iştah kesen şeyler

iştah kesen şeylerGünümüzde diyet uygulamalarının başarıyla gerçekleşmemesinin en önemli sebebi iştah kesme kontrolünün yapılamamasıdır. İştahınıza hâkim olamadığınız zaman diyetleri de başarılı bir şekilde sürdürmek bir hayli zorlaşıyor. Bu yazımızda sizlere iştah kesme konusunda bazı tavsiyelerimizi sunuyor olacağız. Ayrıca yapacağınız diyetlerde başarılı olmak için uymanız gereken kuralları ve istediğiniz kiloya nasıl ulaşacağınız hakkındaki önemli bilgilere de değineceğiz.

Yemek yeme isteği ilk olarak beyinde başlar ve yine beyinde biter. Beynin vücuttaki fonksiyonu da çok önemlidir. Çünkü beyin, vücutta enerjinin azaldığını fark ettiğinde..iştah kesme açlık hissine neden olur ve buna neden olan kimyasal maddeleri salgılamaya başlar. Bununla birlikte yeme isteği oluşur. Fakat beynin bu kimyasal maddeleri salgıladığı kısmı, aynı zamanda bir takım duyguları da kontrol etmektedir. Buna örnek olarak; kendimizi kötü hissettiğimizde ya da herhangi bir stres yaşadığımızda yemek yeme ihtiyacı duyuyoruz. Bu tamamen salgılanan kimyasal maddelerden kaynaklanmakta. Açlık duygusuna neden olan bir diğer durum ise; yemeklerin kokusu, tadı ya da bizi cezbeden görüntüsü olmuştur.

 

İştah Kesmenin Yolları

İştah kesme, yemek yeme isteği doğuran fonksiyonlarınızın harekete geçmemesi adına sizlere sunacağımız bu tavsiyeleri dikkatle okumanızı ve uygulamanızı öneriyoruz:

  • Tat alma duyunuzu uyarmanız gerekir çünkü bu duyuyu farklı tatlarla tatmin etmek daha az miktarda tüketim yapmayı sağlar. Sürekli aynı yemeği tüketmek de bir süre sonra tat alma mekanizmasını devre dışı bırakabilir. Böyle durumlarda baharat ya da taze ot tüketmenizde fayda vardır.
  • Bol su tüketimi yapın çünkü su tüketmek vücudu tok hissettirir. Vücut susuz kalırsa beyne giden açılık hissi sinyalleri harekete geçecektir.
  • Atıştırmalıklar, gün içerisinde az ve sık öğünler yemek, iştahınızın kontrolden çıkmasını önleyecektir ancak atıştırmalıklarınızın miktarını mutlaka doğru ayarlamalısınız. Farklı besinler de atıştırmak isteyebilirsiniz bu gibi durumlarda sağlıklı karbonhidratlar tüketmeniz yararlı olacaktır. Daha önce kaleme aldığımız 100 kalorilik masum atıştırmalıklar konulu makalemiz bu konuda fikir edinmenizi sağlayacaktır.
  • Yiyecekleri iyice çiğneyerek tüketin çünkü yiyecekleri uzun bir süre çiğnedikten sonra tüketmek, beyni vücuda giden besinleri kayıt altına almasına zaman tanıyor. Bu şekilde de tat alma duyusunu tatmin edebilirsiniz. Fazla çiğneyerek yemek tüketen insanların bile sırf bu sebepten bir miktar kilo verdikleri gözlemlenmiştir.
  • Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin çünkü egzersizler vücut ısınızı artıracaktır. Bununla birlikte daha fazla kalori yakıyor olacaksınız. Bu durumda da egzersizin devamındaki birkaç saat boyunca iştahınız bastırılır ve iştah kesme uygulamasını başarıyla tamamlamış olursunuz.
  • Öğün atlamamanız gerekir çünkü bu durumda vücudunuz zayıf düşecek ve bir süre sonra aşırı yemek yeme isteği oluşacaktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Zayıflamak İstiyorum Ama Olmuyor Diyenler

Bu yazımızda sizlere iştah kesme yollarından bahsettik. Sizler de tavsiye ettiğimiz bu uygulamalar ile birlikte rahatlıkla iştahınızı bastırabilirsiniz. Bu yöntemler ile sağlıklı dengeli beslenerek ve fazla kalorili atıştırmalıklarınıza son vererek zayıflama sürecindeki önemli bir adımı başarmış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz