Zayıflamak için İpuçlarıÜlkemize nazaran Avrupa ülkelerinde daha çok gözlenen fazla kilo sorunu son derece yaygın ve kişileri maddi manevi olumsuz etkileyen kronik bir rahatsızlıktır. Bugün makalemizde fazla kilolarından rahatsız olan kişilere zayıflamak için oldukça önemli ipuçlarından bahsedeceğiz. Aslında oldukça basit olan ancak bireylerin fark ederek düzeltemediği önemli noktalara değinerek kilo vermeyi daha eğlenceli bir hale getirmiş olacağız. Yemek yemenin sadece bir ihtiyaç olduğunu ve sadece ihtiyacınız kadar beslenmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Zayıflamak için sizlere vereceğimiz ipuçlarını dikkatli bir şekilde okuyup uyguladığınızda bunu kendiniz anlayarak yapabileceksiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve bir daha geri almamak için ipuçlarını belirli bir süre değil hayatınıza kalıcı olarak yerleştirmek ve alışkanlık haline getirmek son derece faydalı olacaktır.Zayıflamak için ipuçları

Kilo Vermek için Edinilmesi Gereken 6 Alışkanlık

1) Yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin

Etrafınızda baktığınızda kilolu insanların çoğunun yemeklerini hızlı hızlı yediğini göreceksiniz. Eğer sizde böyle kişilerden biri iseniz kesinlikle.. bu alışkanlığınızı terk etmelisiniz. Unutmayın ki bir alışkanlık haline gelen hızlı yemek yemek belki de çocukluğunuzda beri sizde olan ve halen devam eden bir alışkanlıktır. Özellikle aşırı derecede acıktığınızda çabuk doymak için hızlı yemek yenildiği zaman her zamankinden daha fazla beslenmiş olursunuz. Ayrıca yaşanılan psikolojik sorunlar kızgınlıklar, hırslar, stres de hızlı yemek yemenizi tetikleyen etkenlerdir. Zayıflamak için kendinizde yaptığınız gözlemler üzerine sürekli olarak hızlı yiyorsanız bu alışkanlığı ortadan kaldırmak için en az 1 ay boyunca sürekli olarak dikkat etmelisiniz. Sonrasında zaten yavaş yemeye başlayacaksınız.

2) Yavaş yemeniz gerektiğini hatırlatan mesajları masanızda bulundurun

Zayıflamak için vermiş olduğumuz önemli bir ipucu olan yavaş yemek yeme alışkanlığını kazanabilmek için yemek yerken masanızın üzerinde küçük notlar bulundurmanız oldukça iyi olacaktır veya yavaş yemenizi hatırlatması için karar verdiğiniz bir vazo veya çalar saat masaya koymak da bu görevi görecektir. Halen daha alışkanlığınızı bırakamamış ve hızlı yemeye devam ediyorsanız zayıflamak için çabaladığınız süreç içerisinde sofradan kalkıp biraz dolanıp etrafa baktıktan sonra yemeğinize yavaş yiyerek devam edebilirsiniz.

3) Yemek yemeden önce kısa bir nefes egzersizi yapın

Özellikle stresli, öfkeli veya heyecanlı olduğunuz bir zamanda yemek yiyecekseniz büyük bir ihtimalle bu yemeği çok hızlı bir şekilde yersiniz. Kilo almamak ve zayıflamak için hızlı yemek yemenizi engelleyecek olan kısa bir nefes egzersizi tamamen rahatlamanızı ve yavaş yemenizi sağlayacaktır. Egzersizi uygulayabilmeniz için öncelikle derin bir nefes alarak karnınızı şişirin ve nefes alma sürenizden daha uzun olacak şekilde yavaş yavaş nefesinizi verin. Zayıflamak için ipuçlarından olan, rahatlamanızı ve yavaş yemenizi sağlayacak olan bu küçük egzersizi 10 kere tekrar etmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda sinirli veya stresli dönemlerinizde rahatlamak içinde uygulayabileceğiniz önemli bir egzersizdir. Nefes egzersizi dışında kilo vermeye yardımcı diğer egzersizleri ise buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Kilo Vermek için

4) Zayıflama sürecinde çevrenizdeki insanların yardımını isteyin

Zayıflamak için bu süreçte sürekli olarak beraber yemek yediğiniz kişilerden yardım almanız doğru olacaktır. Yani sağlıklı ve dengeli beslenmeniz gerektiğini ve aynı zamanda yavaş yemeniz konusunda sizi uyarmaları gerektiğini onlara söyleyebilirsiniz.

5) Yemek yediğiniz tabakların renginin lacivert veya koyu yeşil olmasına dikkat edin

Sizin için ilk okuyuşta saçma olarak gözükse de zayıflamak için yapılan araştırmalara göre lacivert, koyu yeşil ve koyu mavi gibi renklerin yemek üzerinde itici bir etkisi vardır. Yani bu renkler yemeklere olan iştahınızın minimuma inmesini sağlayacaktır. Doyduğunuz halde hala yemek yemek istiyorsanız veya gözüm doymuyor diyorsanız kendinize özel bu renklerde tabaklar edinmeniz emin olun faydalı olacaktır.

6) Yemeklerinize kibar davranın

Burada kastedilen kibarlık tabii ki de yemeğin tadının değişmesine veya daha cazip olmasına sebep olmayacaktır. Buradaki kibarlık zayıflamak için yemeğe olan kibarlığınızdır. Yani özellikle hızlı bir şekilde yemek, tadını almadan, sadece bir şeyler yemek için beslenmek oldukça yanlıştır. Amacınız sadece yeterli miktarda yemek olmalıdır ve bu nedenle tabağınıza daha fazla yemek koyup hızlı bir şekilde onu yemek hayatınızdan çıkarılmalıdır. Bunların dışında  uygulayabileceğiniz zayıflamak için egzersiz hareketleri ise kilo verme sürecinizi çok daha etkin bir hale getirecek ve bu süreci daha da kısa tutacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz