Diyet Listesi

Diyet Listesi ve Vücut Kitle Endeksi

Diyet Listesiİnsanoğlu için istedikleri kiloda olmak ve bunu koruyabilmek çok önemlidir, bunun için de diyet listesi yapmaya ihtiyaç duyarlar. Çoğu kişi için dış görünüşün en önemli öğelerinden biri olan kilo, insanların baş belalarından biridir. İdeal kiloya ulaşabilmek için yaşam tarzlarını, yiyecek içecek düzenlerini değiştiren birçok insan bunu yanında diyetisyenlere başvurur. Fakat evde kendi kendine diyet listesini hazırlamak isteyenler için de verilebilecek çok sayıda tavsiye vardır. Evde diyet listesi hazırlamaya başlamadan önce dikkat etmeniz ve belirlemeniz gereken birkaç etken vardır. Bunlardan ilki vücut kitle endeksinizi belirlemek olacaktır. Vücut kitle endeksi sizin ideal kiloda olup olmadığınızı, ne kadar kilo vermeniz gerektiğini belirleyen kolay bir yöntemdir. Yöntemi uygulamak için kilonuzu kilogram cinsinden alıp, boyunuzun metre cinsinden karenize bölmeniz gerekir.  Diyet listesi hazırlarken hesapladığınız ideal vücut kitle endeksleri yaşlara göre değişse de genel olarak 20-25 arasında çıkan değerler normaldir. Bunu dışında bu sayı arttıkça ideal kilonuzdan uzaklaşıyorsunuz demektir. Örnek vermek gerekirse bir insan 1.70 boyunda ve 80 kilogram ise, 80 sayısını…

Diyet Listesi  

1,70’in karesi olan 2,89’a bölmemiz gerekir. Çıkan rakam yaklaşık 27,7 olacağından ideal kilonun biraz üstünde olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Diyet Listesi ve Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Diyet listesi hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise, ihtiyacınız olan enerji miktarıdır. Yani bir kişi ilk önce kendini bilmeli ve ona göre yemek yemelidir. Örneğin evde bütün gün oturan biriyle, dışarıda sürekli gezmek zorunda olan bir kişinin yeme alışkanlıkları da farklı olmalı ve diyet listesini ona göre düzenlemelidir. Her yiyeceğin kaç kalori olduğunu bilmeli ve günlük rutin olarak yaptığı aktivitelerin ne kadar enerji tükettiğini hesaplayarak planlamasını da ona göre yapmalıdır. Çünkü mantıklı düşünmek gerekirse insan tükettiğinden fazlasını vücuduna alırsa bu aldıkları ona kilo olarak dönecektir. Diyet listesi hazırlarken en başa mutlaka suyu yazmanız gerek. Su vücut için her zaman önemlidir ve bol bol su içilmelidir. Çünkü su en başta vücudu güzelleştirir, sağlık açısından çok yararlıdır ve toksinlerden vücudu arındırır. Bunun yanında tokluk vererek daha az yemenize yardımcı olur. Bu yüzden günde 2 litre su içmeniz gerekir. Su içmeye dikkat ederseniz yararlarını ve sağlık Diyet Listesiproblemlerinin çözümüne olumlu etkisini kolayca fark edeceksiniz. Zayıflamak amacıyla hazırlanan diyet listesi, çoğu zaman birçok yanlışlığı da içerisinde barındırır. Örneğin zayıflamak için çoğu kişi yemeyi içmeyi keser ve zayıflamayı bekler.  Fakat bu büyük hatayı iş işten geçtikten sonra anlarlar. Diyet listesi yazarken günlük yiyeceklerin çoğunu kesip iki parça şey yazmak, metabolizmanızı durma noktasına getirir ve metabolizması yavaş çalışan insanlar yediklerini eritemezler. Ayrıca bunun yanına yorgunluk ve halsizlik hissi de eklenince hayatınız kâbusa döner. Bu yüzden diyet listesi hazırlarken yanına mutlaka bir egzersiz listesi de hazırlanarak spora da vakit ayrılmalıdır. Bu şekilde yapacağınız diyet kilo vermenizde ve sağlıklı olmanızda size büyük yarar sağlayacaktır.

Yapacağınız listeye belirlediğiniz bu kriterlere göre, toplam kalorisi günlük harcamanızı geçmeyecek, sağlığınız için yararlı olacak her türlü besini yazabilirsiniz. Sevdiğiniz şeyleri yemeye ve mevsimindeki sebze ve meyveleri tüketmeye mutlaka özen göstermelisiniz. Sonuç olarak insanların sadece dış görünüş için değil sağlıklı yaşamak için de kilo vermeye ihtiyaçları vardır ve bunun için insanlar diyet listesi hazırlamaya ihtiyaç duyarlar. Ama asıl önemli olan buna uymanız konusunda kendinizi ikna etmeniz gerektiğidir. Bu konudaki en büyük kozunuz da sadece dış görünüş için değil sağlıklı bir ömür için bunu yaptığınızdır.

 

Diyet Listesi Makalesini Okuyanlar Bunları da Okudu:

Hızlı Zayıflama

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz