pasquale cozzolinoBugünkü makalemizin konusu pizza severleri bir hayli sevindirecek. Pizza yiyerek nasıl kilo verilir kısmına geçmeden önce “pizza neden kilo yapar, kilo yapmaması için ne şekilde tüketilmelidir” bunlara değinelim. Pizza, günümüzün çabuk erişilebilen yiyeceklerindendir. Çabuk erişilebilmesinin yanı sıra, üzerine hayal edebildiğimiz birçok malzemeyi ekleyebilmemiz de onu vazgeçilmezler arasına sokar. Bu nedenle pizza birçok insanın tercih sebebi olmaktadır. Ancak, bu yiyecek genellikle kilo aldırıcı etkenlere sahiptir ve sık tüketenler kilo almaktadır. Pizzanın ana maddesi olan hamur maalesef başlıca kilo kaynağıdır. Buna ek olarak, üzerine eklenen salam, sucuk, peynir, sos ve benzeri malzemelerle pizza az tüketilmesi gereken bir yiyecek haline gelmektedir. Bu tabi ki kilosuna dikkat edenler için geçerli bir tavsiye. Ancak hem pizzayı çok sevip hem de kilomuza dikkat etmenin başka bir yolu yok mu? Pizza yiyerek de kilo verilemez mi, elbette verilir 🙂

New York Post gazetesinin haberine göre [1] İtalyan pizza şefi Cozzolino, pizza yiyerek 7 ayda tam 45 kilo zayıflamayı başardı. İtalya’dan Amerika’ya taşınmasıyla birlikte sürekli kurabiye ve kola tüketerek aşırı biçimde kilo alan Cozzolino 113 kilodan tam 167 kiloya çıktı. Bu yeni kilolu hali kendisi gibi ailesini de hiç memnun etmemişti. Hatta ailesi onu tanımakta ilk etapta zorluk bile çekti. Bu durum ise İtalyan pizza şefinin artık duruma müdahale etmesi gerektiğini gösteriyordu.

 

Cozzolino Nasıl Kilo Verdi?

Nasıl zayıflaması gerektiğine dair araştırmalarda bulunan Cozzolino ilk olarak günlük alması gereken kalori miktarını hesapladı ve ardından Akdeniz diyetine başladı. Tatlıları ve şekerli içecekleri tamamen hayatından çıkardı bunun yerine vücudun şeker ihtiyacını karşılamak için meyveye yöneldi. Daha çok sebze tüketmeye başladı. Porsiyonlarını da hesapladığı kalori miktarına göre dengeledi. Düzenli olarak egzersiz yapmaya da başladı.

Kahvaltı olarak tam tahıllı gevrek ve yanında meyve tüketiyordu. Akşam yemeklerinde ise deniz mahsülleri ve yanında sebze ile öğününü tamamlıyordu. Bunların yanında her gün bir tane de pizza yiyordu. Evet, doğru duydunuz her gün bir pizza! Elbette bu bizim bildiğimiz bol kalorili pizzalardan değil. Ev yapımı olan bu pizzanın içinde domates sosu, mozzarella ve fesleğen malzemeleri bulunmakta. Bildiğimiz Margherita pizzanın kalorisi azaltılmış ve evde yapılmış hali ancak işin incelikleri sadece bununla sınırlı değil.

Şef Cozzolino’nun pizzasının hamuru normal pizzalara göre çok daha az malzeme içeriyor. Hamurunu ise tam buğday unu, maya ve deniz tuzu ile tam 36 saat boyunca mayalandırıyor. Bu uzun mayalanma süreci ile maya, doğal şekerin çoğunu zaten kendiliğinden tüketmiş oluyor. Cozzolino’ya göre mayalı yiyeceklerde bulunan faydalı bakteriler kilo vermeye yardımcı oluyor. Fazlasıyla doyurucu olan pizza ise hem şeker isteğini bastırmada yardımcı oluyor hem de diyetin çok daha keyifli hale gelmesini sağlıyor.

Aşağıdaki İngilizce videoda ise Cozzolino’nun bu kilo verme hikayesi kendi ağzından anlatılıyor.

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz