Yağ Yakıcı Besinler

Yağ Yakıcı BesinlerGerek aşırı kilolu gerekse de hafif kilolu kişilerin en çok rahatsız oldukları bölge şüphesiz ki göbek bölgesi oluyor. İki cinste de gözlemlenebilen göbek bölgesindeki yağlanma diğer bölgelere göre daha çok olmakta, buna bağlı olarak ise zayıflamak nispeten daha zor olmaktadır. Bilinmesi gereken beslenme tarzı ve birkaç pratik bilgi sayesinde göbek bölgenizde yağlanmalardan oldukça kısa sürede kurtulmak mümkün. Bugün sizlere göbek bölgenizde oluşan yağlanmadan kurtulmanız için beslenme planınızda yapmanız gereken değişikliklerden ve göbek etrafında oluşan yağlanmayı eritmek için tüketebileceğiniz 9 önemli besinden bahsedeceğiz. Bunun yanında yapabileceğiniz diğer uygulamalar sayesinde artık aynalara baktığınızda rahatsız olduğunuz, hareket alanınızı kısıtlayan göbek yağlarınızdan kısa bir süre içerisinde kurtulabileceksiniz.

Karın Eritmek için Yağ Yakıcı Besinler

Metabolizmanın hızlanmasını ve sindirilmesi için daha fazla enerji harcanmasını ve göbek bölgenizde meydana gelmiş olan fazla yağlanmanın yok olmasını sağlayan 9 temel besinimizi.. şu şekilde sıralayabiliriz.

Baklagiller: Oldukça düşük kalorili olan baklagiller fasulye, nohut, mercimek, börülce, bakla, bezelye gibi besinlerdir. Protein bakımından oldukça zengin olan besinler lifli yapıya sahip oldukları için kısa süre içerisinde doymanızı sağlayarak zayıflamayı kolaylaştıracaktır. Kan şekerinin dengelenmesinde büyük role sahip olan besinler sindirilirken vücudun fazla enerji harcamasını sağladıkları için kilo vermek kolaylaşacaktır.

baklagiller

 

Yeşil Çay ve Biberiye Çayı: Yetişkin bir insanın 1 gün içerisinde alması gereken kalori miktarı yaklaşık olarak 2000 kaloriyken fazla beslenmeden dolayı bazı zamanlar bunun üstüne çıkılabilmekteyiz. Bu gibi durumlarda hızlı bir şekilde kalori yakmak için yeşil çay ve biberiye çayı oldukça önemlidir. Şöyle ki 2 bardak yeşil çay gün içerisinde 150 kalori yakmanızı sağlarken aynı şekilde 2 bardak biberiye çayı da 100 kalori yakmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle diğer gazlı ve şekerli yiyecekler yerine bu bitki çaylarını tüketmeniz önerilmektedir.

yeşil çay

 

Protein Ağırlıklı Besinler: Protein bakımından oldukça yüksek değerlere sahip olan yumurta, tavuk, balık, hindi, et, süt ve süt ürünleri gibi besinleri bu dönemde yeteri miktarda tüketmeniz gerekmektedir. Sindirimleri açısından yağ ve karbonhidrata göre daha zor olan protein ağırlıklı besinler vücudun daha fazla enerji harcamasını yani daha fazla kalori yakılmasını sağlayacaktır.

protein ağırlıklı besinler

 

Zeytinyağı: Her besin öğesinden vücudunuzun, ihtiyacı olduğu gibi yeteri miktarda yağa da ihtiyacı vardır. Bu nedenle en sağlıklı ve hafif olan aynı zamanda içerisinde bulundurduğu omega ve yağ asitleri nedeniyle zayıflamayı sağlayan zeytinyağını diğer yağlar yerine tüketmelisiniz. Sağlıklı bir yağ olan zeytinyağı kolesterolünüzü dengede tutarak açlık krizlerinin engellenmesini sağlayacaktır.

zeytinyağı

 

Üzüm: Daha az kalorili beslenmeniz gereken bu dönemde şeker ihtiyacınızı karşılamak için tatlı meyvelere yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır. Sizlere önerebileceğimiz şeker ihtiyacını karşılayan en iyi besin üzümdür ancak şeker oranı diğer meyvelere göre daha yüksek olduğundan doğal şeker de olsa aşırı tüketilmesi önerilmemektedir.

üzüm

 

Limon: Göbek çevresinde meydana gelen yağları eritebilmede oldukça etkili olan bir içecektir limon suyu. Günde bir bardak suya yarım limon sıkılarak içilmesi gerekmektedir. Egzersizlerinizden önce yapabileceğiniz bu uygulama sayesinde yağ yakma oranını % 30 miktarda arttırmak mümkündür.

limon

 

Karpuz: Özellikle yaz aylarında tüketebileceğiniz bir besin olan diğer bir önemli meyvemiz ise karpuzdur. %90‘ından fazlası su olan karpuzu bir öğününüzün tek yiyeceği bile olabilir. Lifli yapısı ve içerdiği potasyum sayesinde tokluk hissi oluştururken sindirimi de kolaylaştırarak zayıflamanızı sağlar.

karpuz

 

Muz: Verdiği muhteşem bir tokluk hissi sayesinde tek bir muz ile bile bir öğününüzü geçirmeniz mümkündür. Günlük kalori değerine karşılık 20 muz ihtiyacı karşılamaktadır. Ancak sağlıklı bir beslenme için gün içerisinde sadece muz tüketilmesi elbette önerilmemektedir!

muz

 

Kereviz: Sağlıklı ve yağ yakılmasında etkili olan önemli bir sebzemiz olan kerevizin salatalarınızda çiğ olarak tüketilmesi önemlidir.

kereviz

Önerdiğimiz bu muhteşem 9 besin, daha sağlıklı beslenmenizi ve kısa sürede yağlarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Ancak size önereceğimiz diğer muhteşem öneri ise göbek bölgenizin çalışmasını sağlayan egzersizler yapmaktır. Her gün yapacağınız 15-20 dakikalık göbek eritme egzersizleri, karın bölgenizin daha çok hareket etmesini, kaslarınızın sıkılaşmasını ve göbek yağlarınızın erimesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz