Definasyon Diyeti
Definasyon Diyeti
Definasyon Diyeti
Definasyon Diyeti

Definasyon diyeti, spor yapma aşamasında istenmeyen yağlardan kurtulmak için başvurulan en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Definasyon diyeti ile birlikte kaslar belirgin şekilde görünmeye başlayacaktır.

Definasyon diyetinde amaç; yağ ve şeker oranını minimum düzeye indirerek hızlı bir şekilde yağ eritmek ve define bir vücuda sahip olmaktır. Yağ dokuları hızlı bir şekilde eritilirken kaslardan kaybetmemek adına protein oranı maksimum seviyeye çıkarılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında definasyon diyetlerinin oldukça zorlayıcı ve sıkıcı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Yağ ve şeker alımı büyük ölçüde azaltıldığı için buna paralel olarak karbonhidrat alımı da düşürülmektedir. Definasyon diyetlerinde sıklıkla kullanılan besinlerin başında şunlar gelmektedir:

  • yulaf ezmesi
  • tam tahıllı makarna
  • esmer pilav
  • tatlı patates

Definasyon diyetinde proteinli besinler seçilirken kolesterol seviyeleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu noktada kolestrol miktarı düşük besinler tercih edilmelidir.

Diyete Girmeden Önce Hedef Belirlenmeli

        Definasyon dönemine girmeden önce hedef belirlenmesi gerekmektedir. Adımlar belirlenen hedef doğrultusunda atılmalıdır. Beslenme planına, sağlıklı yağlar az miktarda eklenmelidir. Tavuk, balık, kırmızı et, light peynir, diyet yoğurt, tam buğday ekmeği, esmer pirinç diyetin ana maddelerini oluşturmalıdır. Ayrıca öğünlerde sebze tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir. Böylece sebzelerden vücut için gerekli olan vitamin ve mineraller de alınmış olacaktır. Bunun yanı sıra beslenmeye ara öğünler de eklenmelidir.

Definasyonun Kaslara Artısı

Sporcuların kaslarını ortaya çıkarmak için uyguladıkları definasyon diyeti, protein ağırlıklı olacağından kas gelişimini desteklemekte ve yağ yakımı sağlamaktadır. Diyetin asıl amacı; yağlardan tamamen kurtularak kasları ortaya çıkarmaktır. Kaslar aynı zamanda, protein desteği sayesinde korunmuş olmaktadır. Sporcuların deri altında biriken yağlarından tamamen kurtulmaları için definasyon diyetine girmeleri şarttır. Yoğun spor sonrası elde edilen kaslar bu diyet sonrasında kendini göstermeye başlamaktadır.

         Definasyon diyeti sporu taçlandırmak amacıyla yapılmaktadır. Belirli bir kas hacmi oluştuktan sonra bu diyete geçilmektedir. Yağlar yakılırken, kasların korunmasını sağlayan besinler tüketilmektedir. Diyet boyunca ilk 2 hafta 50 gram altında karbonhidrat alımı olmalıdır. Definasyon diyeti yapan sporcularda karbonhidrat alımının kısıtlı olması nedeni ile ilk iki hafta yorgunluk ve halsizlik görülebilmektedir.

2020 yılında en çok tercih edilen definasyon besinlerinin yer aldığı tablodan kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için birer seçim yaparak farklı kombinasyonlarda yüzlerce farklı diyet menüsü oluşturabilirsiniz.

  KAHVALTI ÖĞLE YEMEĞİ  AKŞAM YEMEĞİ
1 Kepekli ekmek üzerine haşlanmış yumurta. Tavuk salatası Karışık sebze ve patates püresi
2 Yüksek lif barındıran tahıllı ve meyveli yoğurt. Ton balığı salatası Balık ızgara
3 Süzme peynirli omlet. Beyaz peynirli salata Yağsız kırmızı et veya tavuk
4 Gronola Akdeniz salatası Jambonlu omlet
5 Kinoalı omlet Haşlanmış tavuk Gulaş
6 Bezelyeli ve yumurtalı ekmek Yağsız tavuk pirzola Yoğurt soslu nohut
7 Pişmiş elmalı ve cevizli yoğurt Yağsız kırmızı bonfile et Mevsim türlü

 

 

Bir önceki yazımız olan Zayıflama Diyeti ile Nasıl Hızlı Kilo Verilir? başlıklı makalemizde Zayıflama Diyeti, Zayıflama Diyeti ile Nasıl Hızlı Kilo Verilir ve Zayıflama Diyeti ve Dengeli Beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz