksi olarak adlandırdığımız bilimsel bir matematik yöntemi ile anlayabilirsiniz. Öncelikle tam ve net olarak boynuzu metre cinsinden, kilonuzu kilogram cinsinden ölçün. Boyunuzun uzunluğunun karesini alın ve kilonuzu karesini aldığınız boyunuza bölün. Daha açık bir anlatım için aşağıdaki videoda vücut kitle endeksi ile ilgili örnek hesaplamayı görebilirsiniz.

Örneğin; 1.74 boyunda ve 70 kiloda birisinin vücut kitle indeksi şu şekilde hesaplanır: Önce boyumuzu kendisiyle çarparız, 1.74 x 1.74 = 3,02 Sonrasında da kilomuzu çıkan sonuca böleriz, 70 / 3,02 = 23. Vücut kitle endeksiniz 23’tür.

Aldığımız sonuç normal kiloda bir kimsenin sonucu olmaktadır. Çünkü 18,5-25 değerleri çıkarsa kişi ideal kilosunda, 25-30 değerleri çıkarsa kişi fazla kilolu, 30-40 değerleri çıkarsa kişi obez, 40’ın üzerinde değer çıkarsa kişi morbid obezdir. Eğer değerleriniz verdiğimiz değerlerin hiçbiri değil de yani 18,5’tan düşük ise bu kişiler aşırı zayıf olarak adlandırılmakta ve fazla kilolu insanlar gibi sağlık kontrolünden geçmelidirler.

Şişmanlığın Sağlığımıza Olan Olumsuz Etkileri

Vermiş olduğumuz vücut kitle indeksini de yaptıktan sonra eğer gerçekten kiloluysanız veya şişmanlığa doğru gidiyorsanız sizlere anlatmış olacağımız şişmanlığın zararları kesinlikle dikkat edilerek okunulmalıdır. Elbette şişmanlığın zararları adı altında anlatacağımız hastalıkları her fazla kilosu olan kişi yaşayacak diye bir kaide yoktur ancak önlem alınmadığı takdirde ileride bu durumları yaşama ihtimaliniz vardır.

 • Omurga da meydana gelen ağrılar
 • Dikkat ve motivasyon eksikliği
 • Diz, bilek gibi eklemlerde hastalıklar
 • Kilodan dolayı göğüslerin büyümesi nedeniyle sırtta meydana gelen ağrılar
 • Vücudun sürekli yorgun olması
 • Kalça ve bel bölgesinde ağrılar
 • Nefes almakta zorlanmak ve çabuk yorulmak
 • Merdiven veya bayır çıkarken zorlanmak
 • Hızlı yürüyememek veya koşamamak
 • Fazla kilo nedeniyle normal yaştan daha fazla göstermek
 • Kıyafet bulmakta ve giymekte zorlanmak

şişmanlık

Şişmanlığın zararları ve insan üzerindeki psikolojik etkilerine de yer verdiğimiz bu bölümde aslında tek bir hastalık gibi gördüğümüz kilo sorunu beraberinde birçok hastalığı da getiriyor. Vücudunuzda istenmeyen kiloların birikmesinin en büyük nedeni yakamayacağınızdan çok besin tüketmek ve hareketsiz bir yaşam sürmektir. Bunun yanında bazı bireylerde genetik olarak kilo almaya yatkınlık, stres, hormonlarda meydana gelen bozulmalar, insülin direnci gibi sorunlar olabilir. Bunu yaşayan kişilerde de şişmanlığın zararları kaçınılmaz bir hale geliyor. Genetik yatkınlık dışında bahsettiğimiz konular doktor kontrolü altında düzeltilebilirken genetik yatkınlığı bulunan kişiler hayatları süresince beslenmelerine dikkat ettiklerinde kesinlikle şişmanlıktan kurtulabilmeleri mümkündür. Küçük yaşta çocuklarda başlayan kalp ve kronik rahatsızlıklar, kanser, hipertansiyon, diyabet gibi oldukça tehlikeli hastalıkların en büyük sebebinin de şişmanlık olduğu unutulmamalıdır. İnsanların size olan bakış açısı veya sizin toplum içinde tüm olumsuz gözleri üzerinizde hissetmekten hatta dış görünüşünüzden çok daha önem teşkil eden bu sağlık sorunlarını yaşamamak için zayıflama yolunda mutlaka bir adım atmalısınız.

Su İçsem Yarıyor

Makalemizin başında da bahsettiğimiz gibi etrafınızda su içsem yarıyor diyen birçok insan görmüşsünüzdür. Eğer bu kişi gerçekten kilosuna dikkat eden, her gün düzenli olarak yürüyüş veya spor yapan, baharatlı veya yüksek kalorili besinlerden uzak duran, gece geç saatlerde atıştırmayan ve hazır gıdalardan uzak duran bir kişi ise bu kişide meydana gelen sorun metabolizmasının çok yavaş olmasıdır. Metabolizma hızı yavaş olmasından dolayı kaynaklanan bu sorun troid hastalıkları, insülin direnci gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Önlem alınmadığında aşırı şişmanlığı ve akabinde bahsettiğimiz şişmanlığın zararlarını yaşamamaları için mutlaka uzman bir doktora başvurmaları ve doktorun tavsiyesi doğrultusunda diyet programı uygulayarak düzenli egzersiz yapmaları gerekmektedir.

Bu gibi nedenlerin hiçbiri değil de psikolojik bazı sorunlardan dolayı aşırı yemeye yönelen kişilerin yapması gereken de psikolojik bir destek almak veya toplum içine karışarak örneğin bir spor kulübüne katılmak olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz