Diyetler

Diyetlerİçinde bulunduğumuz bilgi çağında birçok işlemin artık masa başından halledilebilmesi hareketsiz bir yaşamı da beraberinde getirmiştir. Hızlı yaşam sonucunda beslenme alışkanlıkları da değişti ve fastfood tüketimi yaygınlaştı. Yiyecek imkânının çok olması ve hareketsizliğin de meydana gelmesi ile kişilerde fazla kilodan kaynaklanan fiziksel ve psikolojik hastalıklar görülmeye başlandı. Her geçen gün artan kilo sorunları, insanları diyetler hakkında bilgi sahibi olmaya ve diyetler ile ilgili uygulamalar yapmaya yönlendirdi. Sizler de fazla kilolarınızdan şikâyetçiyseniz bünyenize, zevklerinize ve yaşam tarzınıza göre diyet programı hazırlamalı ve kısa egzersizler dahi olsa hayatınıza mutlaka bir hareket katmalısınız.

Diyetler oluşumlarına göre sadece tek bir besin değeri üzerinden oluşturulabildiği gibi tüm besin değerleri içerisinde.. orantılı dağıtma yoluyla da oluşturulabiliyor. Yani bazı diyetler sadece karbonhidrat veya sadece protein içeren diyet türü olabildiği gibi bazıları ise hem karbonhidrat hem de protein içerebiliyor. Burada sizi asıl ilgilendiren kalori miktarı ve sağlıklı zayıflamak olmalıdır. Düzenli olarak spor yapıyorsanız ve yoğun tempolu olarak çalışıyorsanız harcadığınız kalori miktarından daha az olmak kaydıyla beslenme listenizi ayarlayabilirsiniz.

Diyetler ve Pişirme Şekilleri

Diyetler içerisindeki yiyeceklerinizi her zaman söylediğimiz gibi pişirirken haşlama veya buğulama tercih etmelisiniz. Oldukça yüksek bir kaloriye sahip olan yağda pişirme yöntemi az kalorili bir yiyeceğin kalorisinin artmasına neden olduğu için kızartmadan ne kadar uzak durursanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Aynı şekilde yüksek kalorili bir karbonhidratı haşlama veya su buharında pişirme gibi yöntemleri tercih ederseniz de kalorisinin düşmesini sağlamış olacaksınız.

Diyetler ile İlgili En Önemli Kural

Diyetler konusunda dikkat edeceğiniz bu tür uygulamalar, daha hızlı ve sağlıklı bir biçimde zayıflamanızı sağlayacaktır. Yapmış olduğunuz farklı pişirme teknikleriyle diyetinizi monotonluktan çıkarmalı ve bıkmamanız için bu tür renklendirmeler yapmalısınız. Tercihlerinize ve gün içerisindeki hareketliliğinize göre hazırlamanız gereken diyetler ile ilgili en önemli kural, zayıflayabilmeniz için kesinlikle normalde aldığınız kalori miktarından daha az olmalıdır. Burada kastedilen az veya çok yemek değil az kalorili beslenmektir. Hazırlamış olduğunuz diyette yiyeceklerinizi öğünlere ayırmalı ve diyet içerisindeki yiyeceklerinizi kalori bakımından inceleyerek en hareketli olduğunuz sabah ve öğlen kısmına yerleştirmelisiniz. Bu sayede diyetler içerisinde oynamalar yaparak aldığınız kaloriyi vücudunuzda depo etmeden yakmış olacaksınız. Zayıflamak veya kilo almak tamamen sağlığınızı doğrudan etkilediği için sigara, alkol, fast food, asitli ve bol şekerli içecekler kesinlikle tüketilmemeli ve düzenli olarak spor yapılmalıdır. Hayatınızda yapmış olduğunuz oldukça küçük bir hareketlenme dahi zayıflama sürecinizin hızlanmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz