Definasyon Diyeti
Definasyon Diyeti
Definasyon Diyeti
Definasyon Diyeti

Definasyon diyeti, spor yapma aşamasında yağlardan kurtulma kısmını oluşturmaktadır. Definasyon ile birlikte kaslar belirgin şekilde görünmeye başlayacaktır. Definasyon diyetinde amaç; yağ ve şeker oranını minimum düzeye indirmektir. Kas gelişimini destekleyen protein oranı ise maksimum seviyeye çıkarılmaktadır. Definasyon diyetleri oldukça zorlayıcı ve sıkıdır.

Yağ ve şeker alımı olmadığı için karbonhidrat alımı da düşürülmektedir. Örnek vermek gerekirse; yulaf ezmesi, tam tahıllı makarna, esmer pilav, tatlı patates diyetin ana gıdalarını oluşturmaktadır. Definasyon diyetinde proteinli besinler seçilirken kolesterol seviyeleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Diyete Girmeden Önce Hedef Belirlenmeli

        Definasyon dönemine girmeden önce hedef belirlenmesi gerekmektedir. Adımlar belirlenen hedef doğrultusunda atılmalıdır. Beslenme planına, sağlıklı yağlar az miktarda eklenmelidir. Tavuk, balık, kırmızı et, light peynir, light yoğurt tam buğday ekmeği, esmer pirinç diyetin ana maddelerini oluşturmalıdır. Ayrıca öğünlerde sebze tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir. Böylece sebzelerden vücut için gerekli olan vitamin ve mineraller de alınmış olacaktır. Bunun yanı sıra beslenmeye ara öğünler de eklenmelidir.

Definasyonun Kaslara Artısı

Sporcuların kaslarını ortaya çıkarmak için uyguladıkları definasyon diyeti, protein ağırlıklı olacağından kas gelişimini desteklemekte ve yağ yakımı sağlamaktadır. Diyetin asıl amacı; yağlardan tamamen kurtularak, kasları ortaya çıkarmaktır. Kaslar aynı zamanda, protein desteği sayesinde korunmuş olmaktadır. Sporcuların deri altında biriken yağlarından tamamen kurtulmaları için definasyon diyetine girmeleri şarttır. Yoğun spor sonrası elde edilen kaslar bu diyet sonrasında kendini göstermeye başlamaktadır.

         Definasyon diyeti sporu taçlandırmak amacıyla yapılmaktadır. Belirli bir kas hacmi oluştuktan sonra bu diyete geçilmektedir. Yağlar yakılırken, kasların korunmasını sağlayan besinler tüketilmektedir. Diyet boyunca 2 hafta 50 gram altında karbonhidrat alımı olmalıdır. Ayrıca diyet yorgunluk hissine sebebiyet vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Zayıflama Diyeti ile Nasıl Hızlı Kilo Verilir? başlıklı makalemizde Zayıflama Diyeti, Zayıflama Diyeti ile Nasıl Hızlı Kilo Verilir ve Zayıflama Diyeti ve Dengeli Beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz