Diyet Yemekleri

Diyet Yemekleri Nelerdir

Diyet YemekleriÖzellikle bayanların baş belası olan fazla kilo problemi ile baş etmek için yenilen diyet yemekleri kilo vermeye çalışan kişilerin en büyük destekçisidir. Kilo vermek isterken yapılan egzersizlerin, sporların yanında hazırlanan listelerle beraber, yediklerine de dikkat eden birçok kişi yemeklerinin nasıl olması gerektiğini ve neyi yiyip neyi yiyemeyeceklerini tam olarak bilmiyor. Bunun önüne geçmek için de iyi bir araştırma ve rehber seçimi yapılması gerekmektedir. Diyet yemekleri kesin olarak şudur şeklinde tarif edilemez ve belli kriterlere giren her yemek bu listenin içine alınabilir. Yemek yaparken veya dışarıda yemek yerken dikkat etmeniz gereken hususların başında yemeğin kalori miktarı gelir. Belki de diyet yapanlar için en önemli şey olan kalori miktarı yediği kadar yakması gerektiğini bilen insanlar için çok önemlidir. Bu yüzden diyet yemekleri araştırması yaparken de ilk olarak…  yemeklerin kalori miktarlarına bakarlar ve ona göre yemek yerler.

Diyet yemekleri seçilirken dikkat edilen bir diğer önemli şey ise bu besinlerin nasıl pişirildiğidir. Diyet yaparken pişirme şeklinize çok dikkat etmelisiniz. Çünkü çok kalorili bir besin bile iyi bir pişirme yöntemiyle vücuda zararsız hale gelebilir. Örneğin diyet yemekleri pişirirken size en yardımcı olacak pişirme şekillerinden biri buğulamadır. Bu yöntem sayesinde yemeklerinizi su buharı ile pişirmiş olacağınızdan ve vücuda çok zararlı olan yağ kullanma zorunluluğunuzdan kurtulacağınız için en sağlıklı ve diyet açısından en yardımcı pişirme yöntemlerinden biridir. Diyet yemekleri yaparken haşlama yöntemi de kullanılabilir. Doğru kullanıldığında diyetinize yardımcı olan bu yöntemde eğer fazla miktarda yağ kullanırsanız kilo almanıza neden olabilir. Fakat doğru ve kararında yağ katılan bir haşlama yemeği, hazmı kolay olacağından kilo vermenize yardımcı olur. Diyet yemekleri arasında mutlaka et yemek istiyorsanız eti ızgara şeklinde pişirebilirsiniz. Bu yöntemde de yağ kullanma zorunluluğu yoktur ve yiyecekler kendi yağları ile pişeceğinden vücuda yararlıdır. Hemen hemen her besinin ızgara yapılabileceğini bildiğinizden bu yöntemi sık sık kullanabilirsiniz.

Diyet YemekleriTam tersi olarak az kalorili bir besin de pişirme şeklinin yanlışlığı nedeniyle vücudunuza zarar verebilir ve sizin kilo almanıza neden olabilir. Diyet yemekleri hazırlanırken kullanılmaması gereken en zararlı pişirme yöntemi kızartmadır. Kızartmanın asıl tanımına bakıldığında yiyeceklerin yağ içinde pişirilmesi olarak görüleceğinden diyet yapanlar için doğru olmayan bir yöntemdir. Özellikle patates gibi yiyeceklerin kızartılması sonucu sağlığınıza zarar verebilir ve kilo alabilirsiniz. Pişirme şekillerinin ardından, bazı besinlerde özel olarak kilo almanızı engeller ve içerdiği kalori miktarı açısından diyet yaparken kullanmanız için öne çıkarlar. Türkiye’de sofraların olmazsa olmazlarından pirinç pilavı yapılırken beyaz pirinç yerine esmer pirinç kullanılması sizin açınızdan oldukça yararlı olacaktır. Yapısı nedeniyle kilo vermenize yardımcı olacak olan esmer pirinç, beyaz pirince göre çok daha fazla B vitamini içerir ve sindirimi daha kolaydır. Kilo vermek isteyenlerin bildiği metabolizmanın hızlı çalışması gerektiği bilgisiyle doğru orantılı olarak taze meyve ve sebzelerde mutlaka tüketilmelidir. Diyet yemekleri yenirken yanlarında yenilebilecek olan bu besinler kilo vermenize yardımcı olurlar, sindirimi kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırırlar. Bu meyve ve sebzelerin başında, greyfurt, kırmızı üzüm, salatalık, nar, brokoli, elma ve kiraz gelir. Yiyeceklerinize dikkat ettiğiniz takdirde kilo verme yolunda büyük mesafe kat ettiniz demektir. Buradan hareketle yukarıdaki bilgiler ışığında yediğinize içtiğinize dikkat etmeli, kilo vermek istiyorsanız diyet yemekleri hazırlarken bu tavsiyeleri de göz önünde tutmalısınız.

 

Diyet Yemekleri Makalesini Okuyanlar Bunları da Okudu:

Diyet Listesi

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz