4-zayiflama-yontemiÇağımızda, sağlıklı ve fit bir bedene sahip olmanın oldukça zor bir hal aldığını söyleyebiliriz. Tüketim sektörünün böylesine çeşitli ve kolay ulaşılabilir olması, zaten durağan olan iş ve yaşam tarzımız ile birleşince bizi zorlayabiliyor. Kilo vermek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak isterken, kebaplar ya da pastalar yiyememek en zor sınavlarımızdan olmaktadır. Kilo verme hususunda verilen en önemli tavsiye, daha fazla hareket etmek ve daha az besin tüketmektir. Diyet yapanların altın kuralı olan bu felsefe, yaşama indirgendiği zaman bizleri birçok zorlukla baş başa bırakıyor. Sizler için derlediğimiz bu yazıda, sıradanlaşan birçok diyet programını es geçtik. Burada ele aldığımız 4 etkili zayıflama yöntemi, çeşitli uzmanların araştırmalarından alınmıştır.4 Etkili Zayıflama Yöntemi

 

1. Şaşırtıcı Nitelikte Olan Diyetler

Günümüzde birçok diyet programı bulunuyor. Bu diyetler belirtilen süreler içerisinde gerçekten başarılı olabilmektedir. Fakat asıl iş sonrasında bitiyor. Bu gibi diyetlerin sonrasındaki süreçte verilen kiloların daha fazlasının alınması söz konusu olabiliyor.

Kısa vadede gerçekleşen kendini sıkma ve olabildiğince fazla kilo verme aşaması sonrasında insan bir rahatlama sürecine girer. İşte en tehlikeli aşama budur. Çünkü yoğun diyet sonrasında kendimizde her şeyi yiyebilme hakkını görürüz. Gelsin cipsler, gitsin kolalar. Sonuç ise daha yağlı ve kilolu bir vücut olabilir.

İngiliz diyetisyenler derneğinin yaptığı bir açıklamaya göre; sağlıklı bir diyetin anahtar sözcüğü olmadığı belirtilmiştir. İyi bir diyet ve başarılı bir kilo verme sürecinin, uzun soluklu bir programdan geçmekte olduğunu kabullenmeliyiz. Buradaki en önemli nokta diyet programının, beslenme felsefesi haline getirilmesidir. Bu husus uzun ve esneklikleri olabilen bir diyete dayanabilir.

 

2. Yiyecekleri Sınıflandırmak Yerine Kendimizi Programlamalıyız

Doğada bulunan ve insan eseri olan tüm yiyeceklerin besinsel değeri olduğunu bilmeliyiz. İnsanın kilo kontrolünde söz sahibi olan öğe bu değerlerdir. Fakat bu değerlerin kilo aldırmasına göre kötü besin ya da kilo aldırma özelliğinin az olmasına göre iyi besin olarak adlandırmak yanlış olur. Bu farklılıklardan dert yanmak yerine, besinlerin değerlerine göre kendimize beslenme düzeni oluşturmalıyız.

Hamburger, pizza, patates kızartması vb gibi besinler genellikle kilo aldıran yiyecekler olarak bilinir. Evet bu doğru. Fakat bu besinleri diyet döneminde hiç tüketmemek yanlış olur. Çünkü sonrasında daha çok tüketebiliyoruz. Bu sebeple diyet programının ödülü niteliğinde ve belirli aralıklarla bu yiyecekleri de tüketebiliriz.

Toplumca zararlı (kilo aldıran) gördüğümüz yiyeceklerin düzenli ve az tüketilmesi dışında, uzmanların başka uyarılarına da kulak asmalıyız. Yapılan araştırmalara göre, diyet döneminde kısıtlama yaparak sadece belirli ürünlerin tüketilmesi halinde insan vücudunda ihtiyaç duyulan bazı materyallerin eksik kaldığı tespit edilmiştir. Bu sebeple ödül amaçlı olarak, kilo aldırdığı bilinmesine rağmen belirli besinlerin tüketilmesi sorunun önüne geçebilir. Tabi ki bu konuda kişiye özel en doğru tavsiyeyi diyetisyenlerden almalıyız.

 

3. Besin Değerlerine Dikkat Etmeliyiz

Diyet döneminde yasaklı bazı besinlerin de tüketilmesi gerektiğinden bahsettik. Fakat uzmanların bu konuda da birtakım uyarıları mevcut. Kilo aldıran yiyecekleri tükettiğimiz zamanlarda bile besin değeri kazanabileceğimiz yiyecekleri seçmeliyiz. Çünkü besin değeri boş olan ve sadece kilo aldıran yiyecekler de bulunmaktadır. Bu yiyeceklerin başında cips ve türevlerini örnek verebiliriz.

Uzman diyetisyenlerin yorumlarından yapılan araştırmalarımıza göre, diyet esnasında yapılan programlama sırasında besin değerleri konusunda dikkatli olmalıyız. Evet, diyet esnasında kilo aldırma potansiyeli olan ancak vücudun ihtiyaç duyduğu öğeleri içeren yiyeceklerin ödül olabileceğini öğrendik. Fakat bunu yaparken şekerli, bol kalorili, vitamin potansiyeli olan ya da karbonhidrat değeri yüksek olan yiyecekleri sınıflandırmalıyız. Bu sınıflandırmayı takip ederek diyet döneminin uygun zamanlarında ve ihtiyaca yönelik serpiştirmeler yapılabilir.

 

4-zayiflama-yontemi-2

 

4. Sağlıklı Bir Diyet İçin Kolay Yöntemler Kullanılmalıdır

Diyette bilinen en önemli yöntemin yiyeceklerin kısıtlanması olduğunu biliyoruz. Fakat bu kısıtlama oranının artması ile diyetin başarılı olması ters orantılı olarak işlemektedir. Yapılan deneysel araştırmalarda; kilo verme döneminde kısıtlamanın artması durumunda, diyet uygulayan insanların yasaklara olan merakının daha çok arttığı gözlenmiştir.

Kısıtlama oranının yüksek olduğu diyetler, sıkıcı diyet olarak adlandırılabilir. Yasakları arttırarak kısa sürede fazla kilo vermeyi amaçlayan bu diyetler bittiği an, insan zihninin hücreden çıkış yaptığı zamandır. Akabinde daha fazla kilo almamız kaçınılmaz olacaktır.

Sağlıklı beslenebilmek için “onu yiyemem ya da şunu yememeliyim” cümlelerini hayatımızdan çıkarmalıyız. Yapılması gereken “şunu işte şimdi yiyebilirim” veya  “bu haftaki ödül yemeğim o olacak” şeklinde cümleler kurabilmektir.

 

SONUÇ

Bu 4 tavsiyenin ana fikrine gelecek olursak; sıkıcı ve kısa süreli diyetlerden kaçınmalıyız. Bunun yerine uygulanabilir, esneklikleri olan ve uzun süreli olan bir beslenme programı yapmalıyız. Bu iki durum kıyaslandığında, elde edilecek olan başarı kesinlikle uzun süreli ve esnekliği olan diyetlerin lehine olacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz