Egzersiz yeterli mi

Egzersiz yeterli miÇağımızın rahatsız edici sorunlarından birisi olan fazla kilolar aslında zincirleme bir etkinin sonucudur. Peki neden kilo alırız ya da 10 yıl önce kilosundan şikayet eden insan sayısı bugüne nazaran neden daha azdı? Bunun iki temel sebebi var. Bunların ilki günümüzde daha az hareketli yaşama sahip olmamız, ikincisi ise besin çeşidinin ve bunlara olan erişim kolaylığının artmış olmasıdır. İşte bu sebeplerin artmış olması, insanların çok kolay bir şekilde kilo almasına neden olabilmektedir. Günümüz sorunlarından olan bu kilolardan kurtulmak, kiloları almak kadar kolay olmayacaktır. Bunu yaparken hem hareket seviyemizi çoğaltmalıyız hem de besin seviyemizi olması gereken miktarlara çekmeliyiz.

Kilo verme aşamasında egzersizin önemi elbette yadsınamaz. Bunun yanında, egzersizin süresi ve düzenli olarak yapılması da bunun etkisinin ne ölçüde olacağını belirler. Düzenli ve etkili bir egzersizin kilo verme aşamasında yardımcı olacağı aşikârdır. Fakat ne kadar sürede ve ne ölçüde kilo vereceğimiz hususunda bizi pek tatmin etmeyebilir. Bu aşamada kilo almamızın temel sebeplerinden birisi olan düzensiz ve sağlıksız beslenmemize de bir el atmamız gerekecektir.

 

Kilo Vermek İçin Yapılması Gereken Egzersiz Nasıl Olmalıdır?

Kilo vermek için akla gelen öncelikli yöntem egzersiz yapmaktır. Bu yöntemde altın kural tabi ki spor yaparak kilo vermektir. Sporla kilo vermek denilince akla birçok yöntem gelebilir. Ancak daha yolun başında tıkanmamak ve basit düşünmek gerekir. Çünkü bu dönemde vücudumuz yeni doğmuş bir bebek misali olduğu için onu hemen zorlamamak hayati öneme sahip.

Kilo verme yolunun başında, bizi zorlamadan spor temposuna alıştıracak hareketleri uygulamalıyız. Bu yüzden ilk etapta karışık ve kesin düzene dayalı egzersizlerden uzak durmak bizim yararımızadır. Aksi halde daha yolun başında sıkılmamız ya da yorulmamız ve bu yüzden egzersizlerden vazgeçmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Kilo verme yolunun başında, yürüyüş yapmak ya da bisiklete binmek gibi etkili yöntemleri deneyebiliriz. Bu egzersizlerin süresini uzattıkça alacağımız sonuçlar da gözle görünür hale gelecektir. Yapılacak hafif tür sporlar yorgunluk seviyemizi çok etkilemeyeceği gibi egzersiz programımızın başlangıcında da düzen sağlar.

Kilo verme aşamasında egzersiz hareketlerini zor olanlardan seçtiğimiz zaman, rutin iş ve ev hayatımıza kolayca adapte edemeyebiliriz. Ayrıca bir anda vücudumuzu zorlayıcı hareketler seçecek olmamız bizi bitkinleştirecek ve belki de vazgeçme fikrinin oluşmasına neden olacaktır.

Egzersiz programı hazırlarken dikkat etmemiz gereken en önemli hususları özetleyecek olursak; sporu hayatımıza entegre etme döneminde daha basit ve kolay uygulanabilen bir program yapmalıyız. Akabinde kendimizi hazır hissettiğimiz zaman ya da daha fazlasını yapabileceğimize inandığımız zaman biraz daha zor ve sonuçları daha etkili olan egzersizlere adapte olabiliriz. Bu egzersizler ise koşu, step, aerobik, yüzmek ya da ağırlık çalışma olarak sıralanabilir.

Kilo verme sürecinde egzersiz yapmanın etkisi tartışılamaz bir öneme sahiptir. Fakat bu süreçteki etkiyi arttırabilmek ya da durağanlığı önlemek amacıyla kesinlikle yediklerimize de dikkat etmeliyiz. Burada dikkat edilmesi gerekenden kasıt; diyet, perhiz ya da rejim değildir. Kastettiğimiz durum, önceki aldığımız besin miktarını biraz daha azaltmak ve onu da düzenli bir şekilde yapmaktır. O halde kilo vermemiz kaçınılmaz bir hal alacaktır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  Koşu Bandı ile Etkili Zayıflama Tekniği

 

Kilo Verme Aşamasında Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalıdır?

Kilo verme aşamasında, alışkanlıklarımızı da gözden geçirmeliyiz. Bu alışkanlıklarımız yüksek kalorili yiyeceklere mi dayanıyor yoksa zamansız mı tüketim yapıyoruz? İşte tüm bunları da planlayarak yeni alışkanlıklarımızı oluşturduğumuz takdirde, sonuca ulaşamamak işten bile değildir.

Egzersizle birlikte yapacağımız besin düzenlemesindeki ilk halka, bol su tüketimi olmalıdır. Çünkü spor yaparken su ihtiyacımız artacağı gibi bu ihtiyacı gidererek vücudumuzdaki toksinleri de dışarı atmış oluruz. Bu yapılacak en kolay besin düzenlemesidir. Fakat diğerlerini düzenlemek bu kadar kolay olmayabilir.

Son beslenme saatimizi iyi ayarlamalıyız. Vücudumuz uyumaya geçiş yaptığında kendisini adeta bekleme moduna almaktadır. Bu yüzden uyku saatimize yakın zamanlarda yemek yemekten kaçınmalıyız. Çünkü bedenimiz yediklerimizi sindirip, yakamadan uyumuş olacağız ve yakılamayan besinler yağlanmaya sebep olacaktır. Kendi uyku saatimize göre en az 4 saat öncesine denk gelecek şekilde akşam yemeğimizi tüketebiliriz. Atıştırmalarımızı ise kesinlikle 2 saat öncesine denk getirmeliyiz.

Besin düzen ve zamanlaması haricinde, kalori hesabı yapsak da kilo vermemizi yavaşlatabilecek besinler mevcuttur. Bunları tespit ederek, olabildiğince uzak durmalıyız. Mesela süt ürünleri ve kuruyemiş, kalori miktarı çok fazla gözükmese bile içerikleri kilo alımına doğrudan etki yapar. Süt ürünlerinin içindeki laktoz ve kuruyemişin adet olarak tüketim potansiyelinin yüksek oluşu kilo verme aşamasında etkin rol oynamaktadır.

 

>>>Bölgesel Egzersiz Hareketleri İçin Tıklayın.<<<

 

Zayıflamak için egzersiz programına, düzenli beslenme alışkanlığını da eklersek kilo verme aşamalarını tek tek ve başarıyla atlatlamız mümkündür. Bu şekilde verilen kilolar, çoğu insanın kabusu haline gelen zayıflama programları sonrasında daha da fazla kilo alma sorununun da üstüne kesinlikle bir çizik atacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz