Kilo Hesaplama

Kilo Hesaplamaİnsan hayatında dış görünüşün öneme sahip olduğu su götürmez bir gerçektir. Dış görünüşte kilonun çok az olması veya gereğinden fazla olması görünüşü bozar. Çok zayıf olmak veya çok kilolu olmak sağlık açısından da sakıncalı bir durumdur. Kilo hesaplama ile boyunuza ve diğer özelliklerine göre ideal kilonuzu bulabilir ve o kiloya ulaşmak için çabalayabilirsiniz. İdeal kilonuz kilonuzun boyunuza oranından meydana gelen rakamdır. Eğer hem görünüm olarak güzel gözükmek hem de sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız ideal kilonuza ulaşmalısınız. İdeal kilo hesaplama sonucundaki orana uyulduğunda insanların daha fazla yaşadığı araştırmalar sonucunda belli olmuştur.

İdeal Kilo Hesaplama

Önce normal kilonuzu sonra da boyunuzu ölçmelisiniz. İdeal kilo hesaplama konusunda kullanılan formüle bu ölçümleri ekleyerek ulaşmanız gereken kilonuzu belirleyebilirsiniz. İdeal kilonuzu hesapladıktan sonra.. o kiloya ulaşabileceğinize karar vermeli ve sağlıklı yaşamak için kendinize hedef belirlemelisiniz. Şimdiki kilonuzdan ulaşmanız gereken kilonuza aniden ulaşamazsınız. Bunun için belirli diyetler ve spor yapmalısınız. Kalorili besinlerden uzak durmalı, günlük yediğiniz yemek miktarlarında azaltmaya özen göstermelisiniz. Kahvaltı öğününüzü atlamamalı, bütün öğünlerinizi bir düzen içerisine koymalı ve sporunuzu kesinlikle unutmamalısınız. İdeal kilonuza ulaşana kadar ve ulaştıktan sonra da diyetinize ve sporunuza devam ederek sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz. Günlük hayatınızda bayanlar en fazla 1200, erkekler ise 1400 kalori alabilirler. Bunun fazlası iki taraf için de sakıncalıdır. Her 8000 kaloride bir 1 kg alındığı göz önünde tutulursa harcadığınız enerjiden fazla kalori almanız size yağ olarak geri dönecektir. İdeal kilonuzu hesaplamak ve o kiloda olmak bir insan hayatı için çok önemlidir. Çünkü ideal kilo sizin normalde olmanız gereken kilonuzdur. İdeal kilonuza ulaşabilmek için hayatınızda değişiklikler yapmalısınız. Akşam belirli bir saatten sonra yemek yememeli ve düzenli uyku içerisinde olmalısınız. Sürekli hareket halinde olmalı tembellikten kaçınmalısınız.

Kilo Hesaplamaİdeal kiloya ulaşmak sadece kilolu olanların zayıflaması için geçerli değildir. Çok zayıf olanlar da ideal kilo hesaplama ile o kiloya ulaşmaları gerekir. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Kilo almak isteyenler biraz daha bu durumda zorlanabilirler. Çünkü bilimsel olarak da açıklananlara göre kilo almak kilo vermekten daha zordur. İdeal olandan zayıf olan insanların genelde metabolizmaları çok hızlı çalışır ve aldıkları kaloriler anında yakılarak yağa dönüşmesi engellenir. Bu durumda kilo vermek isteyenlerin yaptıklarının tam tersi uygulanabilir. Ancak yine de sağlıklı bir şekilde kilo almak için bir diyetisyene başvurulmalıdır. Yatmadan önce yemek yiyebilir ve midenizin büyümesi için normalde yediklerinizden daha fazla yemeye çalışmalısınız. İdeal kilo hesaplama yaptıktan sonra hedeflenen bu kiloya ulaşmalı ve daha da önemlisi olan bu kiloda sabit olarak durmalısınız. Bu kiloyu korumak içinse mutlaka sporunuza devam etmeli ancak her yiyecekten sadece tadına bakacak miktarda yemelisiniz. Eskisine nazaran olsa da tuzlu ve yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınmaya dikkat etmelisiniz.

Kilo Hesaplama Formülleri

İdeal kilo hesaplamanın bilimsel olarak adı vücut kitle indeksidir. Vücut kitle indeksinde kilo hesaplama boy ve kilonun birbiri ile olan oranına bağlıdır. Kişinin kilosunun kg değerinin, boyunun metre değerinin karesine bölünmesiyle hesaplama sonucunda ideal kilo ortaya çıkar. Vücut kitle indeksi ile kilo hesaplandıktan sonra yaşınıza göre ideal kilonuzda olup olmadığınızı belirten rakamlar ortaya çıkacaktır. Kilo hesaplaması sonucunda ortaya çıkan rakamlar belli bir düzeyin altında ise veya çok yüksek ise kilo probleminizin olduğu anlaşılmaktadır. Kilonuz değerlerin altında ise kilo almalı, üstünde ise kilo vermelisiniz. Sağlıklı bir hayat için ideal kilonuza ulaşmanız şarttır. Aşağıda vermiş olacağım ideal kilo hesaplama formülü ile olmanız gereken kilonuzu hesaplayabilir ve hayatınızı ona göre yönlendirebilirsiniz.

 Vücut Yüzey Alanı                                                0.20247×Boy(m)0.725×Ağırlık(g)0.425

Yağsız Vücut Ağırlığı

Erkek                                                                        (1.10×Ağırlık(kg)-128(Ağırlık2/(100×Boy(m))2)

Bayan                                                                        (1.07×Ağırlık(kg)-148(Ağırlık2/(100×Boy(m))2)

İdeal Vücut Ağırlığı

Erkek                                                                        50+2.3(Boy(in)-60)

Kadın                                                                          45.5+2.3(Boy(in)-60)

Vücut Kitle İndeksi                                                   Ağırlık(kg)/Boy(m)2

Kilo hesaplama konusunda bu formüller biraz karışık gelebilir, bunun önüne geçmek adına bir diğer alternatif olarak sitemizin sidebar denilen sağ bölümünde aşağılara doğru indiğinizde ideal kilo hesaplama aracını göreceksiniz. Bu hesaplama aracı ile sadece boy ve kilo değerlerinizi girerek otomatik olarak da ideal kilonuzu hesaplayabilirsiniz.

 

Kilo Hesaplama Makalesini Okuyanlar Bunları da Okudu:

İdeal Kilo

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz