Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı BeslenmeSağlıklı beslenme, yeterli besinleri dengeli olarak tüketmedir. Vücudumuzdaki tüm organizmaların düzenli ve sağlıklı çalışabilmeleri için besin tüketimine dikkat etmeliyiz. Sağlıklı beslenmek için doğru besinleri doğru sıra ve saatlerle tüketmek gerekir. Dünyada en büyük sağlık problemlerinden biri haline gelen obezitenin (aşırı şişmanlık) en büyük nedenlerinden biri düzensiz beslenmedir. Sağlıklı beslenmek yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin gerekli ölçüde tüketilmesidir. Çünkü vücudumuzun her organizması bu besin öğelerine belirli miktarda ihtiyaç duyar. Protein ve karbonhidrat gibi kas gelişimine yardımcı maddelerin bulunduğu besinleri tükettiğimiz kadar vitamin, mineral ve lif maddelerinin bulunduğu besin öğelerini de tüketmeliyiz. Dengeli beslenmenin anlamı… da tüm besin zincirini düzene sokarak istikrara uymak demektir.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Diyetler sadece zayıflama veya bir sağlık problemini düzeltme amacıyla kullanılmazlar. Diyetler henüz bozulmamış bir yapıyı düzende tutmak için de kullanılırlar. Diyet, bir anlamda da beslenmeyi düzene sokmak demektir. Her kişi kendi özelliklerine uygun besinleri listeleyerek bir diyet tablosu oluşturabilir. Sporcuların fiziki güce, yapıya ihtiyaçları olduğundan dolayı protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslendiği gibi öğrenci ve eğitimciler vitamin ve mineral ağırlıklı beslenirler. Siz de kendi günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve beslenme sağlığınızı düzene sokacak şekilde özgün diyet programları oluşturabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme konusunda tüketilen protein, karbonhidrat, mineral, vitamin ve yağ unsurlarının k özelliklerine değinelim.

Sağlıklı beslenmeProtein: Kas hücrelerini geliştirmek ve canlandırmak açısından oldukça önemli olan proteinler fiziki gelişim sürecinden bol ve düzenli tüketilmelidir. Ağırlıklı olarak et ve süt ürünlerinde bulunan proteinler, toz ve saf halde eczanelerde ilaç olarak da satılmaktadır.

Karbonhidrat: Karbonhidrat yağın yakılmasına yardım eden ve koruyucu görev gören organizmaların gelişimini sağlayan bir besin kaynağıdır. Beyin duvarlarında ve alyuvarlarda genel enerji yakıtı olarak kullanılan glikoz molekülü, en önemli karbonhidrattır. Karbonhidrat en fazla miktarda üzüm ve üzüm kaynaklı besinlerde bulunur. Bunun yanı sıra ise pirinç, makarna gibi gıdalarda bulunur.

Mineral: Hücrelerin ve kemiksel dokuların korunmasında önemli rolü olan mineraller sağlıklı beslenme için gerekli besinlerin çoğunda bulunur. İyot, demir, çinko, kalsiyum gibi elementlerin bulunduğu meyve ve sebzelerde bolca vardır. Kan basıncı, kalp ritim dengesi ve vücut sıvı dengesi gibi düzenleyici besinlerde bulunan en önemli maddedir.

Vitamin: Enfeksiyonları önlemede ve bağışıklık kazanmada kullanılan en önemli bileşiktir. “Vita” kelimesi Latincede yaşam demektir ve vitaminler sağlıklı yaşamın olmazsa olmazıdır. A, D, E, K vitaminleri yağda eriyen vitaminlerdir. A ve B vitaminleri ise suda eriyen vitaminlerdir.

Yağ: Yağ ve şeker bileşenleri doğrudan faydası olmayan maddelerdir. Yağda çözünen vitaminlerin gerekli hücrelere ulaşabilmeleri için vücudumuzun yağa ihtiyacı vardır.

Sağlıklı Beslenme Yöntemi

Aşırı yemek yemek problem değildir. Eğer yedikleriniz sağlıklı besinler ise ve bu besinleri düzenli bir şekilde tüketiyorsanız sorun olmaz. Ancak bu besinleri kendinizi aşırı yormadan yakmanız gerekir. Günlük aktivitelerinizi ve fiziksel hareketlerinizi göz önünde bulundurarak eşit miktarda beslenmelisiniz. Sağlıklı beslenmenin sırrı alışverişi düzende tutmaktan geçer. Aldığınız besin öğelerini düzenli ve dengeli tüketmiş olsanız bile işlem sonunda arta kalan ve vücuda zarar verecek olan maddeleri bir şekilde vücut dışına atmanız gerekir. Bunun için de sağlıklı beslenmenin yanında spor yapmanız ya da gün içinde hareketli olmanız zinciri tamamlamanızı sağlar.

Vücudumuz yaklaşık 3-4 ayda bir bütün hücrelerini yenilemiş olur. Sağlıklı beslenmez ya da kendimizi korumazsak bu yenilemeyi geciktirmiş oluruz. Bu gecikmeler vücudu mikroplara ve dolayısıyla hastalıklara açık hale getirir. Cildiniz yıpranır ve canlılığını yitirir. Beslenme alışkanlığınızı sağlıklı beslenme alışkanlığı olarak değiştirmeli ve unutmamalısınız. Yemek için yaşamıyoruz, yaşamak için yiyoruz.

 

Sağlıklı Beslenme Makalesini Okuyanlar Bunları da Okudu:

İdeal Kilo Hesaplama

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz