Mide Küçültme

Mide KüçültmeSağlık sorunlarını tetikleyerek yaşam sürecini zorlu kılan kilo problemlerinde gerçekleştirilen kilo verme ameliyatları bu sorunu yaşayan bireyleri yenden hayata kazandırmaktadır. Mide küçültme ameliyatı adı altında gerçekleştirilen zayıflama ameliyatı aşırı kilolu olan bireylere yapılan bir cerrahi işlem olarak bilinmektedir. Fakat bu cerrahi operasyonun gerçekleşmesi için öncelikle hastanın gerekli obezite tedavilerini alarak sonuç elde edilmediği zaman obezite tedavisinde en son seçenek olarak değerlendirilmelidir. Bilindiği gibi kilo rahatsızlıklarında öncelikle diyet programları ile beraberinde yapılan egzersiz programları ve diğer tıbbi yaklaşımlar kilo sorunlarına ışık tutmaktadır.

Cerrahi bir tedaviye hastanın aday olabilmesi için belirli sorunları uzun süreli olarak yaşayıp soruna çözüm bulamadığı noktada en az 3 yıl devam eden obezite şikâyet kriterlerini taşıması gerekmektedir. Vücudun sahip olduğu kitle indeksinin.. (VKİ) 40 kg/m2’nin üzerinde olması bunun dışında yine vücut indeksinin 35 ila 40 kg/m2 arasında olmasıyla birlikte eşlik eden rahatsızlıkların söz konusu olması gerekir. Eşlik eden bu rahatsızlıklar hipertansiyon olabildiği gibi tip2 diyabet rahatsızlığı ya da uyku apne send rahatsızlığı ile artrit gibi sayısı artabilen rahatsızlıklar eşlik edebilmektedir. Cerrahi müdahalenin gerçekleşebilmesi için kronik bir alkol ya da ilaç bağımlılığının olmaması ile bireyin kabul edilebilir ameliyat riski sınırları içinde olması vurgulanarak tüm gerekli nitelikler söz konusu olduğu zaman cerrahi müdahale gerçekleştirilmektedir. Genellikle ameliyatlarda dikkate alınan yaş sınırı bu ameliyatta da 18 ila 65 yaş olarak belirlenmiştir. Fakat bazı seçilmiş hastalarda bu yaş sınırı 18 yaş altı ya da 65 yaş üstü olarak da ele alınması ihtimalinde ise dikkat edilen konu uygulanacak olan anestezide mide küçültme ameliyatı sonrası hastanın gösterdiği uyumun var olmasıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gerçekleştirilen bu ameliyatta temel amaç küçük bir mide hacmi uygulanarak oluşturulan bu mideyle birlikte ince bağırsak bağlantısı gerçekleştirilir ve alınan besinlerin büyük mideyi by-pass işlemine tabi tutarak ince bağırsağa bir geçişin elde edilmesi sağlanılmaktadır. Vücudun sahip olduğu mide küçük olması nedeniyle hastalarda az besin alma olayı gerçekleşir ve aldıkları besinlerin bağırsaklarda emiliminin bozulmaya uğraması sebebiyle daha az bir kalori almaktadırlar. Kilo kaybı yaşanmasında en büyük etmen daha az alınan besin ve paralel olarak daha az yaşanılan emilim sürecinin elde edilmesidir. Mide küçültmede tüp mide ameliyatı adı altında günümüzde uygulanılan iki yöntem şekli vardır. Bunlardan birincisi laparoskopik adı altında ikincisi ise robotik adı altında uygulanmaktadır. Uygulanılan bu tekniklerde karın içerisine CO2 gazı verme yöntemi uygulanarak şişirilme oluşturulup sonrasında gerekli 4 veya 5 ayrı nokta üzerinden 1 cm’lik küçük kesimlerden özel aletler ile sorunsuz bir giriş yapılarak ameliyat işlemi gerçekleştirilmektedir. Uygulanılan bu yöntemin hasta üzerinde elde ettiği en büyük avantajlar ise vücuttaki kesim izinin oldukça küçük olması ile ameliyat sonrası hastanın hissettiği ağrı oranının oldukça düşük olmasının yanı sıra iyileşme süreleri daha da hız kazanmaktadır. İkinci yöntemde ise çıkartılan mide bölümünden salgılanılan ghrelin yani açlık hormonu seviyesinde düşme elde edilerek tokluk hissinin oluşması sağlanılmaktadır.

Yapılan bu mide küçültme ameliyatı ile 1 ya da 2 yıllık bir dönem içerisinde kişiler sahip oldukları %65 ile %75’lik bir oranı kaybetmeleri gerçekleşebilmektedir.  Uygulanan bu ameliyat hastanın yaşam kalitesini obezite, damar tıkanıklığı, uyku apnesi ile yüksek tansiyon gibi sorunlardan yavaşça kurtulmasını sağlayarak sağlığındaki olumlu genel etkenleri daha da arttırmaktadır. Fakat mide küçültme ameliyatı her birey için uygunluk taşımayacağından dolayı ameliyat düşünen bireylerin bir uzman bir doktora başvurarak çok detaylı bir uygunluk sürecinden geçmeleri gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz