Kötü Egzersiz Alışkanlıkları

Kötü Egzersiz AlışkanlıklarıSon araştırmalar bize gösteriyor ki kötü egzersiz aynı zamanda zayıflamayı da direkt olarak engelliyor. Belki siz iyi bir şekilde egzersiz yaptığınızı düşünüyorsunuz ama zamanla bunun size yarardan çok zarar getirdiğini de görmüş oluyorsunuz. Düzenli ve doğru bir şekilde yapılan egzersizin sizi yalnızca zayıflatmak değil; kalp, şeker, tansiyon gibi hastalıklardan da koruduğu bir gerçektir. Dilerseniz size yanlış egzersizlere neden olan kötü alışkanlıkları ve bu kötü alışkanlıkları nasıl bırakabileceğiniz konusunda bilgi verelim.

 

En Kötü Egzersiz Alışkanlıkları Nelerdir?

Mideniz Boşken Egzersiz Yapmak

Kötü egzersiz alışkanlıklarından ilki boş mide ile antrenmana başlamaktır. Genellikle birçok kişi mideniz boş iken egzersiz yapmayı önerebilir ancak bu doğru bir öneri değildir! Bunun nedeni ise kasların enerjiye ihtiyaçları vardır ve bu enerjiler yemekler sonrasında.. sağlanır eğer ki mideniz boş ise o zaman kaslarınız enerjisini alamayacaktır siz de enerjiniz yeterli olmadığı için egzersizinizi tamamlamadan yorulacaksınız demektir. Midesi boş olan bir kişide kortizon hormonu salgılanır, bu hormon ise sizde yağ birikimine ve kasların erimesine neden olacaktır. Egzersiz hareketlerine başlamadan 1 – 1,5 saat önce yemek yemeniz en ideal olanıdır.

 

Sıvı Tüketimine Dikkat Etmemek

Sıvı kaybı oldukça önemli bir konudur bu konunun üzerinde bir hayli önemle durmak gerekir. Hatta burada önemli olan konu spora başlamadan önce 600 ml (yaklaşık 3 su bardağı) sıvı tüketmektir. Çünkü spor esnasında vücut terle beraber aşırı derece de sıvı atacaktır sıvı kaybı da en çok korkulan konuların başında gelir. Bu durum kötü egzersiz alışkanlığından ziyade sağlık sorunlarına sebep olabilecek bir eksikliktir.

 

Güç Egzersizlerinden Kaçınmak

Güç gerektiren egzersizler her zaman iyidir çünkü sizin aynı zamanda daha sağlam kemiklere kavuşmanızı sağlar. Bunu da yapabileceğiniz en uygun yol ağırlık egzersizleridir. Bu size insilün direncinizi düşürmede de yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra kolesterolünüzü ve yağ düzeyinizi de normale çevirecektir. Aynı oranda kaslarınızın büyüdüğünü ele alacak olursak burada kaslar sizin günlük olarak harcadığınız kalori miktarını da artıracaktır. Böylece hızlı bir şekilde yağ yakımınız gerçekleşecektir.

 

Gereğinden Fazla Egzersiz Yapmak

Uzun araştırmaların sonucunda gereğinden fazla şekilde egzersiz yapmış olmanın size sağlayabileceği hiçbir katkı bulunamamıştır hatta bu bir kötü egzersiz alışkanlığı sayılır. Bizler genellikle daha çok spor yaptığımız zaman daha çok zayıflayacağımızı düşünürüz ama bu kendinizi yormaktan başka bir işe yaramayacaktır. Oysaki her gün düzenli şekilde spor yapılırsa o zaman daha verimli sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  En Etkili Zayıflama Hareketleri

 

Hareketin Tekniğine Dikkat Etmemek

Evet aslında büyük çoğunluğumuzun spor yaparken dikkat etmediği en büyük nokta burasıdır. Her gün spor yaparız ama bunu yaparken de ne düzenine dikkat ederiz ne de tekniğine. Gerçi spor salonlarında yapılan egzersizler biraz daha profesyonel olduğu için onları bu konunun dışında tutarız ama evde yaptığımız her hareketin kötü egzersiz olma ihtimali vardır. Eğer ki egzersizlerinizi evde yapacaksanız ya da yapmak zorundaysanız o zaman izleme yöntemini kullanmalısınız bu yöntem sayesinde tekniği de oluşturmuş olursunuz. Maksimum faydayı elde etmek için hareketi nizami yapmak şarttır. Herhangi bir egzersiz ile ilgili Youtube videolarından da yardım alarak hareketin nasıl doğru yapılacağını tam anlamıyla görsel şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Esneme Hareketlerini Atlamak

Eğer ki antrenmana başlayacaksanız o zaman ilk olarak kendinizi ısıtmanız gerekir çünkü vücut ısısı yükseldikçe kaslarda aynı oranda ısınarak gevşeyecektir. Eğer ki siz gevşememiş olan kaslara ağır hareketlerle yüklenirseniz o zaman başınıza daha büyük sorunları almamanız içten bile değildir. Isınmak esnekliğinizi artıracaktır.  Bu sayede de hareketleri yaparken zorluk çekmezsiniz. Aksi takdirde sakatlıklara davetiye çıkarmış olursunuz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Esneklik Kazandıran Pilates Hareketleri

 

Aynı Egzersiz Rutinine Devam Etmek

Spor yapmanın kolay olduğunu düşünüyorsunuz ancak her zaman farklı egzersizleri birleştirmedikçe kilo verme hızınız da aynı oranda düşecektir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz