Liposuction Nedir

Liposuction NedirKilolarla başımız beladaysa zayıflamak adına yapamayacağımız şey neredeyse yoktur. Hele ki bu fazla kilolar sağlığımızı riske atacak derecede fazlaysa bu konuda bir an önce adım atılmaya başlanmalıdır çünkü aşırı kilolar birçok hastalık riskini de beraberinde getirecektir. Fazla yağlarınızdan bir an önce kurtulmak istiyor bunu yaparken de diyet veya egzersizlerle uğraşmak istemiyorsanız liposuction yöntemi sizin için ideal bir zayıflama aracı olabilir.

Liposuction yani diğer bir adıyla da yağ aldırma yoluyla zayıflama hakkında merak edenler için biraz bilgi verelim. Liposuction, önemli bir sağlık sorunu olmayan kişilerin yaptırmasında sakınca olmadığı bir zayıflama yöntemidir. Elbette öncesinde doktorun onayı her halükarda gerekmektedir. Daha detaylı bahsedecek olursak:

 

Liposuction Nedir ve Nasıl Yapılır?

Aslında en düzgün anlatımıyla liposuction yağların emilmesi demektir. Türkçe’de ise bunun karşılığı yağ aldırma operasyonudur. Liposuction yalnızca ülkemizde değil dünyada en çok yapılan ameliyatlar arasında yer alır. Aslında ameliyat dedik ama tam bir ameliyat değil yani kontür düzeltme ameliyatıdır desek daha doğru olacaktır. Liposuction ameliyatı olup olunmamasına plastik cerrah karar vermektedir yani ben öyle istiyorum diye yaptırabileceğiniz bir yağ aldırma operasyonu değildir.

Uç tarafında vücuda girmeye yarayan ince kanül bulunur ve negatif bir basınç uygulayan vakumlayıcı bir sistem sayesinde yapılır. Bu kanüller oldukça incedir ve onlar için içerisi boş borular da diyebiliriz. Yağ alınacak bölgede santim şeklinde kesi açılır ve oradan konüller vücuda dâhil edilir sonra da bu kanüller tarafından vakum yardımıyla yağlar dışarı alınır. Alınan bu yağları vücudun başka bölgelerinde de kullanma olanağı vardır bu nedenle de ameliyatın yapıldığı ortamın steril olması kesinlikle şarttır. Liposuction ameliyatı sonrasında hastaya korse giymesi önerilir çünkü korse yağ dokusu alınan bölgede basınç yapacağı için kas dokusuna düzgün bir şekilde yapışmasına yardımcı olacaktır.

 

Hangi Bölgelere Uygulanır?

Liposuction vücudun her bölgesine rahatlıkla uygulanabilir ancak özellikle karın ve bel bölgesiyle birlikte basenler ve sırt, boyun gibi alanlar daha fazla oranda tercih edilir. Bu yöntem ile gerek erkek olsun gerekse bayan meme küçültme operasyonları işlemi için de tercih edilen bir yöntemdir.

 

Liposuction Hangi İşe Yaramaz?

Liposuction’un faydalı olduğu gibi bazı durumlarda ise hiç işi yaramayan özellikleri vardır. Bu özellikler ise örneği kilo vermede etkili değildir. Yeni doğum yapmış veya orta yaşı geçmiş kişilerde. Deri sarkmasında, çatlaklarda, selülit gidermede, popo kaldırma işleminde ve karın duvarı sarkmasında hiçbir etkili yanı yoktur.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kavitasyon Yöntemi ile Zayıflama

 

Liposuction Riskleri ve Zararları Nelerdir?

Liposuction riskli ameliyatlar arasında sayılmaz ancak bu ameliyat sırasında kronik bir rahatsızlığı olan örneğin kalp, şeker, tansiyon gibi ve de 60 yaş üzeri bu gruplarda işin biraz daha sıkı tutulması faydalı olacaktır. Genellikle haberlerde liposuction ameliyatı sonrası ölüm diye bahsedilir ancak bu gruptakiler aşırı kilolu hastalardır ve bu işlem öncesinde yetersiz önlem alınmamasından kaynaklanır. Her şeye rağmen ufak da olsa risk grubunda olan kişilerin bu işlemi yaptırmalarını önermiyoruz!

Eğer ki kronik bir rahatsızlığınız varsa ve 60 yaşın üzerindeyseniz üstüne üstelik sigara kullanıyorsanız o zaman liposuction operasyonu sizin için hayati bir risk taşıyabilir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz