bitter çikolata

bitter çikolataŞeker her bünyede vücudun düşmanı olarak ortaya çıkmaktadır. Bazen aşırı kiloların habercisi, bazen kolesterol bozukluklarının nedeni, bazen de vücudun işleyişinin en büyük düşmanıdır. Tüm bunlara rağmen insanlar şeker tüketiminden vazgeçememektedir. Çünkü şeker olması gerekenden fazla bağımlılık yapıcı bir maddedir. Bu nedenle insanlar şekeri kısma ya da azaltma yönünde adımlar atarlar. Şerbetli tatlılar da vücuda şeker emilimi sağlayan çok güçlü bir unsurdur. Tatlının da bağımlılık etkisi düşünüldüğünde bundan vazgeçmek oldukça zor olacaktır. Peki, vazgeçmek yerine tatlı alışkanlıklarınızı değiştirecek bir besine yönelseniz nasıl olurdu?

Diyet Yaparken Tatlı Yemek Mümkünmü

Günde 20 Gr Bitter Çikolata

Çikolata şekerle dolu bir besin olarak bilinmektedir. Halbuki bitter çikolata yalnızca kişilerin kalp ve damar sağlığını korumakla görevlidir. Diğer çikolata türlerinin aksine içerisinde yüksek oranda kakao barındıran bitter yağ yakmadan enerji vermeye kadar birçok fayda sağlar. En başta cilde iyi geldiği anlaşılan ve bunun üzerine çeşitli denetimlerden geçirilen bitter zamanla kalp ve damar sağlığını güçlendirdiği, yağ yakımını hızlandırdığı, zayıflamaya yardımcı olduğu ve.. enerji verdiği için fazlaca tüketilmeye başlanmıştır. Bitter çikolata bu gibi nedenlerle sağlık açısından en faydalı tatlı olarak nitelendirilmiştir. Ayrıca bitter çikolatanın tadı da tatlı seçimlerinin bittere kaymasında oldukça etkilidir. Şerbetli tatlılar gibi vücuda şeker yüklemesi yapmayan ve kan şekerini yükseltmeyen aynı zamanda tadı da bu kadar eşsiz olan bitter çikolatanın tatlı seçimlerinde liste başlarına alınması kişilerin sağlıklı bir yaşam sürmeleri adına oldukça tatmin edici olacaktır. Tabii ki bitter çikolata da çok fazla tüketilmemelidir. Diyetlerde tüketimi serbest olan bitter çikolatanın bile bir sınırı vardır. Bu sınır aslında kişinin ihtiyacının karşılandığını hissettiği anda durması demektir. Maalesef bunu neredeyse hiç kimse başaramaz, çünkü herkesin sevdiği çikolatanın bitmeden kesilmesi çok zor bir durumdur. Yapılan araştırmalar bitter çikolatanın en az %70 oranında kakao içermesi şartına bağlı olarak yalnızca günlük 20 gram tüketilmesinin doğru olacağını göstermektedir. Bitter çikolatanın kakao oranı aldığınız paketlerin üzerinde yazmaktadır, gramını da yine elinizdeki bitter çikolata gramından hesaplayabileceksiniz. Günlük tüketeceğiniz 20 gramlık bir bitter çikolatanın değeri sadece 95 kaloridir. 

Şerbetli Tatlılardan Uzak Durun

Şerbetli tatlılar bir anda vücuda şeker yüklemesi yapar bu da demektir ki kan şekeri bir anda yükselecek, kötü kolesterol artacaktır. İşte bu olayın önlenmesi %70 üzerinde kakao barındıran bir bitter çikolata ile mümkündür. Bitter çikolata doğru dozda alındığı zaman kan şekerini dengeleyecek ve kötü kolesterolün olması gereken seviyelerden yukarı çıkmamasını sağlayacaktır. Bu yüzdendir ki uzmanlar şerbetli tatlılardan uzak durulması gerektiği yönünde hem fikirdir. Aynı zamanda düzenli olarak tüketilen bitterin diyabet riskini azalttığı da bilinen faydaları arasındadır. Çikolatanın mutluluk hormonu salgıladığına dair bilgiler bitter için de geçerlidir. Gerçekten de düzenli olarak bitter çikolata tüketimi yapan kişilerde hem kilo sorunu yaşanmamış, hem de stresin azaldığı ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak da kişilerin mutluluk seviyelerinde artışlar gözlenmiştir.

Kilo vermenin en gözde olduğu dönemler yaz aylarının yaklaştığı dönemlerdir. Bu dönemlerde kişiler yaza daha fit girmek istediğinden diyetler ve en önemlisi egzersizler yaparlar. Günlük bitter alımını spor öncesi yapan kişilerde yağ yakımı daha hızlı olduğu ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak da kişilerin bitteri spor öncesi yemeleri tavsiye edilir. Bitter çikolatanın cilt güzelleştirici özelliği de oldukça önemlidir. Cilde ışıltı katan tatlının yaz aylarında yeterli düzeyde tüketilmesi güneşin zararlı ışınlarından daha fazla korunmanın mümkün olduğunu da ortaya koymaktadır. İçerdiği antioksidan oranının yüksek olması nedeniyle cilt bakımını kusursuzca sağlayan bitter çikolata cildin ihtiyacı olan nem dengesinin korunmasında da yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz