Selülit sorunu kadınların yaklaşık %80 – 90’ında görülebilen bir durumdur. Kalça ve basen bölgeleri selülitlerin en çok oluştuğu alanlardır. Kilolu kadınlarda daha sık görülür. Ancak kilosu fazla olmayanlarda da görülmektedir. Neredeyse tüm kadınların sorunu haline gelmiştir. Selülitlerin oluşmasını engellemek ya da oluşanların görüntü etkilerini azaltmak mümkündür. Bunun da tek yolu sağlıklı ve doğru beslenmek ve egzersiz programlarını düzenli uygulamaktır. Aşağıda selülit sorunu olan kişilerin tüketmesi gereken besin değerlerini sıraladık.

Domates Suyu

Toksinlerin vücuttan atılmasında oldukça etkilidir. Gün içinde 2 – 3 bardak kadar domates suyu içmek yeterli olacaktır. Oluşan selülitlerin kötü görüntüsünün azaltılmasında da yardımcı unsurdur.

Kereviz

Kan damarlarının kasılmasını önler ve kan dolaşımının çok daha rahat olmasını sağlar.

Keten Tohumu

Omega 3 yağ asidi kaynağıdır ve bu özelliğinden dolayı damarların genişlemesini sağlar. Bu da kan dolaşımını kolaylaştırır. Her sabah 2 – 3 tatlı kaşığı keten tohumu bir kase yoğurda katılıp yenmelidir.

Brokoli Ve Maydanoz

Tüm yeşil sebzelerde olduğu gibi bunlar da C vitamini deposudurlar. Bu nedenle çok iyi bir antioksidan kaynaklarıdır. C vitamini kalojen yapımı için önemli bir vitamindir. Bu özelliğinden dolayı deri altındaki bağ dokusunun güçlenmesine katkı sağlar. Özellikle kahvaltıda C vitamini içeren otlar mutlaka tüketilmelidir ve diğer öğünlerde de yeşil yapraklı ot ve sebze yemek alışkanlık haline getirilmelidir

Muz

Potasyum içeriği bakımından son derece zengin bir meyvedir. Potasyumun kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Bu sayede kan dolaşımına yardım eder. Dokularda oluşan atık maddelerin atılmasında da etkilidir. Sindirim sorunu olanların muz yemesi tavsiye edilmez ama eğer bu sorununuz yok ise günde 1 adet muz mutlaka yemek gerekir.

Soğan Ve Sarımsak

Kan basıncının düşürülmesinde ve kan dolaşımının rahatlatılmasında çok etkilidirler. Tüm yemeklere ve salatalara soğan mutlaka dahil edilmelidir ve soğansız bir yemek zaten lezzetsiz bir yemek olacaktır. Sarımsağında her gün 1 diş kadar tüketilmesi gerekir. Koku sorunu yaratıyor diye yemekten kaçınılmamalıdır ve mutlaka antioksidan özellikli bu kök bitki tüketilmelidir.

Somon Balığı

Adeta Omega 3 deposudur ve haftada 2 – 3 defa mutlaka yenmesi gerekir. Damarları genişletir ve kan akışını kolaylaştırır ve böylece selülit oluşmasını engeller.

Yeşil Çay

İçerisinde bulunan etken madde nedeniyle vücuttaki yağın daha çok yakılmasına katkı verir ve her gün 2 fincan içilmesi tavsiye edilmektedir.

Zencefil

Kanı inceltici özelliği vardır ve bu sayede kan damarlardan çok daha kolay akar. Günde 1 çay kaşığı kadar tüketmek yeterlidir. Kan inceltici ilaç kullananların tüketmemesi gerekir aksi halde kan gereğinden fazla incelecektir. Salatalara katılarak yenebildiği gibi 1 fincan ılık suya 1 çay kaşığı katarak içilebilir.

Ananas

Vücutta yağın depolanmasını önler. İçinde bulunan enzim yağ birikmesinin önüne geçer. Günde 1 dilim yemek yeterlidir.

Su

Vücudun üçte ikisi su olduğundan bol miktarda su içmek tüm doktorların ısrarla vurguladıkları bir bilgidir. Kan dolaşımını olumlu etkiler. Ödem oluşmasını önler. Günde 2.5 litre su içmek mutlaka gereklidir. Gün içerisinde yenilen yemeklerden de sıvı alınacağından günlük belirlenen 2.5 litre standart bir miktardır.

Yukarıda açıklanan ürünlerin dışında da selülit oluşumuna engel teşkil eden besin değerleri vardır. Ama en önemli unsur mutlaka her gün 30 dakikalık egzersiz programı uygulamaktır. Sadece koşu ya da yürüyüş değil ayrıca egzersiz yapmak gerekir. Bu konuda tavsiye edilen 20 dakikalık hızlı yürüyüş ve ardından 10 dakikalık egzersiz hareketleri yapılmasıdır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz