Diyet Nasıl Yapılır? Sağlıklı Diyet Nasıl Olur?
Diyet Nasıl Yapılır? Sağlıklı Diyet Nasıl Olur?

Diyet kavramı düşük kalori içeren ve bazı yiyecek,içeceklerin, yasaklandığı beslenme düzeni olarak adlandırılır.Aslında diyet bir varlığın yediği içtiğini kapsayan her şeydir.İsterseniz binlerce kalori tüketin ve bin kalori gibi az kalori alın bunların hepsi diyeti kapsar.Gün içlerinde tükettiğiniz her şey diyeti oluşturur.Diyetiniz sizleri şişmanlatabilir, zayıflatabilir de sizin istediğiniz hangisi ise ona göre davranma ve önlem almaktır.

Diyet hastalanmalara ve sağlıklı kalmanıza da olanak sağlamaktadır. Stabil diyetler dışında hasta ve hastalıklara göre uygulanan diyetlerde bulunmaktadır.Özellikle diyabet hastalarına doktorlarının yazdıkları özel bir diyet programı vardır ve bunları uygulamak zorundalardır. Çok zayıf bir kişi ye ise kilo alması için uygulanır diyet.Genellikle diyetler kilo vermek amaçlı kullanılan bir terimdir.Yukarıda da belirttiğim gibi sadece kilo vermek amaçlı olmayıp yediğimiz içtiğimiz her şeyi kapsayan bir programlardır.

Diyet nasıl yapılır? Sağlıklı diyet nasıl olur?

Öncelikle bir diyete başlamadan önce yapacağımız diyetin sağlığınız ve kilo verme hedefleriniz üzerinde nasıl etkileri olabileceği hakkında fikriniz olmalıdır. Sağlıklı bireyler ve ya herhangi bir hastalılıkları olmayan kişiler zayıflama diyetine başlamadan önce o diyetin gerçekçi, kalıcılığı, ve sağlıklı bir yöntemde olup olmalı, yanlış diyet yapmaktan kaçınılmalı, emeklerimizin, zamanlarımızın karşılığını almak için iyi bir diyet programı uygulamalıyız. İyi bir diyetisyenle de çalışmak hem sağlığımız hemde ulaşacağımız hedefe daha kararlı ve istekli olmamızı sağlar.Ayrıca diyet hakkında bilgi sahibi birisiyle çalışmak bizi daha iyi diyetimizden sonuç almamıza olanak sağlar.

Önerilen diyette yasaklar

Diyette ilk önce bizim hedefimiz önemlidir.Kimi insanlar diyeti kilo almak , kimileri zayıflamak,kimileri fit olmak amcıyla yaparlar.Zayıflamak için diyet yapanların diyetisyenlerinin yasakladıkları yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları lazımdır.Mesela zayıflamak için diyet yapanlar ekmek,yağlı yiyecekleri,kalorisi yüksek olan öğünlerden kaçması gereklidir.Diyeti kilo almak için kullananlar kalorisi yüksek olan yiyecekleri yemeleri lazımdır.

Yapacağımız diyetin bizi çılgına çevirecek kurallara tabi tutulmamalıdır.Aksi taktirde bu durum kişinin psikolojisini bozar ve normal yaşantısını sürdürmede sıkıntı yaşar.Bu durum diyetinde kararlığını ve istekliğini kırmakla birlikte diyeti sürdürmesine engel olabilir.Yaptığımız diyet kahvaltı içermiyorsa, günde 2 yada 6-7 öğün öneriyorsa ve o öğünlerin vaktinde alınması gerektiği belirtmiyorsa bunları yapmaktan kaçının. Diyetin ideal öğün düzeni 3 ana öğündür. Diyet de öğünleri atlatarak ve vaktin de yemeyerek sağlıklı kilo verme ya da kilo alma vaktimiz aza iner ve düzensiz beslenmiş oluruz. Bu da bizim diyetimizde başarımızı düşürür.

Önerilen diyet de diyet ilaçları tavsiye ediliyor mu ?

Zayıflattığı söylenen diyet ilaçlarının bilimsel ve dayanakları yoktur. Son derece de zayıftır. Yağ yakmaya etki eden hap vs bunlardan uzak durulmalıdır ve asıl yapmanız gerekeni yapın.

Bir önceki yazımız olan Diyette Tok Tutan Besinler başlıklı makalemizde Diyet ve tok tutan besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz