karbonhidratlı beslenme

Her insan yaşamını sürdürmek adına günlük belli miktarda karbonhidrat almak zorundadır. Bu karbonhidrat miktarı kişinin yaş, cinsiyet ve boyuna göre hesaplandığı için günlük karbonhidrat miktarı değişkenlik göstererek belli besinler ile sağlanmaktadır. Karbonhidrat nedir diye düşünüyorsanız; vücudunuzun ihtiyacı olan yiyeceklerin, ihtiyaç duyulan miktarda, düzenli ve devamlı şekilde tüketilmesine sağlıklı beslenme denilerek karbonhidrat ise yine vücudun ihtiyaç duymuş olduğu enerjiyi sağlamak için dışarıdan alınan organik bileşenlere verilen isimdir. Yani kişinin beslenme şekline bağlı olarak vücudunun karbonhidrat düzeyi değişecektir.

Günlük Ne Kadar Karbonhidrat Alınmalı?

Metabolizma hızı kişinin bünyesine göre özel olması sebebi ile alınması gereken kalori miktarı da kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Burada hesaplama yapılırken mutlaka kişinin fiziki özellikleri göz önüne alınarak, genel sağlığı, vücut ağırlığı ve aktivite gibi unsurların mutlaka belirlenmesi ile karbonhidrat alımı miktarı ayarlanmalıdır. Aksi halde kişinin eksik karbonhidrat almasına bağlı olarak başta beyin olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde sorunlar belirebilir. Bu yüzden mutlaka diyet yaparken dahi günlük karbonhidrat alımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü karbonhidrat vücudun enerjisi için çok önemli bir bileşendir.karbonhidrat zayıflatır mı

Normal beslenen bir yetişkin bir kişi günlük enerjisinin %55 – 60’ını karbonhidratlardan alarak yaşamına devam ederken diyet döneminde bu oran 100 ile 125 gram arasında değişkenlik gösterecektir. Yani diyet döneminde karbonhidrat alımı minimum seviyeye çekilerek kişinin yağdan kilo vermesi amaçlanır. Zaten sağlıklı beslenmek isteyen bir yetişkin için uzman hekimler, günlük karbonhidrat ihtiyacını belirleyerek o şekilde beslenme listesi verecektir.

Günlük Karbonhidrat Almak Neden Önemlidir?

Karbonhidratlar beslenmeniz için son derece önemli bileşenlerden oluşarak vücudunuzun ve beyninizin daha sağlıklı ve verimli çalışabilmesi için glikoz moleküllerini içerir. Yani buradan da anladığınız gibi vücudun enerji mekanizmasını sağlayan şeker ve nişasta gibi karbonhidrat içeren besinler vücut için çok önemlidir. Eğer vücudunuza karbonhidrat alımını durdurursanız; zamanla doku ve kaslarda kayıplar meydana gelmeye başlayarak, karbonhidratın yapması gereken görevleri üstlenen bileşenler kendi görevlerini bırakıp bu görevi üstlenir. Sonucunda ise zamanla sağlıksız vücut ile zayıf bünye ortaya çıkar. Bu yüzden mutlaka doğal yollardan günlük karbonhidrat ihtiyacınızı karşılamanız gerekmektedir. Fakat karbonhidrat içeren besinler tüketirken ani kan şekerinizi yükselten veya düşüren besinlerden uzak durmanız sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü böyle yaptığınız zaman size kısa ömürlü bir enerji artışı sağlarlar, ancak bunu sizi yorgun ve aç bırakan bir sistem üzerinden devam ettirirler. Bu yüzden mutlaka yüksek glisemik indekse sahip karbonhidratlar, şekerin hızlı sindirimini hızlandırıp vücuda zarara veren kompleks nişasta ve sağlıklı besin liflerine sahip olmayan basit şekerlerden uzak durunuz veya minimum seviyede tüketiniz. Sağlıklı beslenerek günlük ihtiyaç duyduğunuz karbonhidratı vücudunuza almak istiyorsanız mutlaka taze sebze meyve, tam tahıllı unlu mamüller, et ve sebzeler ayrıca bakliyatlar ile beslenerek hastalıkların önüne geçin.

Bir önceki yazımız olan Zeytinyağlı Limonlu Zayıflama Kürü başlıklı makalemizde Kolay Zayıflama, Kolay Zayıflama Yöntemi ve zeytinyağı zayıflatı mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz