kilo vermek

kilo vermekObezite hastalığının arttığı günümüzde kilo vermekte artık çok kolay. Yaygınlaşan diyetisyen desteği, internet üzerinde kilo verme yolları anlatılan diyet siteleri ve hatta yemek yeme alışkanlığınızı değiştirmeden kilo vermenizi sağlayacak çok pratik yöntemler mevcut. Kilo vermek için kullanılabilecek yüzlerce yöntem vardır fakat bizim ilk önerimiz vücudunuzu kilo vermeye hazırlamanız. Kilo almamak için yapılması gerekenleri sırası ile uygulamanızdır. Kilo problemleri metabolizmanızın çalışma hızıyla orantılıdır. Zayıflayamasanız da kilo almanıza engel olacak sağlıklı yöntemler vardır.

Kilo Vermek İçin Hangi Yöntemler Kullanılmalı

Metabolizma hızının hem kilo almaya hem de kilo vermeye etkisi çok fazladır. Çevrenizde bulunan zayıf insanların çoğunun metabolizması hızlı çalışmaktadır ve yeme alışkanlıklarını sorguladığınızda sizlerden daha çok yediklerini öğrenir ve şaşırırsınız. Oysaki siz onlardan daha az yemek yiyorsunuzdur ve sürekli kilo alıyorsunuzdur. İşte metabolizma hızının kiloya etkisine en iyi örnek budur. Peki metabolizma nasıl hızlandırılır? Bunun için bazı besin kaynakları ve… hazır yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Protein ve yeşillik tüketimini arttırmalısınız. Lif oranı yüksek yeşil sebzeler metabolizma hızını düzene sokacak, bu sayede sürekli kilo almanıza engel olacak hatta sebze tüketimini arttırarak kilo vermeye dahi başlayacaksınız. Tabii bunun yanı sıra protein tüketiminide arttırıp vucudun yağ yakma mekanizmasını hızlandırmış olacaksınız. Bunların yanı sıra yağ, yapay tatlandırıcı, gazlı içeceklerden uzak durun ve tam tahıllı besinler yönlenin ve su tüketimini arttırın.

Tabii ki metabolizmanızı bu yöntemlerle hızlandırmak kolay fakat dengeyi de sağlamanız gerekmektedir. Bunun içinde günlük küçük egzersizler, araç kullanımına ara vererek daha etkili hale gelecektir. Bu arada apartmanlarda üst katlardaysanız asansör yerine merdivenleri tercih etmelisiniz. Kilo vermek için bu önlemleri aldınız peki nasıl yeme alışkanlığınızı azaltmadan kilolardan kurtulacaksınız? İşte burada açlık hissini zayıflatan besinler tüketmelisiniz. Ekşi tüketimini azaltmalısınız. Çünkü ekşi besinler açlık hissini arttıran sebeplerdendir. Su tüketimini arttırdığınızda açlık hissinizde azalacak daha fazla yemek istemeyeceksiniz. Tabii düzenli spor yaparak da yediklerinizi yakacak ve kilo alımına dur diyeceksiniz.

Kilo Vermek İçin Uygulanması Gereken 4 Adım

kilo vermek-Karbonhidrat alımını tamamen durdurun ve kilo vermek daha kolay olduğunu göreceksiniz. Bunun yerine tam tahıllı besin kaynakları ile ekmeğin yerini doldurabilirsiniz. Tabii karbonhidrat deyince akla ilk ekmek gelse de, özellikle hamur işi ürünlerden uzak durmalısınız. Sabahları kahvaltıda simit, poğaça seçilmemelidir. Bunun yerine düzgün ve kaliteli bir kahvaltı önerilmektedir. Sabah alınan besin miktarını eskisine nazaran daha yüksek tutmanız çok önemlidir. Bilinenin aksine günün en önemli öğünüdür. 

-Sarımsak çayı gibi karnınızı tok hissetmenizi sağlayacak doğal içecekle de kilo vermek konusunda size yardımcı olacaktır.

-Kilo vermeye başladığınızdan 2-3 kilo sonrasında bir müddet kilo vermek duracaktır. Daha sonra düzeninizi bozmaz ve aynı şekilde devam ederseniz belli bir süre sonra aynı şekilde kilo vermeye devam edeceksinizdir.

-Bunların yanı sıra tuz alımını ve basit şeker alımlarını azaltmanız da kilo vermek için sizlere yardımcı olacaktır. Örneğin bal, pekmez, toz şeker, tatlılar ve reçelleri listenizden kesinlikle uzak tutunuz.

Akşam yemeklerinizi azaltıp, yatmadan en az 3-4 saat önce yemelisiniz. Yemekten sonra kısa bir yürüyüş ise yediklerinizi eritmenize yardımcı olacak ve hem karnınız tok olacak hem de alınan enerjiyi tükettiğiniz için kilo vermek basitleşecek. Sabah kahvaltılarında özellikle kaliteli ve korkmadan beslenmelisiniz. Kahvaltıda ne yerseniz yiyin gün içinde alınan enerji harcanacaktır. Bu nedenle hiç bir zararı yoktur denilebilir.

Artık yemek yerken fazla kilolarınızı düşünmenize gerek kalmayacak. Anlattığımız yöntemler ve dikkat etmeniz gereken kurallara uyarak rahat bir şekilde kilo verebileceksiniz. Kilo vermek için kendinizden ödün vermenize gerek kalmıyor ve kilo vermek artık sorun olmaktan çıkıyor.

 

Kilo Vermek Makalesini Okuyanlar Bunları da Okudu:

Sarımsak Çayı Tarifi

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz