Koşu Bandı ile Zayıflama

Koşu Bandı ile ZayıflamaZayıflamak isteyen pek çok kişinin diyet yapması gerekmektedir. Fakat yalnızca diyet yapmak sağlıklı kilo vermek için maalesef yeterli değildir. Sağlıklı bir şekilde kilo verip formda bir vücuda kavuşmak için mutlaka çeşitli egzersizler veya sporlar ile uğraşmak gerekmektedir. Günde yarım saat ile başlanarak yapılacak olan koşu bandı ile koşma veya tempolu yürüme diyet yaparken en büyük yardımcınız olabilir. Çünkü dengeli beslenmek tek başına kilo verdirir fakat vücudunuzun formunu da bozar. Öyle ki sarkmalar, kırışmalar ve istenmeyen kas kayıplarına mal olabilir. Özellikle koşu için herhangi bir spor salonuna gitmekten hoşlanmayan ve soğuk günlerde de koşuya devam etmek isteyen kişiler sıkça koşu bandı ile spor yapmayı tercih ediyor.Koşu Bandı İle Zayıflama Tekniği

Koşu bandı kişinin üzerinde istediği tempoda ve eğimde koşmasını ve bunu ev ortamında oldukça konforlu bir şekilde yapmasını sağlar. Daha pek çok özelliği de bulunan koşu bandı farklı markaların farklı kalitelerde üretmesi sonucunda değişiklik gösterebilir. Koşu bandı ile ilk defa koşmaya başlayacak olan kişiler mutlaka eğimsiz ve kısa süreli bir çalışma ile başlamalılar. Aksi halde kaslar hiç çalışmazken birden çalışırsa vücudunuzda hamlamalar olarak da bilinen kas kasılmaları yaşanarak diğer günlerde spordan geri kalmanıza sebep olacaktır. İlerleyen günlerde vücudunuzu da anlayarak kendi hızınızı ve eğiminizi arttırabilirsiniz. Bu sayede bol su tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz. Çünkü koşarken bolca ter atacağınız için vücudunuz su kaybedecektir. Hızlı ter atımı kilo vermeniz açısından oldukça önemlidir fakat susuz kalmak vücudunuzun sağlığını tehdit edebilir.

 

Koşu Bandı Kaç Kalori Yaktırır?

Koşu bandı ile birkaç hafta sonra farklı hızlarda ve sürelerde koşmaya başladığınızda fark edeceğiniz ilk değişiklik sindirim sisteminizin de hızlı çalışıyor olmasıdır. Çünkü eskiden hareketsiz bir yaşama sahipken şimdi koşu bandı ile her gün düzenli olarak belirli saatlerde koşuyor ve hareket ediyorsunuz. Bu da elbette ki yine kilo vermenizi destekleyen önemli etkilerden bir tanesidir.  Koşu bandı genellikle ne kadar kalori yaktığınızı gösteren bir elektronik ekrana sahip olacaktır. Ama yine de henüz bir koşu bandına sahip olmayan kişiler için bir örnek vermek gerekirse yaklaşık olarak koşacağınız 6 kilometrelik bir mesafede yakacağınız kalori miktarı 450-500 arasıdır. Eğim oranını %10 olarak arttırdığınızda aynı kilometre miktarını koşmuş olmanıza rağmen yaktığınız kalori yaklaşık olarak 180 kalori daha fazla olacaktır.

Koşu bandı bilinçli ve ölçülü kullanıldığında oldukça oldukça etkili bir zayıflama aletine dönüşebilir. İlk zamanlarda tempolu bir yürüyüş ile başlayan ve sonrasında hızlı ve eğimli koşular ile devam edecek bir kişinin günde 800 kaloriye kadar yağ yakım imkânı vardır. Daha fazlası sizi güçsüz bırakacağı için doktorunuza danışmadan uygulamamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta eğimli koşularda nabzınızı kontrol etmenizin gerektiğidir. Eğer çok fazla yoruluyorsanız o eğim oranı için henüz hazır değilsinizdir. Koşu temponuzu ve eğiminizi azaltarak devam etmenizde ve küçük miktarlarda artırarak devam etmenizde fayda vardır.

 

Koşu Bandı Egzersiz Programı

Koşu bandı ile uygulayacağınız programlar için örnek vermemiz gerekirse her bir haftada %2-4 oranında eğimi artırabilir ve her gün düzenli olarak 200- 400 metre daha fazla koşabilir veya düzeyinize göre tempolu yürüyüşü tercih edebilirsiniz. Bu esnada koşu bandı zeminine uygun olan bir spor ayakkabı ile yürüyüşünüzü veya koşunuzu yapmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede ayaklarınız bu farklı spora adapte olurken ağrı çekmezsiniz ve daha rahat bir şekilde spor yapmış olursunuz. Koşu bandı kullanarak zayıflama tekniğinden bahsettiğimiz bu yazımızın dışında kullandığınız koşu bandı kitapçığında bulunan önerileri de dikkate almanızda fayda vardır.

 

Zayıflatan Diğer Etkili Egzersizler:

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz