Dukan Diyeti Nasıl Yapılır

Dukan Diyeti Nasıl YapılırYanlış beslenme ve hayat şartlarının getirdiği hareketsiz yaşam, istemediğiniz yağlı bir vücudun oluşmasındaki en büyük etkenlerin başında gelir. Bugün sağlıklı bir şekilde, tekdüzelikten çıkarak ideal kiloya ulaşımının önemli bir noktasından bahsedeceğiz. Dukan diyeti nasıl yapılır sorusuna vereceğimiz cevaplar sayesinde sağlıklı bir şekilde istediğiniz kadar kilo verebilecek ve vücudunuzun fit bir görünüme sahip olmasını sağlayacaksınız. Daha önceki dukan diyeti konulu yazımızda diyetin genel özelliklerinden zaten bahsetmiştik, bu makalemizde ise Dukan diyeti nedir, kaç evresi vardır, hangi evrelerde ne yapılır gibi sorulara vereceğimiz yanıtlar sayesinde bilinçli bir şekilde bu diyeti uygulayabileceksiniz. Diğer diyetlere göre birçok farklı özelliği olan dukan diyeti Pierre Dukan tarafından geliştirilmiştir. 4 farklı evreden oluşan diyet sayesinde hiçbir zaman diyetten sıkılmayacak ve aç kalmayacaksınız. Her insanın kilosuna, vermek istediği kilo miktarına göre değişebilen özelliklere sahip dukan diyeti nasıl yapılır iyice öğreneceksiniz.

Atak Evresi

Dukan diyeti nasıl yapılır sorusunun cevabına diyetin ilk evresi olan Atak evresi ile başlayalım. Vücudunuzdan hızlı bir şekilde kilo kaybı sağlamak için.. bu evreyi uygulamanız gerekecek. Dukan diyeti genel olarak protein ağırlıklı bir diyettir ve bu evremizde tam olarak 72 çeşit protein kaynaklı besin bulunmaktadır. Diğer evrelere göre en fazla protein içeren atak evresi ilk etapta vücudunuzun birden kilo vermesini sağlayacaktır. Dukan diyeti nasıl yapılır, atak evresinde neler yapmalıyız diye sorar gibisiniz. Atak evresinin uygulama süresi kişiden kişiye göre değişmektedir. Yani vermek istediğiniz kilo miktarı 10-20 arası ise 5 gün boyunca, 10 kilodan daha az ise 3 gün boyunca 5 kilodan daha az ise 1 gün boyunca uygulanmalıdır. Dukan diyeti nasıl yapılır diyenler her evre için bu gibi hesaplamalar yapacaklardır. Diyetin her evresinde olacağı gibi bu evremizde de günde 2 litre olmak üzere bol bol su tüketmelisiniz. Bol bol protein tüketeceğinizi söylediğimiz bu evrede balık, yumurta, süt, tavuk, yağsız peynir, yoğurt gibi besinleri tüketebilirsiniz. Besinlerinize aroma vermek için limon, baharat veya sirke kullanabilirsiniz.

Seyir Evresi

Dukan diyetinin ikinci evresi olan seyir evresine geldiğinize göre vücudunuzda ciddi bir şekilde kilo kaybı söz konusu olmuş demektir. Artık aynaya baktığınız zaman bazı bölgelerinizdeki zayıflamayı hissedebilirsiniz. Seyir evresi de tıpkı atak evresi gibi protein ağırlıklıdır ancak bu evrede protein ağırlıklı olan sebzeleri daha çok tüketeceksiniz. 28 çeşit sebze bulunan bu evremizde bazı günler sadece protein beslenirken bazı günler ise protein ve sebzeyi birlikte tüketeceksiniz. Sebze ve proteini birlikte tükettiğiniz günlerde ise sınırsız bir şekilde sebze tüketme hakkınız bulunmaktadır. Dukan diyeti nasıl uygulanır sorusuna verdiğimiz yanıtlar diyeti daha kolay bir şekilde uygulamanızı sağlayacaktır.

Pekiştirme Evresi | Ödül Evresi

Dukan diyeti nasıl yapılır diye merak edenler, seyir evresinden sonra pekiştirme evresi ile verdiğiniz kiloları pekiştirmeyi öğreneceksiniz. Bu evremize kadar bir hayli yol almış ve istediğiniz kadar kilo vermiş olacaksınız. Dukan diyeti nasıl yapılır sorusuna vereceğimiz cevabın en güzel örneklerinden biri bu evrede gerçekleşmektedir çünkü artık protein ve sebzeyi birlikte her gün tüketebilecek ve emeklerinizden sonra küçük bir hediye olarak haftada 1 veya 2 gün karbonhidrat tüketebileceksiniz. Hediyeler bununla sınırlı kalmıyor ve karbonhidrat hediyesinden sonra haftada belirlediğiniz 2 gün boyunca istediğinizi yeme özgürlüğü verilmiştir. Dukan diyeti nasıl yapılır diye merak edenlere her evrede verdileri kiloya göre hesaplamalar yapacaklarını söylemiştik. Bu evremizi ise verdiğiniz her kilo başına 5 gün boyunca uygulamalısınız. Bu evrede daha eğlenceli gelen diyetinizi kaç gün yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız verdiğiniz kilo ile 5’i çarpmanız gerekmektedir.

İstikrar Evresi

Dukan diyeti nasıl yapılır konulu makalemizin en son evresi yani istikrar evresindeyiz. Bu evremizde amacınız bu zamana kadar verdiğiniz bütün kiloları koruyarak geriye almamak olacaktır. Bu evremiz kuralları çok esnek olan kısacası rahat rahat yemek yiyebileceğiniz bir evre olarak karşımıza çıkıyor. İstikrar evremizde kilonuzu koruyabilmek için yapmanız gereken sadece haftada bir gün diyet programını uygulamak, geri kalan günler ise istediğinizi yiyebilmektir. Diyete uymanız gereken 1 gün yani perşembe günü ise diğer günlerden farklı olarak sadece protein ağırlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Bu son evremiz ile birlikte verdiğiniz kiloda sabit bir şekilde kalmayı ve kilo almamayı öğreneceksiniz. Dukan diyeti nasıl yapılır konusunda gerek daha detaylı bilgi edinmek, gerekse de ciddi ciddi bu diyete başlamayı düşünen okurlarımıza Dr. Pierre Dukan’ın kitabını almalarını öneririz. Bu kapsamlı diyet sayesinde istediğiniz kiloya ulaşırken uygulayacağınız basit egzersizlerle de zayıflama sürecinizi pekiştirmeniz mümkündür. Bu sayede daha hızlı kilo verirken aynı zamanda vücudunuzu da sıkılaştırmış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz