Ofiste Kilo Vermenin YollarıHayatın akışı içerisinde kendinize, beslenmenize, egzersizlerinize vb. dikkat etmediğiniz takdirde kaçınılmaz olan fazla kilolar zamanla sizi rahatsız edebilir. Özellikle çalışan bayanların hem çocuk hem aile hem iş arasında mekik dokumalarından dolayı kendilerine zaman ayırmalarına, beslenmelerine dikkat etmeleri oldukça zordur. Ofis ortamında yapılan atıştırmalar, düzensiz beslenme ve sağlıksız fastfood tüketimi vücutta yağlanmaların başlıca sebeplerindendir.

Eğer güne düzgün bir şekilde sağlam bir vücutla işinize başlamak istiyorsanız öncelikle güzel bir uyku almalı ve kesinlikle kahvaltı yapmalısınız. Kahvaltı öğününü atlayan birçok insan hayatının önemli hatalarından birini yapıyor demektir. Sağlıklı bir insanın en çok önem vermesi gereken kahvaltı öğünü atlanıldığı zaman sonraki öğünlerde yediklerinizin yağ olarak depolanma olasılığı daha yüksektir. Gün içerisinde beslenme konusunda önem vermeniz gereken diğer önemli konu ise.. ara öğünlerdir. Çalışan bireylerin daha fazla enerji harcadıkları göz önüne alındığında ara ara şeker oranını dengelemek için atıştırmalıklara ihtiyaç duyulacaktır ancak atıştırmalık olarak tercih edeceğiniz yiyeceklerin şekerli ve karbonhidratlı olmamasına, kuru meyve, kuruyemiş gibi doğal atıştırmalıklar olmasına dikkat etmelisiniz. Sağlıklı bir şekilde beslenmeyi ve fazla kilolarınızdan kurtulmak için beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenleri ofisinizde de uygulamalısınız. Örneğin günde en az 2-2,5 litre su içmeniz gereklidir. Su içmeniz gerektiğini sürekli hatırlamak için ofisinizde masanızın üzerinde sürekli su bulundurmaya özen gösterin. Her zaman söylediğimiz gibi sağlıklı bir beslenmenin tamamlayıcısı spordur ve en azından haftada 2.5 saat yapacağınız hafif tempoda yürüyüş bu ihtiyacınızı giderecektir.

Ofiste Egzersiz Yerine Bunları Yapın

Tüm bunlara ek olarak küçük ama etkili olan aktivitelerde önemlidir. Örneğin asansör yerine merdivenleri kullanmak, daha fazla adım atmak için iş yerinize giden yolu uzatmak yapabileceğiniz en pratik egzersizlerdendir. Egzersizler dışında genellikle iş yerinde çokça tüketilen kafeinli içecekler bu süreçte fazla kilolardan kurtulmak için tercihler arasında olmamalıdır. Çalışan bireylerin öğle yemekleri genellikle iş yerine denk gelmekte ve genellikle fastfood tarzı beslenilmektedir. Kilo almanıza en büyük sebep olan fastfood ve ağır kalorili besinlerden uzak durmak zayıflamanızdaki ilk ve en etkili aşama olacaktır. Bu öğününüzde daha az kalorili besinler tüketmekle beraber beyaz ekmek tüketimini en aza indirgemeye çalışmalısınız. Öğle yemeğinizden sonra bir ara öğün verebilir ve bu öğününüzde çayınızın yanında diyet ve daha hafif atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Sevdiğiniz kek, börek veya tatlılar haftada 2 veya 3 kere tüketilebilecek şekilde serbest bırakılabilir. Bu süreçte çevrenize, çevrenizdeki insanlara dikkat etmelisiniz. Sizlere gelen bu beslenme programı dışındaki teklifleri reddetmeyi bilmelisiniz. Ayrıca sizinle birlikte ofis arkadaşlarınızdan herhangi biri diyet yapmaya başlarsa kendi beslenmeniz ile o kişinin beslenmesini kesinlikle kıyaslamamalısınız. Aynı kiloda olsanız dahi sizin o kişiden daha az veya daha fazla yemeniz gerekebilir. Çünkü her bireyin vücut yapısı ve metabolizması farklıdır.

ofiste kilo verme

Toplantı ve Seyahatler için Beslenme Planı

Genel olarak söylediğimiz bu kurallara dikkat ederek daha az kalorili beslenip daha fazla hareket etmeye başladığınızda yavaş yavaş kilo verdiğinizi fark edeceksiniz. Her sabah kilonuzu doğru bir şekilde ölçebilmek için kıyafetsiz ve aç karnına olacak şekilde tartılmanız ve bunları kaydetmeniz süreci takip etmeniz açısından önemlidir. Yoğun bir iş hayatınız varsa ve özellikle de sık sık seyahat yapmak zorunda kalıyorsanız bu süre zarfında da beslenmenize önem vermelisiniz. Bu gibi seyahat dönemlerinde diyetiniz dışında birçok ikramlar sunulabilir, uzayan toplantılar sebebiyle öğünlerinizi atlayabilir veya uçakta öğünlerinizi yemek sorunda kalabilirsiniz. Öncelikle bütün bunlar diyetinizi aksatmanız için bir bahane olmamalı ve fırsatları yakalayarak diyetinizi sürdürmelisiniz. Elinizde suyunuz sürekli olmalı ve gün içerisinde sıvı elektrolit dengesini sağlamak için de 1 şişe sade soda içmelisiniz. Eğer öğününüzü yeme saatiniz uçakta olduğunuz bir saate geldiyse aksatmamak için yanınıza almalı ve uçak içerisinde tüketmelisiniz. Uçakla gideceğiniz mesafe kısa ise ve indiğinizde de yemek ortamı içerisine girecekseniz uçak içerisindeki öğününüzü ara öğün sayarak içecek ve atıştırmalık tüketebilirsiniz. Diyet bisküvi, kuru meyve, soda veya kahve ideal atıştırmalıklardan olacaktır.

İş ortamında olan kişilerin en çok rahatsız olduğu konulardan bir diğeri olan toplantıların uzaması öğününüze engel olacaksa ana öğününüz ile ara öğününüzü yer değiştirerek toplantı esnasında ana öğününüz yerine ufak atıştırmalıklar tüketerek geçiştirin. Toplantı esnasında tüketebileceğiniz fındık, ceviz, kurabiye veya badem tercihleriniz arasında olabilir. Seyahat nedeniyle kaldığınız otelde yapacağınız kahvaltılarınızı 1 porsiyon meyve salatası veya 1-2 porsiyon meyve olacak şekilde tüketin. Bunun nedeni evinizden dışarıda bir ortamda olduğunuz için sabah kahvaltısı dışında gün içerisinde meyve tüketebileceğiniz bir ortam bulamayabileceğinizden kaynaklanmaktadır. Seyahat süresince en çok tercih edilen et, tavuk veya balık besinleri oldukça faydalı olmakla beraber bağırsakları çalıştıracak besinlerin tercih edilmemesi kabızlığa ve hazımsızlığa neden olabilmektedir. Bu nedenle sıkça kuru veya taze meyve tüketimini ve taze sebze tüketimini arttırabilirsiniz. En çok canınızın istediği tatlı tüketimini ise en az miktarda ara öğünlerde belirttiğimiz gibi haftada 2-3 kere olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz