İdeal Kilo

İdeal KiloSağlıklı bir yaşam için bedeninizin ölçüleri ile kilolarınız orantılı olmalıdır ve bu orana ideal kilo denir. Bu konuda uzmanların kararlaştırdıkları normlar vardır. Bu kurallarla uyum içinde olan bir vücut sağlıklı ve dinçken, bu kuralların dışında olan ve idealinden daha fazla kilo sahibi olan vücutlar daha korumasız ve hastalıklara açık hale gelmektedir. İdeal kiloya ulaşabilmek için öncelikle kendi kilo ve boy indeksinizi hesaplamalısınız. Aşağıdaki videoyu izleyerek vücut kitle endeksinizi kolayca hesaplayabilirsiniz. İdeal kilonuzu hesaplarken…  girdiğiniz verileri hassas bir şekilde ölçmenizde önemlidir. Kilonuzu ölçerken üzerinizdeki ağırlık yapacak eşyaları çıkartmalı ve olabildiğince hafif giysiler giymeli, boyunuzu ölçerken ayakkabısız ve dik durmalısınız.

Çoğu insanın kilosu, ideal kilolarından farklıdır. Bu farklılık çoğu insan için fiziksel bir kusur gibi görünse de aslında sağlık açısından zararlıdır. Fazla kilolar tansiyon yüksekliği kalp ve kolesterol problemleri yaratır. Bu iç rahatsızlıkların yanı sıra kas yapısının bozulması ve hareket kıtlığı gibi fiziksel rahatsızlıklara da yol açar. Tüm bu problemlerden kurtulmak ve hayatı daha aktif, daha zinde yaşamak için düzenli beslenme ve düzenli egzersiz ile ideal kilonuza ulaşmalısınız. İdeal kilonuzu öğrenmek için sağ alt köşedeki ideal kilo hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

İdeal Kilo İçin Diyet ve Egzersiz

Öncelikle ideal kilonuz ile şu anki kilonuzu göz önünde bulundurarak kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Kendinizi belirli bir diyet çerçevesinde sınırlandırmayın. Kendi düzeninizi kendiniz oluşturun ve asla ağır besinler tüketmeyin. Hafif ve sindirilebilir besinler hem tok tutar hem de kilo almanızı engeller. Öğünleri sık tutabilirsiniz, ama öğünlerdeki besin ağırlığı az ve dengeli olmalı. Her türlü besin grubunu tüketmelisiniz. Tüm proteinleri eşit miktarla almalı ve zayıflarken sağlığınızı da korumalısınız. Günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Bu da 1,5 – 2 Litre arası su demek oluyor. Su tüketimi sizin sindiriminizi çabuklaştırır ve bağırsaklarınızın sağlığını korur. Spor ve egzersiz konusunda bir uzmanın size vereceği düzeni takip etmelisiniz. Bir spor salonuna gitmiyor ya da bir düzen kullanmıyorsanız yazının sonundaki önerimize göz atabilirsiniz. Hiçbir şekilde antrenman yapamazsanız bile günün en az 1 saati düzenli yürüyüş yapmalısınız. İdeal kilonuza ulaşabilmeniz için birkaç farklı ölçünüzün idealleşmesi gerekir. Boyunuz, kilonu, beliniz, yağ oranınız ve kütleniz dengede ise gerçekten ideal kilonuzdasınız demektir.

İdeal Kilo

Kişinin kas oluşumu ve gelişiminin başlaması için ideal kiloda olması gerekmektedir. İdeal kilodaki kişinin yağ oranı dengededir ve oldukça düşüktür. Yağ oranı düşük olan vücutta kaslar kendini göstermeye başlar. Fitness ile yağ oranı dengelenmemiş birinin body ile kas çalışması sonuç vermez. Body’de yapılan egzersizler yağsız vücut için planlanmıştır. Günümüzde daha çok erkeklerin gözündeki ‘ İdeal Erkek Görüntüsü ‘ nün kaslı bir yapıda olduğu bilinen bir gerçektir. Eğer sağlıklı ve fit bir vücudunuzun olmasını,  beyler için ise kaslı ve çekici bir görünümünüzün olmasını, insanlara örnek bir dış görünüşe sahip olmayı istiyor ve bunun için gereken şeyleri yapmaya kendinizi hazır hissediyorsanız hemen bilgilerinizi alın ve kendi ideal kilonuzu öğrenerek hedefinizi belirleyin ve çalışmalara başlayın.

 

İdeal Kilo Hesaplama Makalesini Okuyanlar Bunları da Okudu:

Dukan Diyeti

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

31 YORUMLAR

  1. İdeal kilonuzu öğrenmek için sağ alt köşedeki ideal kilo hesaplama aracını kullanabilirsiniz. bu aracı sitenizde bulamadık.
    kaldırıldı mı?
    devlet sırrı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz