Koşmanın Faydaları

Koşmanın Faydalarıİnsanların yaşam boyunca her konuda kendisine uygun tercihler yapmaya çalıştığını görmekteyiz. Bu uygunluklar hayatın hemen her aşamasında, bizi bazı tercihler yapmaya iter. Sağlıklı olabilmek için de yaşam şartlarımızı iyileştirmeye ya da aralara egzersiz ve spor gibi yaşamı kaliteye ulaştıran aktiviteler eklemekteyiz. Koşu yapmaya değinirsek eğer, insanlar tarafından en çok tercih edilen egzersizler arasında olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar tarafından oldukça fazla ilgi gören koşunun tercih edilmesinde birçok neden bulunur. Bunlardan 1. si ve en önemlisi sağlık ve kaliteli yaşama olan etkisidir. Diğerlerini ise psikolojik ve sosyolojik etkiler olarak sıralayabiliriz. Koşmanın insan ömrüne olan etkilerini araştırdığımız zaman karşımıza sağlık ve insan ömrünün uzamasıyla ilgili birçok bilginin çıkması gayet normaldir.

Koşu yapmanın genellikle 2 çeşidi bulunur. Bunlar dışarıda koşmak ve kapalı alanlarda yani koşu bandında koşmak olarak sıralanabilir. Dışarıda koşmanın daha sağlıklı olduğu konusunda hepimiz hemfikir olabiliriz. Fakat bu imkanı her insan bulamadığı için bazılarımız kapalı bir alanda da koşu yapabilir. Bu şekilde yapıldığı zaman bile koşmanın birçok faydasını görürüz.

 

En Uygun Koşu Nasıl Yapılmalıdır?

Teorik olarak koşmayı adımların geniş ve sık bir şekilde, birbirini izleyen vaziyette atarak ileriye doğru hızlı gitmek olarak tanımlayabiliriz. Gündelik yaşamımızda teorik koşmayı birçok kez yapabiliriz. Fakat bunlar genellikle bir yere yetişmek için yapılan koşulardır. Bizim bahsettiğimiz ve sağlığa olumlu etkisi olan koşular ise tempolu ve belirli süreler ile yapılanlardır.

Tempolu koşu yapmak vücudun yeterli ısıyı yakalaması ve kan dolaşımının dengeli bir şekilde vücutta dolaşımının sağlanması için önemlidir. Bu şekilde yapılan koşuların yaşama adapte edilmesi ile birlikte insan ömrüne fazladan bir kaç yıl kazandırabilir.

Haftada en az 3 ya da 4 kez, günde 1 saat yapılacak olan koşu insan fizyolojisine oldukça yararlıdır. Bu koşuların kalbi yormadan yapılması ise oldukça önemlidir. Bu sebeple koşunun ortalama ilk 15 dakikasında hızlı tempo yürüyüş yapılmalıdır. Sonrasında tempo arttırılarak belirli bir hızda 45 dk koşulabilir. Bu sayede vücudun ritmi ile birlikte kalp ritminin de dengeli olarak artması sağlanmış olur.

 

Günde 1 Saat Koşmanın Sağlığa Olan Faydaları

Haftada 4 Saat Koşu Ömrü Uzatıyor

İlgili uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, bir insanın yapacağı 1 saatlik koşunun ömrüne ortalama olarak 7 saat eklediği tespit edilmiştir.

Yapılan incelemeler ışığında varsayımlar düşünülerek çeşitli çıkarımlar yapılmıştır. Bu çıkarımlardan örnek vermek istedik. Bu örneğe göre, haftada 4 saat koşan bir bireyin 30 yılda ortalama olarak 9 ayını koşarak geçirdiği hesaplanabilmektedir. Harcanan bu süre çok uzun gözükse de ömrüne olan katkısı ortalama 3 yıldır.

Koşunun ömrü uzattığı bir gerçektir. Fakat elbette ki herşeyde olduğu gibi bunun da bir sınırı vardır. Bu sebeple ben haftada 8 saat koşarsam 6 yıl ömrüm uzar mantığıyla hareket edemeyiz. Evet daha fazla koşmak daha çok sağlıklı yaşam getirir. Fakat koşunun ömür uzatma üzerindeki etkisinin en fazla 3 yıl ile sınırlı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

Erken Ölüm Riskini Azaltıyor

Koşunun erken ölüm riski üzerinde de olumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Bu araştırmalara göre koşu yapan bir insanın hızı ya da süresinin ne olduğunun önemli olmadığı fark edilmiştir. Kısacası ortalama bir koşu programını hayatına dahil etmiş bir insanın sağlıksal nedenlerle erken ölümden kurtulabileceği gerçeği ortaya çıkmıştır.

Bu risklerin analizi için yapılan bir deneyde, katılımcıların kötü alışkanlıklara sahip olsalar bile erken ölüm risklerinde azalma olduğu gözlenmiştir. Bu risk azalmasının %40’lara kadar dayanabileceğini söyleyebiliriz.

 

Egzersizler de Erken Ölüm Riskini Azaltıyor

Bisiklet sürmek ya da yürüyüş yapmak gibi koşuya nazaran daha hafif olan egzersizlerin de erken ölüm riskine karşı olumlu etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Yapılmış olan incelemelerde bu egzersizlerin ortalama olarak %10 – %12 aralığında erken ölüm risklerini engellediği tespit edilmiştir.

Koşunun yararlarına ilişkin birçok çıkarımlarda bulunulmuştur. Elde edilen bu çıkarımlarda hiçbir egzersizin insan ömrü üzerinde koşu kadar etkili olmadığı görülmüştür. Bu sebeple koşunun insan ömrü üzerinde eşsiz bir faydaya sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  1 Kilo Vermek için Kaç Saat Yürümek Gerekir?

 

Fit Bir Vücut Sağlıyor

Toplumumuzda bir çok insan koşmak yerine yürüyüş yapmayı tercih etmektedir. Hiç kilo problemi olmayan insanların böyle bir yolu tercih etmesi oldukça normal karşılanabilir. Fakat az da olsa çok da kilo vermeyi hedefleyenlerin koşu yapması daha mantıklı olacaktır. Çünkü koşu esnasında harcanan efor yürüyüşe nazaran 2 hatta 3 kat daha fazla olabilmektedir. Bu sebeple harcanan kalori de artacaktır elbette.

Yapılan koşunun kilo verme üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Günde 1 saat sağlam yapılan bir koşunun ortalama olarak 900 kalori yaktırdığını söyleyebiliriz. Koşu hızı kiloya göre değişmekle birlikte, koşu yapmaya karar veren insanların, doğru hızı belirleyebilmek için doktor ve ilgili egzersiz uzmanlarından yardım alması faydasına olacaktır.

NOT: İnsanın koşudan sağlayabileceği faydanın maksimize edilebilmesi için yaşam koşulları ve beslenme şartlarını da iyileştirmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz