mısır şurubu

mısır şurubuŞüphesiz ki ülkemizde en çok yaşanan sağlık sorunlarının temelini yanlış beslenme, hareketsizlik ve stres oluşturmaktadır. Kısacası bu 3 etmenin getirdiği obezite hastalığı beraberinde kalp, tansiyon, şeker, sinir sistemi bozukllukları, boşaltım ve sindirim bozuklukları gibi birçok sorunun temelini oluşturmaktadır. Bu makalemizde obezite hastalığı konusunda aşırı yemek yemenin sebeplerinden, buna en çok sebep olan şeyin ne olduğundan bahsedeceğiz. Fazla kilo sorunu yaşayan veya obezite olan kişiler sürekli yemek yemek istediklerinden ve kendilerini durduramadıklarından bahsederler. Sürekli kilo almaya sebep olan doymama hissi araştırılması ve önlem alınması gereken bir durumdur. Eğer sizler de aşırı yeme isteğine sahipseniz bugünkü makalemizde buna sebep olan.. bir nedeni anlatacağız.

 

Mısır Şurubunun Vücuda Etkileri

Aşırı yeme isteğinin başlıca sebeplerinden bir tanesi mısır şurubu olabilmektedir. Sadece kilo almaya değil birçok hastalığa sebep olabilen mısır şurubu vücutta meydana gelebilecek olan tokluk hissinin oluşmasını engelliyor. Aslında tokluk hissini oluşturmuyor desek daha mantıklı olur. Bu sebeple sürekli yemek yeme isteği duyan kişiler obezite, siroz, kolesterol, diyabet gibi hastalıklarla karşı karşıya geliyor. Mısır şurubu diğer bir adıyla nişasta bazlı şeker içeren ürünlerin tüketilmemesi gereklidir. Mısır şurubu piyasada şeker pancarından elde edilen doğal şeker yerine kullanılıyor. %80 oranında fruktoz ve %20 oranında glikoz içeren mısır şurubu tamamen kişinin yeme dengesini bozmaya sebep oluyor. Market raflarında satılan birçok tatlı, kek, çikolata gibi ürünlerde tatlandırıcı olarak kullanılan mısır şurubu içeren ürünleri isteseniz de az tüketemezsiniz.

Mısır şurubu metabolizmanın yavaşlamasına sebep olup leptin hormonunun tutulumunu azaltır. Bu sebeple açlık duygusu oluşmaz ve kontrol edilemez bir hale gelir. Leptin hormonu kişiye doyduğunun sinyallerini veren ve artık yemek yememesi gerektiğini söyleyen oldukça önemli bir hormondur. Ancak mısır şurubu bu hormonun bütün işlevlerini durdurur. Mısır şurubu doğal bir şeker olmadığı için karaciğerin onu algılaması imkânsız bir hale gelir. Bu sebeple mısır şurubu içindeki glikoz ve fruktozu parçalayıp enerjiye dönüştüremeyen karaciğer yağ olarak depolamak zorunda kalır. Mısır şurubu içeren ürünleri sık sık tükettiğinizde obezite, bel bölgesinde yağlanma veya diyabet gibi hastalıklarla tanışacağınızın farkında olmalısınız.

 

Hangi Yiyeceklerin İçinde Mısır Şurubu Bulunur?

Daha çok tatlı içerikli besinlerde bulunan mısır şurubu gofretler, bisküviler, çikolatalar, meyve suları, pasta, fındık-fıstık ezmeleri, reçel, baklava, şekerpare, kadayıf, sakız, şeker, aromalı gazlı içecekler, kola gibi birçok hazır gıda içerisinde bulunmaktadır. Bütün bu ürünler bildiğiniz gibi kilo sorunu yaşayan kişilerin tüketmemesi veya tüketirken son derece dikkatli olması gereken besinlerdir. Eğer glikoz-fruktoz’dan oluşan mısır şurubunu kullanmadan düşük kalorili bir şekilde bu ürünleri evinizde hazırlayabilirseniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Market raflarından ürün seçerken içindekiler bölümünde glikoz-fruktoz şurubu yazısına dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz