Genel sağlık açısından birçok faydalar sağlayan balık yağının hafızayı güçlendirmede de faydası bulunmaktadır. Bu bakımdan uzmanlar, balık yağının hafızayı güçlendirmek için günlük olarak olmasa dahi haftada en az 2-3 defa düzenli olarak tüketilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Yapılan araştırmalar sonucunda beyni ortalama olarak % 13 oranında geliştirdiği tespit edilen balık yağının gerek çocuklar ve gerekse de yetişkinlerin hafıza gelişiminde önemli bir rolü bulunmaktadır.

Balık Yağının Diğer Faydaları Nelerdir?

Balık yağının diğer faydaları ise şunlardır;

https://orjinalkrilloil.com/

Alzheimer Hastalığı Riskini En Aza Düşürüyor

  • Çağımızın önemli zihinsel hastalıklarından olan ve halk arasında unutkanlık hastalığı olarak bilinen alzheimer hastalığı riskinin en aza düşürülmesinde balık yağı oldukça etkilidir. İçeriğinde yer alan omega-3 vitamini sayesinde zihin gelişimini destekleyen balık yağı bu sayede beyin içerisinde yer alan kimyasal maddelerin daha düzenli bir şekilde işlev görebilmesini sağlayabilmektedir.

Saç Ve Cilt Dostu

  • Saç dökülmesini durduran balık yağı aynı zamanda cilt dostu olarak da bilinmekte ve uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ciltte meydana gelen akne, hafif düzeyli egzamaların giderilmesinde de balık yağı oldukça etkilidir.

Ruhsal Gerginliği Yok Ediyor

  • Rahatlatıcı etkisi sayesinde ruhsal gerginliği, stresi ve huzursuzluğu da ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda çağımızın en sık görülen ruhsal hastalıklarından depresyon hastalığı riskini de en aza indirebiliyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

  • Balık yağı aynı zamanda güçsüzleşen bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Bu sayede vücudun direncini arttırarak hastalıklara karşı daha güçlü bir savunma mekanizmasına sahip olmasını sağlıyor.

Konsanstrasyon Bozukluğunu Yok Ediyor

  • Özellikle okul çağındaki çocuklarda sıklıkla görülen konsantrasyon bozukluğunun giderilmesi açısından uzmanlar tarafından balık yağının tüketilmesi gerektiği önerilmektedir.

Balık Yağı Cinsel Yaşama Fayda Sağlıyor Mu?

Balık yağının pek bilinmeyen faydalarından biri de, günlük olarak düzenli bir biçimde kullanıldığı takdirde erkeklerde sperm kalitesini arttırmasıdır. Bu bakımdan ayrıca jinekoloji uzmanları tarafından da tavsiye edilen balık yağının günlük olarak kullanılması sağlıklı bir cinsel yaşam açısından da oldukça önemlidir.

Balık Yağı Fazla Kullanımda Zarar Verir Mi?

Balık yağının gereğinden fazlaca tüketilmemesi gerekmektedir. Aksi durumda kullanıcılarda titreme, vücutta ağrı, kötü ağız kokusu, göğüs ve sırt bölgesinde ağrı gibi bazı olumsuz durumlar meydana gelebilmektedir. Bu bakımdan balık yağının günlük olarak kullanımı sırasında mutlak olarak bir diyetisyenden destek alınmalıdır.

Balık Yağı Kimlere Tavsiye Edilmez?

Balık yağı gebe kadınlara, ciddi sağlık sorunları bulunanlara, ve bebeklerin kullanımına uzmanlar tarafından sakıncalı olarak görülmektedir. Bu kategoride bulunanlar balık yağını kullanmadan önce ilgili doktora danışmalı ve doktorun onay vermesi durumunda balık yağından faydalanmalıdırlar.

Balık Yağı Aç Karnına Mı Tüketilmeli?

Balık yağının yukarıdaki yan etkileri göstermemesi açısından mutlak olarak günlük olarak tok karnına tüketilmesi gerekmektedir. Günlük öğünlerin alınmasından sonra kapsül şeklinde kullanılan balık yağının 1 adet alınması veya yağ şeklinde kullanılması durumunda ise 1 yemek kaşığı oranında tüketilmesi gerekmektedir.

Balık Yağı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Balık yağının kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerden biri, balık yağının egzersizler ile birlikte tüketilmesidir. Bu sayede metabolizmanın daha hızlı bir biçimde çalışması söz konusu olduğundan dolayı balık yağının daha hızlı etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Balık yağının kullanımı mutlak olarak diyetisyen gözetiminde olmalı ve diyetisyen tarafından verilebilecek ek takviyelere de harfiyen uyulmalıdır. Balık yağının ne zaman kesilmesi gerektiği hakkında da diyetisyenden bilgi alınmalıdır. omega 3 nasıl içilir

Çocukların hafıza gelişiminin sağlanması açısından balık yağından faydalanılmalı ve balık yağı kullanımında yukarıdaki faktörlere de özen gösterilmelidir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz