Beden Aklıyla ZayıflamaHer geçen gün medya üzerinden veya sosyal ortamlardan yapılan yenilikler ve değişiklikler hakkında bilgiler alıyoruz. Artık günümüzde birçok hastalık için tahmin edemediğimiz yöntemlerle tedavi yapılmakta ve teknolojiden fazlasıyla yararlanılmaktadır. Bugün sizlere son yüzyılda dünya üzerinde oldukça artış gösteren obezite, fazla kilo hastalığı için Profesör Dr. Fevzi Özgönül’ün çok yakın bir zamanda anlattığı beden aklıyla zayıflama yöntemi hakkında bilgi vereceğiz. Fevzi Özgönül yaptığı açıklamada kendisinin ilk önce 1 senede 40 kilo verdiğini ve sonrasında 10.000 kişi üzerinde yaptığı uygulamaları anlatmıştır. 10 bin kişi üzerinde yaptığı uygulamaları beden aklıyla zayıflama yöntemi olarak ele aldığı.. kitabında ayrıntılı bir şekilde anlatmıştır. Oldukça farklı bir uygulama olan beden aklıyla zayıflama yöntemini ailecek geliştiren Dr. Fevzi Özgönül ve babasının yanında, teyzesi Prof.Dr. Nevbahar Taneli ve eniştesi Prof. Dr. Baha Taneli destek olmuşlardır. Senelerce aile hekimliği görevini üstlenen Özgönül 2002 yılından itibaren babası Prof.Dr. Hamit Özgönül ile birlikte obezite ile ilgili araştırma ve çalışmalara başlamışlardır. Yaptıkları çalışmalara destek olan teyzesi ve eniştesi beslenme ve gastroenteroloji alanında yaptıkları çalışmalarıyla tedavi yöntemine hız kazandırmışlardır. Yapılan bütün araştırmalar sonucunda adını hiç duymadığımız ve farklı bir uygulama olan beden aklıyla zayıflama sistemini oluşturmuş ve Fevzi Özgönül ilk önce kendisinde bu tedaviyi uygulamıştır. Geliştirilen bu yöntem sayesinde 1 senede 40 kilo veren Özgönül 115 kilodan 75 kiloya düşmüştür. 2008 senesinden itibaren 10 bin hastanın tedavi edilmesinde kullanılan yöntem sayesinde birçok deneyime sahip olan Profesör, beden aklıyla zayıflama kitabı ile uyguladığı diyet programlarının sisteminden ve ayrıntılarından detaylı bir biçimde bahsederek aynı zamanda beden aklı olarak neyi kastettiğini anlatmıştır.

Beden Aklıyla Zayıflama Sisteminde Nasıl Beslenmeliyiz?

Bildiğimiz  zayıflama teknikleri ve diyetlerden biraz daha farklı olan beden aklıyla zayıflama yönteminde doyuncaya kadar istediğiniz miktarda yemek yiyebiliyorsunuz. Hiçbir şekilde ara öğün bulunmayan diyet sisteminde bir dahaki öğüne kadar hem vücudunuzu hem de sindirim sisteminizi 5-6 saat boyunca dinlendirebiliyorsunuz. Sistemde önemli olarak belirtilen noktalardan diğer bir tanesi ise yemek sıralaması olarak geçmektedir. Yani ana yemekten önce çorba içmeniz gerektiği veya güne sabah kahvaltısı ile başlamanız gerektiği gibi konular bu diyet programı için oldukça önem teşkil etmektedir. Beden aklıyla zayıflama programında diyet listesi içerisinde sağlam bir kahvaltı ile gününüze başladıktan sonra hazmı zor olarak nitelendirdiğimiz, et, protein, meyve, kuruyemiş ve bakliyat gibi besinleri öğle vaktinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Akşam vaktinde ise listemizde bulunan sebze yemekleri veya çorbayı doyana kadar yemeniz ise aynı şekilde serbesttir. Her insanın hayatından çıkaramadığı tatlılardan ise dondurma, sütlaç ve kazandibi gibi sütlü tatlıları ise akşam saat 22.00 gibi sindirim sisteminiz rahatladığı vakitlerde tüketebilirsiniz.

Beden Aklı Nasıl Çalışır?

Beden aklıyla zayıflama sistemi olarak adlandırılan uygulamada beden aklının ne olduğunu, nasıl kullanıldığını veya bu şekilde nasıl zayıflanılabildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Prof. Dr. Fevzi Özgönül’ün yaptığı açıklamalara göre beden aklı bir canlı vücudunun sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi, neslinin devamını sağlayabilmesi ve kendini zararlı şeylerden koruyabilmesi için içgüdüsel olarak verdiği bütün uyarılara ve tepkilere denmektedir.

Beden aklıyla zayıflama sisteminde eğer bedeninizin isteklerine kulak vermeyip mantığınızla hareket ederseniz, yani vücudunuzdan gelen tepkilere beden aklıyla değil de kendi mantığınızla yanıt verirseniz bedeninizin dengesini bozmuş yani onu aptallaştırmış olursunuz. Beden aklıyla zayıflama uygulaması ile aptallaşan bedeninizi kendine getirmeyecek aksine kendiniz yanlış ve doğruları öğrenerek nasıl hareket etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Bedeninize gereğinden fazla kilo yüklediğinizde beden, ayakta kalabilmek ve sağlığınızı yitirmemeniz için her yolu deneyerek çaba sarf etmektedir. Bu bedeninizin aklını kullandığını göstermektedir. Beden aklıyla zayıflama kitabında yer alan bilgilere göre Fevzi Özgönül şişmanlığı ‘bağ dokusu hasarı’ olarak tanımlamaktadır. Vücudunu saran ve vücuda şekil vererek zarar görmesini engelleyen yapıya bağ dokusu denmektedir. Vücuda ihtiyacından çok fazla yağ birikmesi korunması gereken şeklin bozulmasını, vücudun başka bir hale gelmesini ve kendini taşıyamamasına sebep olur. Bu nedenle bağ dokusu hasarı oluşur. Beden aklıyla zayıflama yöntemine göre bozulan bağ dokusunu koruyabilmek için belli olan sıklığı korumak gereklidir. Oluşan bu hasarı vücudun ihtiyaç duyduğu protein, yağ ve karbonhidratları ihtiyaç duyulduğu kadar almakla gidermek mümkündür. Bu bedenin dik durmasını ve oluşan bağ dokusu hasarının ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Beden aklıyla zayıflama sisteminin amaçlarını ve nasıl bir uygulama sergilediği amaçladığımız bu makalemiz dışında daha ayrıntılı bilgi almak için Prof. Dr. Fevzi Özgönül’ün “Beden Aklıyla Zayıfla” adlı kitabını inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

10 YORUMLAR

  1. Zayiflamak istiyorm cünkü once saglik sonra fiziki guzellik ama yemek yemeyi seviyorm ömrüm diyet rejm yuruyusle gecti 50 yasindaym 90 kiloym malesef boyumda 1.58

  2. 55 yaşındayım ve 145 kiloyum ve kendimden nefret etmeye başladım çünkü hiçbişey yapamiyorum ot gobi yaşıyorum yürümek koşmak kendi işimi yapmak istiyorum ne yaptıysam olmuyor niye anlamıyorum lutfen nolur yardım edin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz