Yürüyerek ZayıflamaZayıflamak ve fazla kilolardan kurtulmak için uygulayabileceğiniz birçok spor aktiviteleri ve zayıflama yöntemleri bulunmaktadır. Yaşam tarzımızda oluşan farklılıklar ve durağan yaşam biçimi bizleri kilo almaya daha müsait bir hale getirmiştir. İnsan vücuduna etki eden bu etmenler sizlerin de şu an rahatsız olduğu gibi fazla yağlanmanın olmasına ve başka sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olduğu aşikardır. Bugün sizlere her geçen gün artan obezite hastalığına çare olarak yürüyerek zayıflamanın önemli özelliklerinden bahsedeceğiz. İlk bakışta çok da etkisi yokmuş gibi görünse de sizlere söyleyeceğimiz püf noktalar, yürüyerek zayıflayabileceğinize inanmanızı sağlayıp dahası sizi harekete geçirecek bilgiler olacaktır.

1 Kilo Kaç Kalori Eder?

Bir insan orta derece bir tempo ile yürüyerek 1 saat boyunca ortalama 400-500 arası kalori verebilmektedir. Eğer daha fazla yürüyüş yaptığınızı varsayarsak 2 saatte 800, 4 saatte 1600, 18 saatte ise 7200 kalori vermiş olacaksınız. 7200 kalori insan vücudunda.. 1 kiloya tekabül etmektedir ve siz yaptığınız 18 saatlik bir yürüyüş ile kısa sürede 1 kilo zayıflamış olacaksınız. Bu hesaplar içerisine normal yaşantınızda harcadığınız kalori miktarını da katarsak yaklaşık olarak 12 saat gibi kısa bir süre içerisinde 1 kilo verilebilmektedir. 12 saat sizin için fazla gözükse de her gün düzenli olarak yaptığınız orta tempoda yürüyüş 1 ay gibi kısa bir sürede 3 kilo vermenizi sağlayacaktır. Üstelik bu giden kilolar çoğunlukla yağ bölgelerinizden gideceği için vücudunuzdaki bu güzel değişimi görmeniz, birkaç kg vermenizle mümkün olabilecektir.

Zayıflamak için yapacağınız yürüyüşün hayatınıza kazandırdıkları saymakla bitmez. Peki kilo vermek için bu yürüyüşlerden en etkili şekilde nasıl faydalanırız, ne şekilde bir yol izlemeliyiz:

 • Gün içerisinde yaptığınız 20 dakika fazla yürüyüş 1 senede yaklaşık olarak 7 kilo vermenizi sağlayacaktır.
 • Sizlere önerdiğimiz doğrultuda yaptığınız yürüyüş sayesinde her 1 dakika ömrünüze 1,5 – 2 dakika eklenmesi demek olmaktadır.
 • Vücudunuzdaki fazlalıkları atmak için günlük uzun ve ritmik yürüyüşler yapmanız en doğru olanıdır.
 • Düzenli bir yürüyüş sayesinde rahatlıkla kilo verebileceğiniz gibi bu süre içerisinde beslenmenize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki tüketilen 1 paket jelibon şekerini eritmeniz için bir futbol sahasını turlamanız gerekmektedir. Bu süre zarfında yediklerinize de dikkat etmelisiniz.
 • Eğer kalp ve akciğer sağlığınızı korumak istiyorsanız bunun için kısa ve hızlı yürüyüşleri tercih etmelisiniz.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için sizlere önerdiğimiz yürüyüş yapmak sadece fazlalıklarınızdan kurtulmanızı değil, ömrünüzün uzun olmasını, vücudunuzun sağlıklı ve fit olmasını ve başka hastalıkların engellenmesini de sağlamaktadır. Oldukça basit yürüyüş egzersizleri sayesinde hayatınızda oldukça fazla değişikliğin meydana geldiğini fark edilir derecede görebileceksiniz. Bir spor salonuna yazılmak veya evinize spor aletleri almak için yeteri kadar paranız yoksa tamamen masrafsız olan yürüyüş, zayıflamak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için en basit ve güvenli bir yöntemdir. Yürüyüş yapmak dışındaki diğer tüm zayıflama hareketlerini ise buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yürüme Egzersizi

Basit bir spor olan yürüyüş kemiklerinizin güçlenmesine, kalp ve ciğer sağlığının korunmasına ve aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. İnsan ömrü ile ilgili yapılan araştırmalara göre 1 haftada 20-25 kilometre yürüyen bir kişinin ömrü diğer insanlara göre daha uzun olmaktadır. Zayıflama başlığı altında sizlere anlattığımız düzenli ve doğru bir yürüyüş aslında hayatınızda köklü bir değişikliğin meydana gelmesini sağlayacaktır. Artık hareket etmenizi engelleyen, sağlığınızı bozan fazla kilolar yapacağınız düzenli yürüyüşler sayesinde bir sorun olmaktan çıkacak. İşte sorunları ortadan kaldırıp birçok fayda sağlayan yürüyüşün insan vücuduna etkileri şu şekildedir:

 • Vücuttaki fazla yağların yakılmasını sağlar
 • Metabolizma hızının artmasını sağlayarak otururken bile kilo vermenizi sağlar.
 • Kalp ve akciğer gibi organların sağlığını korur ve verim artışı sağlar.
 • İştahın normalden daha az olmasını ve kontrol altına alınmasını sağlar.
 • Kolesterol seviyesinin düşmesine neden olur.
 • Yaşlanmayı erteler.
 • Stresi azaltır ve psikolojiyi olumlu yönde etkiler.
 • Yüksek tansiyonlu kişilerin tansiyonunu düşürür.
 • Şeker hastalığına karşı önlem alır ve önleyerek kontrol altına alır.
 • Uykunun düzene girmesini sağlar.
 • Oldukça yaygın olan göğüs, mide, bağırsak, prostat gibi kanser hastalıklarının riskini azaltır.
 • Bağırsakların düzenlenmesini ve çalışmasını sağlar.
 • Genellikle hareketsiz insanlarda meydana gelen kireçlenme ve diğer eklem hastalıklarını önler.
 • Kemiklerin daha güçlü bir hale gelmesini ve kemik erimesini engeller.
 • Özellikle bacak ve kalça bölgesindeki kasların güçlenmesini ve o bölgelerde incelme sağlar.

 

Bir önceki yazımız olan En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir başlıklı makalemizde En Kolay Zayıflama Yöntemleri nelerdir, Kolay Zayıflama ve Kolay Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz