Günde Kaç Öğün Beslenmeliyiz

Günde Kaç Öğün BeslenmeliyizSağlıklı bir yaşamın ilk şartı dengeli ve düzenli beslenmektir. Türk geleneklerine göre klasik her ailenin üç öğün yemek yediğini biliyoruz. Kimi zaman bu durum iki de olabiliyor veya daha fazla. Ama bilinmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken bir durum daha var ki o da herkesin tüketeceği yemek miktarının veya öğün sayısının aynı olmadığıdır. Tıpkı bir yetişkinin tükettiği kadar besini bir bebeğin tüketemeyeceği gibi. Başka bir şekilde anlatmak gerekirse tüm gün ayakta çalışan, koşturan veya çok fazla efor sarf eden birisinin gıda ihtiyacını çoğu kez üç öğün yemek yemek karşılamaz. Bu yüzdendir ki herkes için aynı öğün sayısı doğru olmaz.

Günde kaç öğün yemek yemeniz gerektiğinizi kendi yaşam koşullarınıza göre belirlemelisiniz. Böylece hem ihtiyacınız olan enerjiyi alıp aç kalmazsınız hem de formda kalabilirsiniz. Çok hareketli bir yapınız varsa.. ve yoğun bir iş hayatına da sahipseniz üç ana öğünün dışında hayatınıza ara öğünleri katabilirsiniz. Öyle ki sabah ve öğle yemeğinin arasında çok acıktığınızı hissettiğinizde 3-4 adet kuru meyve veya bir orta boy yaş meyve tüketebilirsiniz. Öğle öğünü ile akşam öğünü arasında acıktığınızda ise bir küçük avuç kuru yemiş tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra çok fazla acıktığınız zaman gözünüze uyku girmez o halde bir üçüncü öğünü düşünmelisiniz. Bu öğünde ise bir bardak yağsız süt içebilir ve rahat bir uyku alırken aç karna da yatmamış olursunuz.

 

6 Öğün Yemenin Faydaları

Günde altı öğün yemek yalnızca çok hareketli insanlar için gerekliymiş gibi anlaşılmasın. Çünkü ana öğünleri küçük porsiyonlar halinde tüketenler de ara öğünleri hayatlarına alabilirler. Bu şekilde hem formda kalmış hem de aç kalmamış olursunuz. Bu sayede hayatınızda neler mi olur;

  • Mideniz rahatlar. Bunun sebebi ise dolu dolu üç ana öğünü sindirmek oldukça güçtür. Fakat az az alınan altı öğünü hazmetmek çok daha kolaydır. Bu sayede tükettiğiniz besinlerin her zerresi vücudunuza fayda sağlar ve kolay sindirilir.
  • Kolay sindirilen besinler aynı zamanda bağırsaklarında hızlı çalışmasını sağlar ve bu da istenmeyen pek çok bağırsak sorunlarının da aşılmasında etkilidir.
  • Uzun süre aç kalmadığınız için kan şekeriniz düşmez ve çikolataya sarılmak zorunda da kalmazsınız. Bu sayede yine formda kalmış olursunuz.
  • Kilo vermek için harika bir yöntem olan altı öğün, beslenme alışkanlığı haline geldiğinde bir ömür fazla kilo sorunu yaşamaz ve istediğiniz her kıyafetin içine kolaylıkla girebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz