Beslenmede üç beyaz denildiğinde bilinen un, şeker ve tuzdur. Bu gıdaların aşırı tüketilmesi kişinin hızlı bir şekilde kilo almasına sebep olur. Genetiği deştirilen buğdayın içerisinde bulunan kromozom sayısı kişinin beslenmesinde kilo alımını gerçekleştirir. Tuz çok fazla vücutta ödem yaptığından aşırı kilo alımına sebep olmaktadır. Şeker ise tüm vücutta olumsuz etki yaparak ve kısa sürede çok fazla kilo alımına sebep olarak bilinen gıdalardan biridir.

Vücut yapısı gereği gıdalardan vitamin ve mineralleri vücuda alır. Bu aşamada un, şeker ve tuz sağlıklı bir vücut için aşırı tüketimde vücuda zarar vermektedir. Beyaz ekmek ya da beyaz ekmek çeşitlerinin tüketilmesi kişinin çok çabuk acıkmasına ve vücutta yağ oluşumuna sebep olmaktadır. Uzmanlar beyaz un ile yapılan ekmek yerine tam buğdaylı kepek ekmeğinin tercih edilmesini istemektedir. Buğdayın kromozomlarından dolayı kişi de hızlı bir kilo alımı gerçekleşmesine sebep olur.

Günlük tüketilmesi gereken tuz miktarı 20 gramdan fazla olmamalıdır. Tuz kişinin vücudunda ödem oluşmasına ve aşırı su birikimine sebep olur. Bu yüzden kişi aşırı şişkinlik hissedebilir. Bu aşamada kişinin tuz miktarını düşürerek bol su tüketmesi gerekmektedir. Yenilen gıdalarda çok fazla tuz tüketmek ilerleyen dönemlerde bir çok sağlık probleminin ortaya çıkmasına sebep olur.

Şeker vücutta yağ birikimini en çok yapan gıdalardan biridir. Aynı un ve tuz gibi vücutta aşırı acıkmaya sebep olur. İçilen şekerli gıdalar, tüketilen hazır gıdalar ve tatlılar karaciğeri oldukça fazla yormaktadır. İlerleyen dönemlerde şekeri bol miktarda tüketmek yağ hücrelerinin vücutta depolanmasına neden olmaktadır. Aşırı şeker tüketimi bir çok hastalığın habercisi olabilmektedir. Örneğin şeker hastalığı ırsi olan kişilerde şeker tüketimi minimum seviyede olmalıdır. Hastalığı tetikleyici bir gıda olduğundan erken yaşta şeker hastalığı ile savaşılmak zorunda kalınabilir. Bunun yanı sıra kişinin aşırı şeker tüketimi insülin direncini arttırır bu da kısa sürede göbek bölgesi ve çevresinde kilo alımına sebep olur.

Beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilen un, şeker ve tuz tüketimi miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşırı kilo alımı ve sağlık problemi yaşamamak için beslenmeye özen gösterilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz