Zayıflamanın Formülü

Zayıflamanın FormülüFazla kiloların beraberinde getirdiği sıkıntıların zor olduğunu kilolarından rahatsız olan her insan bilir. Sosyalleşmekte dahi bir problem haline gelen fazla kilolar kıyafet seçiminde, beslenmede çok daha önemlisi sağlıkta birçok sorun yaşamaya sebep oluyor. Toplum açısından da şişman insanlara karşı olan bakış açısı malumunuz. Bu durum obez veya fazla kilolarından şikâyetçi olan insanların toplumdan uzaklaşmasına sebep olmakta. Fazla kiloların beraberinde getirdiği kalp ve damar hastalıkları, şeker, tansiyon gibi çok ciddi sağlık sorunları da karşılaşabileceğiniz sıkıntılar arasındadır. Bütün bu sorunlardan kurtulmak ve zayıflamak istiyorsanız buna karar vermeli ve bazı uygulamalar yapmalısınız.

Zayıflama formülü nedir, kilo verirken kas veya sıvı kaybetmemek için neler yapılmalıdır gibi önemli konuları bildiğinizde kolay bir şekilde fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu sorulara cevap bulmak ve zayıflama formülünü öğrenmek istiyorsanız.. bu konuda size rehber olacak bu yazımızı okumaya devam ediniz. Yaptığınız birçok diyet sonrasında hızlıca kilo verip sonrasında fazlasıyla geri almışsınızdır. Verdiğiniz kilo miktarı belki yağ değil kas veya sıvı dahi olabilir, bu da aslında zayıflamadığınız anlamına gelir çünkü zayıflamak demek yağ kütlesinin vücuttan atılması demektir. Bu hataya düşmemeniz adına bilinçli ve doğru zayıflama teknikleri için işte sizlere anlatacağımız zayıflama formülü:

 

Yağlarınızdan Kurtulmak İstiyorsanız Ağırlık Kaldırın

Bildiğiniz gibi kas oluşumu olması ve kasların gelişebilmesi için yağa da ihtiyaç vardır. Kaslar beslendiğiniz gıdalardan aldığınız kalorileri kas oluşumunda ve enerji sağlamada kullanır. İlk zayıflama formülü olarak vücudunuzdaki yağlardan kurtulmak istiyorsanız ağırlık çalışmaları yaparak kaslarınızı harekete geçirmeli ve yağları kullanarak kas oluşumunu sağlamalısınız. Metabolizma hızının artmasında da büyük bir etkiye sahip olan kaslar vücudunuzda kütle olarak fazlalaşırsa zayıflamanız daha kolay ve estetik olur.

Dediğimiz gibi ilk zayıflama formülü vücuttaki kas kütlesini arttırmaktır ancak kadınlar vücut hatlarının bozulacağı korkusuyla kas yapmaktan çekinirler. Zaten burada sizlere önerdiğimiz vücut geliştirme sporcuları gibi tamamen kaslarınızı ortaya çıkarmak değil sadece yağları kasa çevirecek kadar ağırlık çalışmaktır zaten kasların hemen ortaya çıkması gibi bi durum söz konusu da değildir. Bu nedenle ağırlık çalışmanız vücut görünümünüzde kötü bir görüntü değil aksine daha sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu zayıflama formülü uygulanması için yağ oranı düşük, yüksek kalitede ve yeteri miktarda proteinle beslenin ve ağırlık çalışmalarına başlayın.

 

Vücudunuzu İyi Tanıyın

2. zayıflama formülü vücudunuz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız ve vücudunuzu iyi tanımanızdır. Zayıflama sürecinde tartıda gördüğünüz rakamlar doğrultusunda kilo verdiğiniz için seviniyor olabilirsiniz. Ancak tartı üzerinde çıkan sonuç her zaman zayıfladığınız ve yağlarınızdan kurtulduğunuz anlamına gelmez. Çünkü zayıfladım zannederken vücudunuzdaki sıvıyı veya kası kaybetmiş olabilirsiniz. Bu nedenle zayıflama sürecine girerken vücudunuzdaki sıvı oranını, yağ oranını, kemiklerinizin ağırlığını ve net kas kütlenizin yoğunluğunu bilmeniz gerekmektedir. Zayıflarken de özel tartılar ile kas mı, yağ mı kaybettiğinizi tespit edebilirsiniz.

Vücudunuzun yağ durumunu öğrenmek için: Yağ Oranı Hesaplama

 

Kendinize Özel Zayıflama Planı Hazırlayın

Vücudunuzu tanımak için öğreneceğiniz bilgileri yukarıda sıralamıştık. Bu bilgiler her insana göre farklılık göstermektedir. 3. zayıflama formülü kendi vücudunuza göre bir zayıflama programı hazırlamak olacaktır. Aşırı kiloya sahip biriyseniz bir diyetisyene danışmakta her zaman fayda olacaktır. Bunun dışında öneri niteliğinde paylaştığımız web sitemizde bulunan örnek diyet listelerini inceleyebilir gerekirse temel kriterleri esas alarak kendinize göre bir diyet listesi de oluşturabilirsiniz.

Kendi Diyet Listenizi Hazırlamak İçin: Diyet Listeleri Nasıl Hazırlanmalı

Hazır Diyet Listeleri İçin: Etkili Diyet Listeleri

zayiflamanin-formulu

 

Diyet Programınızda Öğünlerinizi Atlamayın

Kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız açlık grevlerine girmenize gerek yok. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve verdiğiniz kiloları geri almamak için 4. zayıflama formülü diyet listenizin öğünlerini atlamamak. Sağlıklı ve bilinçli bir şekilde zayıflamanın altın kuralı düzenli ve planlı olarak beslenmektir. Özellikle sabah ilk uyandığınızda metabolizmanızı hızlandıracak ilk öğün sabah kahvaltısı kesinlikle atlanmamalıdır. Bu zayıflama formülü diğer öğünler için de geçerlidir. Ara öğünlerle birlikte zayıflama listenizi ulaşmak istediğiniz kiloya varıncaya kadar uygulayın. Daha hızlı zayıflamak için öğünlerinizi atladığınızda vücudunuz için yeterli enerji sağlayamadığınız için kaslarınızda kayıp olabilmektedir.

 

Listenizdeki Besinleri İyi Tanıyın

Listenizdeki besinler dahil olmak üzere gün içerisinde tüketeceğiniz besinler hakkında bilgi sahibi olun. Tükettiğiniz besinlerin yağ oranı, kalori miktarı, şeker miktarı kilo verirken işinizi kolaylatmak açısından oldukça önemlidir. Beşinci zayıflama formülü besinlerin içeriklerini öğrenmek olacaktır. Özellikle diyet listenizi hazırlarken daha düşük kalorili ve sağlıklı besinleri tespit edebilmek için besinleri araştırmalı ve kalori değerlerini bir kenara not etmelisiniz.

 

Egzersiz Çalışmaları Yapın

Verdiğimiz diyet listeleri ve önerilerimizin sonunda her zaman egzersiz yapmanızı, sporla ilgilenmenizi söylemiştik. 6. zayıflama formülü fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkesin yapması gereken uygulamadır. Daha düşük kalorili beslenmek tabi ki de zayıflamanızı sağlayacaktır. Ancak bu süreci hızlandırmak ve spor sayesinde vücudunuzun direncini arttırıp, kaslarınızı kuvvetlendirmek için egzersiz çalışmaları kesinlikle uygulanmalıdır.

En Etkili Egzersizler İçin: Temel Egzersizler

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz