Gece Yemek Yeme

Gece Yemek YemeAslına bakarsanız hep gece yemek yemenin zararlı olduğundan söz edilir ama bunun keyifli bir şey olduğunu kimse söylemek istemez. Gece yemek güzeldir fakat bunun aynı zamanda size dönüşü de oldukça ağır olacaktır çünkü insan vücudunda dolaşım ve sindirim gibi fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilediği ve de yağlanma gibi ciddi bir soruna neden olduğu da bir gerçektir.Gece Yemek Yemeyi önleme

Uzmanlar gece yemek yemenin bir hastalık olduğunda hemfikir olmuşlardır çünkü bu dürtü insanda vazgeçilmez bir istek uyandırır, kişi aklına geldiği zaman yemek yemeden kendini rahat hissedemez. Oysaki vücut fonksiyonlarımız günün doğuşuyla beraber hareket kazanır, organlarımız adeta bu sistem üzerine kurulmuştur. İnsan sabah kalkar, yemek yer, hareket eder ve sonra tekrar uyur bu bir sirkülâsyondur. Eğer siz bu döngüyü bozarsanız o zaman sindirim sisteminizde de bozulmalar meydana gelecektir.

Metabolizmamız gece olduğu zaman kendiliğinden uyku moduna geçer ve bu dakikadan sonra da çalışmayı oldukça yavaşlatır. Bunun sonucu olarak ise mide yeteri kadar çalışamayacağı için içerisindeki besinleri tam anlamıyla sindiremeyecektir. Bu da sonuç olarak size kilo olarak geri dönecektir. İşin bir diğer tarafı ise uyku düzeninizi oturtmanız olacaktır çünkü uyku düzeninizi oturtmazsanız o zaman gece geç saatlere kalacak ve acıkacaksınız. Gece vaktinde yediğiniz her şey de sizde kalori olarak kalacaktır.

Buradan hareketle eğer bir diyet programına tabi değilseniz bu noktada size bilgi olması açısından belirli saatler içerisinde yiyebileceğiniz yiyecekleri belirtelim. Bu noktada önemli olan konu akşam 19.00’dan sonra hiçbir şey yememenizdir. Biz bunları sizin için iki bölüme ayırdık diyette yenilmemesi gerekenler ve de yenilebilecek olan besinler.

 

Diyette Yenmemesi Gerekenler

 • Beyaz unla yapılmış olan yiyeceklerin tamamı
 • Kuruyemiş
 • Şeker içeren ürünler ve çikolata
 • Patates kızartması, pirinç
 • Hazır gıdalar
 • Gazlı içecekler
 • Yağlı yiyecekler

 

Diyette Yenebilecekler

 • Fındık ve badem
 • Kuru kayısı ( 3-5 Tane)
 • Havuç ve bulgur pilavı
 • Meyve 1 porsiyon ( Elma, Şeftali vs.)

 

Gece Yemek Yeme İsteğimi Nasıl Bastırırım?

Gece illaki bir şeyler yemek ihtiyacı duydunuz ise o zaman kendinize bazı hileler bulmalısınız çünkü vücudunuz aynı zamanda kandırılmaya da çok müsaittir Örneğin; karnınız aşırı derece de acıktı, o zaman salatalık veya havuç yiyebilirsiniz ya da yoğurt sizin için iyi bir tercih olabilir. Bunların dışına pek çıkmamaya özen gösterin. Pek tavsiye etmesek de biliyoruz ki ara sıra kaçamak yapacaksınız. Oldu da gece yenmemesi gereken besinlerden yediniz veya bir pizzayı mideye indirdiniz. Bu durumda ise sabah kalkar kalkmaz kahvaltıdan önce 30-60 dakika arasında spor yapmak geceden midenizde depolanan kalorileri yakmanıza yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz