kışın kilo vermek
kışın kilo verdiren sebzeler

KIŞIN KİLO VERMEK
Vücutta bulunan yağ hücrelermiz ikiye ayrılır: Beyaz hücreler ve kahverengi hücreler.
Beyaz hücreler kilo alımına neden olurken, kahverengi hücreler ise yağları yakarak, vücut ısısını dengelediği için kilo vermeye yardımcı olurlar. Kış aylarında vücut üşüdüğünde ısıyı dengelemek için kahverengi hücreleri harekete geçirir. Bu aşamada beyaz yağ hücreleri yakılır ve vücutta enerji açığa çıkar. Metabolizmamızın hızı bu sayede yükselir. Vücudumuz kışın kendini sıcak tutabilmek için kalorileri yakmaya başlar.

KIŞ AYLARINDA KİLO VERMEK DAHA SAĞLIKLI
Genelde yazın fazla terlediğimiz için kilo vermenin daha kolay olduğunu düşünürüz. Yazın verilen kilolar genellikle terleyerek verilen kilolar olduğu için çoğu sağlıksızdır. Kışın verilen kilolarda daha çok yağ yakıldığı için sonuçları daha sağlıklı ve kalıcıdır. Vücut ısımızın normal şartlarda yaklaşık 37 derece olması gerekmektedir. Bunu dereceyi düşüren veya arttıran bir dış etken olduğunda vücut yeniden bu ısıya ulaşmak için kalori yakmaya başlar. Örneğin; vücut ısısı 36 dereceye düşerse vücut yeniden 37 dereceye çıkabilmek için kalori yakmaya başlar. Bu durumun aynısı 38 dereceye çıkınca da gerçekleşir, vücudun ısısını 37 dereceye düşürmesi gerekir.

Bir araştırmada kişiler,belirli zaman aralıklarıyla hem soğuk hem sıcak suda yüzdürülmüşler. Deneyin sonucunda soğuk suda yüzen kişilerin daha çok kalori yaktığı ortaya çıkmış. Çünkü; vücut hem kendini sıcak tutmaya çalıştığı için hem de yüzmek için ayrı enerji harcamış ve daha fazla kalori yakmış.

KİLO VERDİREN SEBZELER
Kış sebzelerinin neredeyse hepsi kilo vermeye yardımcı sebzelerdir. Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse; Pazı, brokoli, kara ve beyaz lahana, kereviz, ıspanak ve pırasa kış aylarında kilo vermeye yardımcı sebzelerdir. Bu sebzelerin kilo vermeye yardımcı olmasının nedeni kök bitkiler olması ve diğer besinlere oranla daha fazla lif içermesi.

Kök bitkiler, besleyici ve bol miktarda çözünebilir lif içermektedir. Aynı zamanda sindirim sistemini çalıştırmaktadır. En önemlisi kandaki şeker seviyesini dengeleyerek tok tutarlar. Düzenli ve uygun şekilde tüketilirse kilo vermeye yardımcı olacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Akdeniz Diyeti- Kıs Tatili Öncesi Hızlı Kilo Vermenin Yolları - başlıklı makalemizde akdeniz diyeti, düzenli beslenme planı ve egzersiz ile kilo verme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz