Diyet Programı

İnternette yüzlerce hatta binlerce diyet programı bulmanız mümkündür. Fakat biz size bir diyet programı vermek yerine, amacı nedir ve bu program ne kadar etkilidir bu konuda bilgi vereceğiz. Sonunda ise şimdiye kadar öğrenmiş olduğumuz en etkili diyet programını vereceğiz. Özellikle ünlüler bir ay kameralar karşısında görünmedikten sonra ilk ekrana çıkışlarında bütün izleyiciyi şok ederler. Nasıl olurda bir ay içerisinde onlarca kilo veriyorlar ve hiç bir sağlık sorunu yaşamıyorlar. Tabii ki diyet programının amacı sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlamaktır ama nasıl bu kadar hızlı bir şekilde oluyor? Magazin programlarında bu ünlülere hep sorulur; “Nasıl oldu da bu kadar kısa bir sürede bu kadar kilo verdiniz?” tabii sanatçımız kendini ağırdan satar, ünlü bir diyetisyenden yardım aldığını ve daha önce hiç görülmemiş bir diyet programı uyguladığını söylerler… Peki işin gerçek yüzü ne?

Diyet Programı Kaç Çeşitten Oluşur?

Diyet ProgramıHer bir diyet listesinin bir amacı vardır ve ona uygun şekilde değişik yollardan hareket edilir. Bu nedenle a, b, c gibi diyet programı ismi oluşur. Yani neredeyse her diyet programı aynıdır. Aralarında bir kaç değişik yol izleyeni de vardır. Biz size genel ve özellikle sanatçıların kullandıkları diyet programı mantığını anlatacağız. Öncelikle bir insanın günlük ihtiyacı olan enerji miktarı ortalama.. 2500 kaloridir. Bu enerji sabahtan akşama kadar olan öğünlere, fazlalık sabaha ve sonra öğle yemeklerine ayrılacak şekilde bölünür. Karbonhidrat (ekmek, simit gibi…) alımını en aza indirgersiniz. Günlük öğün sayısını üçten beşe çıkarırsınız. Amaç vücudun şeker ihtiyacını sürekli olarak karşılamasını sağlamak ve kan şekeri düşmesi durumunun önüne geçmektir. Başlangıç olarak yukarıda bahsettiklerimizi yapmaya hazırsanız artık zayıflamak sizin içinde çok kolay bir hal alacak… Haftanın bütün günleri mutlaka vereceğimiz programa uymalı, sigara ve alkol alışkanlığından vazgeçmeli, fast food ürünlerinden olabildiğince uzak durmalı, gazlı içecek tüketimi olmamalı ve günlük işe gidiş dönüş gibi anlarda araç kullanımı yerine mesafe kısaysa yürüyüş yapılmalıdır. Bu dediğimiz şartlara uymanız durumunda vereceğimiz diyet programı da işe yarayacaktır.

Diyet Programı Tavsiyesi

Diyet ProgramıSabah uyandığınızda ceviz ve kuru kayısı gibi hem enerji deposu hem de lif oranı yüksek ürünler tüketmelisiniz. Bu ürünleri çok az miktarda almanızı tavsiye ediyoruz. Kahvaltıda 8-10 adet zeytin ve büyük bir kâse salata yiyebilirsiniz. Zeytin vücudun günlük alması gereken enerji miktarını destekleyen üründür. Beş parçaya böldüğümüz öğünün ikinci dilimini on çayı diye tabir edilen zaman dilimi seçilebilir. Bu zaman diliminde ise yine lif oranı yüksek olan besinler seçilmelidir. Öğle yemeğinizde bir porsiyon fazla yağlı olmayan sebze yemeğinin yanında bir büyük kase yine salata yemeniz gerekiyor. Diğer ara öğünümüz ise saat 15:00 gibi seçilebilir. Bu saatte yine bir porsiyon meyve tüketmenizi ve yanında içecek olarak asitsiz herhangi bir içecek tercih edilebilir. Son olarak akşam yemeğinizde bir porsiyon yağsız sebze yemeği ve bir kâse salata yiyerek diyet programının ilk haftasını tamamlamış oluyoruz. İkinci haftasında kahvaltıya zeytin yerine, 80gr. yarım yağlı beyaz peynir ve bir adet yumurta eklemeniz tavsiye edilir. Ara öğünleri değiştirip 1 kase yoğurt ve akşam yemeğinde 1 porsiyon et yemelisiniz.

Bu diyet programını uygulamaya başladığınız andan itibaren su tüketimini arttırmaya şekerli, asitli içeceklerden ve yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Bu diyet programı ile birlikte, lifli besin kaynakları sayesinde açlık hissini yok ederek, ara öğünler ile kan şekerinizi düzenlemiş olacaksınız. İkinci hafta yapılan değişiklik ise yağların yerini abartısız kaslar alacaktır. Bu doğal diyet programını hiç bir gözetim altında olmadan kullanabilirsiniz.

 

Diyet Programı Makalesini Okuyanlar Bunları da Okudu:

Kilo Verme Yöntemleri

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz