neden çok kilo alıyorum

neden kilo alıyorumTelevizyon haberlerinde son yıllarda sık sık yapılan haberlerden bir tanesi de sürekli olarak obezite oranlarının yükselmesi. Yapılan açıklama ise yanlış ve yüksek kalorili beslenme, hareketsizlik, stres, genetik durumlar ve doğal beslenmemek şişmanlığın başlıca sebepleri. Büyük sağlık sorunlarından bir tanesi olan kilo problemi bugün makalemizin başlıca konularından olacak. Eğer sizlerde neden kilo alıyorum diyenlerdenseniz bunun birçok sebebi olduğunu bilmelisiniz. Neden kilo alıyorum diye sıkıntı yapan insanların bazısı gerçekten yüksek kalorili beslendiği için kilo alıyor. Ama bazı kesim insan var ki onlar düşük kalorili ve az beslenmelerine rağmen kilo alabiliyorlar. Bu kişilerinde metabolizma değerlerini.. ölçtürmelerinde ve metabolizmayı hızlandırmak için bazı uygulamalar yapmalarında fayda vardır. Kilolarından rahatsız olan ve neden kilo alıyorum diye soruşturan kişiler fazla kilonun hayatlarına getirdiği zorlukların oldukça fazla olduğunu en iyi şekilde bilirler.

Kilo probleminin olması beraberinde birçok hastalığın gelmesi demektir. Kalp, tansiyon, şeker gibi birçok hastalığın sebebi fazla kilolar olabilmektedir. Bunun yanında sosyalleşmek konusunda sıkıntı çeken bireyler toplum tarafından dışlandıkları için psikolojik sorunlarda yaşamaktadırlar. Bununla ilgili detaylıca ele aldığımız şişmanlığın zararları konulu makalemizi buradan okuyabilirsiniz:  Şişmanlığın Zararları

Sizlerde neden kilo alıyorum diye merak ediyorsanız makalemizin devamında vereceğimiz bilgiler doğrultusunda bunun sebebini öğrenebileceksiniz. Bildiğiniz gibi her insanın kilo aldığı bölgeler farklılık göstermektedir. Örneğin bazı insanlar göbek kısmından alırken bazı insanlarda kalça kısmından alabilmektedirler. İşte aşağıda vereceğimiz görselde hangi bölgeden kilo aldığınızı tespit edin ve sonrasında resmin altındaki bilgiler doğrultusunda neden kilo aldığınızı öğrenin.

 

Vücut Tiplerine Göre Şişmanlama Sebepleri

neden çok kilo alıyorum

1 numaralı vücuda sahip olanlar resimde de gördükleri gibi yağlanma vücudun üst kısmında meydana gelmektedir. Eğer bu vücut tipine sahipseniz ve neden kilo alıyorum diye merak ediyorsanız bunun sebebi gereğinden fazla yemenizdir. Daha az kalorili ve sağlıklı beslendiğinizde kilo probleminiz kalmayacaktır. Yapılması gerekenler hakkında bu makalemizi inceleyebilirsiniz: Zayıflamak İçin Bilinmesi Gerekenler

2 numaralı vücuda sahip olanlar ve neden kilo alıyorum diyenlere cevabımız sinirsel sorunlardır. Görselde gördüğünüz gibi 2 numaralı insan tipinin sadece göbek bölgesinde bir şişkinlik gözüküyor. Bu sinirsel yani stresten dolayı göbek çevrenizde hazımsızlık ve şişkinlik sebebiyle olabilmektedir.

3 numaralı görsel evremizde en çok gördüğümüz insan tiplerinden biridir. Bayanların kilo sorunlarından biri olan kalça bölgesinde yağlanma olan kişiler için neden kilo alıyorum sorusuna vereceğimiz cevap fazla gluten tüketimidir. Eğer gluten miktarı yüksek gıdalar tüketirseniz kalça bölgenizde daha fazla yağlanma olacaktır. Gluten tüketimini azaltıp egzersizlere ağırlık verin. En etkili basen egzersizleri için: En İyi 5 Basen Eritme Egzersizi

4 numaralı resimde gördüğünüz gibi tamamen göbek değil de sadece ön karın kısmında meydana gelen şişmanlık genellikle genetik yatkınlıkla alakalıdır. Bunu ailenizde ufak bir gözlem yaparak tespit edebilirsiniz. Neden kilo alıyorum diyorsanız ve vücudunuz bu vücut tipine sahipse spor yaparak o bölgedeki yağlanmayı giderip, sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda sitemizde bulunan egzersizler kategorimizden yardım alabilirsiniz.

5 numaralı görselde gördüğünüz gibi kalçanızın alt kısmı ve bacak bölgelerinizde meydana gelen fazla kilo sorunu varsa bunun sebebi vücudunuzda meydana gelen kan dolaşımı problemi olabilir. Bu sorunu çözmek için bir doktora gitmenizde fayda vardır.

6 numaradaki gibi bir vücuda sahipseniz ve neden kilo alıyorum diyorsanız cevabını vereyim. Görseldeki gibi meydana gelen yağlanmalar hareketsizlikten dolayı olmaktadır. Eğer spor yapmıyorsanız, oturarak bir işte çalışıyorsanız sizlerde bu vücut tipine girebilirsiniz. Bu nedenle düzenli olarak spor yapmaya dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz