Protein Diyeti Listesi

Protein Diyeti ListesiVücudumuz için gerekli olan temel besin kaynakları bildiğimiz gibi karbonhidrat, yağ ve proteinlerdir. İnsan vücudu için oldukça değerli olan protein bugün sizlere anlatacağımız diyetimizin ana konusu olacaktır. Protein diyeti ağırlıklı olarak protein kaynaklı besinler içerdiği için bu adı almıştır. Birçok insanın bu yöntemi uygulayarak zayıfladığı protein diyeti süresince karbonhidratlar tamamen kesilmemekte arada vücudun ihtiyacını karşılamak için az miktarda tüketilmektedir. Diyeti uyguladığınız süre zarfında oldukça az karbonhidrat tüketimi olacağından vücudunuz enerji sağlayabilmek için vücudunuzdaki depolanmış olan yağları kullanacak ve bu şekilde sağlıklı ve strese girmeden fazlalıklarınızdan kurtulmuş olacaksınız.

Protein diyeti boyunca günün ilk öğünü olan sabah kahvaltısından itibaren bütün öğünlerinizde önceden bolca tükettiğiniz hamur işi, ekmek gibi yiyecekler yerine protein kaynaklı süt, peynir, domates, salatalık, yumurta gibi besinleri tüketeceksiniz. Tüketeceğiniz bu besinler sayesinde çoğu insanın zayıflarken kaslarım kuvvetsizleşti gibi sözleri kendinizde duymayacaksınız. Çünkü kasların dostu proteindir ve protein diyeti kaslarınızın, vücudunuzun daha kuvvetli ve dirençli olmasını sağlamakla beraber istenmeyen kilolardan kurtulmanızı da sağlayacaktır. Diyet uyguladıktan birkaç gün sonrasında.. iştahınızın daha da azaldığını ve listenizde bulunan besinleri tükettiğinizde uzun süre acıkmadığınızı göreceksiniz. Bu sayede diyeti zorlanmadan ve sıkılmadan tamamlama fırsatını bulabileceksiniz.

Protein diyeti programınızı makalemizin sonunda vereceğimiz listeyi uygulayarak yapabileceğiniz gibi elinize protein besinlerinin listenizi ve kalori değerlerini içeren bir liste alıp sevdiğiniz yiyeceklerden de oluşturabilirsiniz. Diyet programı oluştururken amacınız en düşük kalorili olanlarını seçmek olmalıdır çünkü diyetimizin amacı normal hayatta aldığınız kalori miktarından daha az alıp ancak vücudun ihtiyacını karşılayacak şekilde beslenip zayıflamaktır. Protein diyeti uygulama süresince vücudunuzda birikmiş olan yağların enerji haline gelip yok olmasıyla birlikte zayıflayacak ve protein ağırlıklı beslendiğiniz içinde kaslı ve sıkı bir vücuda sahip olabileceksiniz. Zayıflama sürecinde yaptığınız ufak çaplı veya profesyonel spor çalışmaları daha hızlı zayıflamanızı ve aynı zamanda daha fit bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır. Evinizde yapacağınız ufak çaplı egzersizler veya günde hafif tempoda  30-60 dakikalık koşu bile vücudunuzda ciddi değişiklikler yaratacaktır.

Protein Diyeti Kimler İçin Uygun Değildir?

Protein diyeti dediğimiz gibi protein içeren besinlerden oluştuğu için özellikle böbreklerinde sorun olan kişilerin bu diyeti uygulamamaları gerekmektedir. Vücudunda hiçbir sağlık sorunu olmayan kişiler ise proteinlerin böbrekleri yoracağından dolayı ve aynı zamanda zayıflamak için destek olması açısından protein diyeti boyunca günde 2,5 litre su içmeye özen göstermesi gerekmektedir. 7 gün boyunca uygulanması gereken diyet programını zayıflamaya devam etmek istiyorsanız 7 günlük uygulamadan sonra ara verip tekrar uygulayabilirsiniz. Diyetin ilk günlerinde protein ağırlıklı beslendiğiniz için sık sık susadığınızı fark edebilirsiniz. Bol bol su içmeniz bunun önüne geçecektir. 1 hafta aralıklarla uygulayabileceğiniz protein diyeti çok uzun zayıflama programları için tercih edilmemelidir. 1 haftalık protein diyeti listemiz şu şekildedir.

protein diyet

Haftalık Protein Diyeti Listesi

1. Gün

Sabah: 1 adet suda haşlanmış yumurta, 1 dilim peynir, 2 dilim orta boy kepek ekmeği

Öğle: Meyveli light yoğurt, yağsız salata

Akşam: Izgara olarak pişirilmiş et, yağsız salata

2. Gün

Sabah: 2 adet suda haşlanmış yumurta, 2 dilim orta boy çavdar ekmeği, açık çay (yeşil veya siyah çay olabilir)

Öğle: Meyveli light yoğurt, yağsız salata

Akşam: Izgara olarak pişirilmiş tavuk, yağ konmamış salata, light yoğurt

3. Gün

Sabah: 1 adet suda haşlanmış yumurta, 1 dilim peynir, 2 tane orta boy kepek ekmeği

Öğle: Meyveli light yoğurt, yağsız salata

Akşam: Çorba, Izgara olarak pişirilmiş tavuk, istediğiniz kadar az yağlı salata

4. Gün

Sabah: 2 adet suda haşlanmış yumurta, 2 dilim orta boy çavdar ekmeği, açık çay (yeşil veya siyah çay olabilir)

Öğle: Meyveli light yoğurt, yağsız salata

Akşam: Izgara olarak pişirilmiş et, yağsız salata

5. Gün

Sabah: 2 tane yağda kırılmış yumurta, 2 dilim orta boy çavdar ekmeği, açık çay (yeşil veya siyah çay olabilir)

Öğle: Meyveli light yoğurt, yağsız salata

Akşam: Izgara olarak pişirilmiş et, yağsız salata

6. Gün

Sabah: 1 adet suda haşlanmış yumurta, 1 dilim peynir, 2 tane orta boy kepek ekmeği, isteğinize göre yağsız salata tüketebilirsiniz

Öğle: Meyveli light yoğurt, yağsız salata

Akşam: Izgara olarak pişirilmiş et, yağsız salata

7. Gün

Sabah: 1 adet suda haşlanmış yumurta, 1 dilim peynir, 2 tane orta boy kepek ekmeği.

Öğle: Meyveli light yoğurt, yağsız salata.

Akşam: Izgara olarak pişirilmiş tavuk, light yoğurt, yağsız salata

Protein Ağırlıklı Yiyecekler Nasıl Pişirilmeli

Gördüğünüz gibi protein diyeti listemiz protein içeren besinlerden oluşmaktadır. Diyet içerisinde tüketeceğiniz etler hakkında sizlere birkaç bilgi vermek istiyoruz. Diyet süresince tüketeceğiniz kırmızı etler sığır veya kuzu eti olarak tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Eğer sakatat yemek istiyorsanız diyet süresince sadece ciğer tüketmeniz önerilmektedir. Diyet içerisinde yer alan kırmızı et veya tavuk gibi tüketmeniz gereken etler kapsamında deniz ürünlerini de tercih edebilirsiniz. Balık veya ıstakoz tüketeceğiniz deniz ürünlerindendir.

Özellikle et ürünlerini pişirirken listemizde de belli ettiğimiz gibi yağda pişirmekten çekinmeli, ızgara veya haşlama olarak tüketmelisiniz. Diyetimiz içerisinde yer alan tavuk tüketmeniz gereken öğünlerinizde tavuğun derisinden iyice sıyrılmış olmasına ve derisiz bir şekilde pişirilmesine dikkat edin. Başta da söylediğimiz gibi protein diyetini uyguladığınız süre içerisinde bol bol su tüketmeye ve düzenli olarak spor yapmaya özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz